Reklam Alanı

Nifas Nedir ? Lohusalık Hakkında Bilmedikleriniz

HbY - 20.09.17 tarihinde yayınlandı.

Çocuk doğuran bir kadının doğumdan sonra ki gördüğü ilk kana nifas kanı bu hale de lohusalık yani nifas denir.  Bu kanı her doğum yapan kadın görmektedir. Bu kan için belirli bir süre yoktur. Bir kaç saat akıp kesilebilir. En çok süren kan akma durumu ise 40 gündür. Bu makalemizde sizlere Nifas Nedir ? Lohusalık Hakkında Bilmedikleriniz ile ilgili bilgiler vereceğiz.  40 günden fazla kan akarsa eğer 40 günden sonra ki günlerde akan kana da özür kanı  denir.

Yerleşik nifas müddeti ilk çocuğun doğmasından sonra belli olur. İlk defa çocuk doğuran bir kadın nifas süresinin kaç gün devam ettiğini iyi tespit etmek zorundadır.

Nifas süresi en fazla kırk gündür. Bu süre içerisinde görülen ara günler kan akmayan temiz geçirilen günler de nifastan sayılır. Mesela 15 gün kan görüp kan kesilse ve 10 gün hiç kan gelmeden günler geçirildikten sonra tekrar kan gelmeye başlarsa bu 35 günün hepsi lohusalıktan sayılmaktadır. Bu durum dinimizde lohusalık dönemi içinde belirtilip aynı kurallar geçerlidir.

Bazı kadınlar sadece 10 yada 15 gün nifas kanı görürler. Bir müddet sonra o kan kesilir ve sonra kadın temizlenir. Nifas kanı kesilen kadın gusül abdestini alıp namazlarını kılmaya başlayabilir. Ramazan ayında ise oruçlarını tutar. Tabi bunun tespiti ilk doğumda olur. İlk doğumuzda sadece 15 gün kan görürseniz ikinci doğumunuzda da aksi bir durum olmadıkça genel olarak 15 gün kan görürsünüz.

Şafii Mezhebine Göre Lohusalık

Şafii mezhebine göre lohusalıkta nifas en çok süresi 60 gün olarak kabul edilir.  Şafii mezhebine göre nifas gören kadın bir müddet kan gördükten sonra akıntısı kesilir ve en az 15 gün hiç kan gelmeden temiz kalırsa ilk kesintiyle nifası bitmiş sayılmaktadır. Bu 15 günlük temiz geçen süreden sonra tekrar kan görürse bu kan hayız kanı yani adet kanı olarak kabul edilmektedir.

Lohusalık Hakkında Bilmedikleriniz

Bir kadın ilk doğum yaptığı zaman nifas kanının kaç gün olduğunu bilemez.  40 gün içerisinde akan kanı takip etmelidir. Akıntı 40 gün dolmadan da kesilebilir. Fakat 40 gün içinde akıntının kesilip bir kaç gün sonra tekrar devam etme ihtimalide vardır. Akıntı 40 gün sonra kesilir ve 40 günden sonra ki 15 gün temiz geçer ve 15 günün sonunda kan tekrar akarsa bu kan hayız kanıdır ve kadın için doğumdan sonra ki ilk adet dönemi başlamıştır. Buradan anlayacağımız nokta nifas ile hayız kanı arasında en az 15 günlük bir temizlik süresi olduğudur. Bu 15 gün içerisinde kan gelirse eğer bu özür kanı sayılmaktadır.

Nifas kanaması 40 günü geçerse 40 tan fazlası özür olduğundan kanama sürse bile özürlü sayılma  durumuna göre namazına veya diğer ibadetlerine devam etmelidir.

Düşük Yapan Kadın Nifas Kanı Görür mü ?

Düşük yapan kadının düşük yaptığı bebeğin el ve ayak organları belirmiş ve gebelikte 8 haftayı geçirmişse lohusalık durumu sayılır yani nifas kanı görülür. Organları hiç belli olmayan bir düşükten lohusalık meydana gelmez. Bu durumda görülen kan hayız kanı şartlarını taşıyorsa kadın adetli sayılır. Hayız kanı şartlarını taşımıyorsa eğer kadın özür kanaması görür.

Bu makalemizde sizlere Nifas Nedir ? Lohusalık Hakkında Bilmedikleriniz ile ilgili bilgiler verdik ama bunun yeterli olmadığını biliyoruz. Çok yakında Nifas Nedir ? Lohusalık Hakkında Bilmedikleriniz ile ilgili yeni bir makale daha yazacağız. Bizleri takip ettiğiniz için KadınveAile.NET olarak sizlere teşekkürlerimizi borç biliriz.

Saygılarımızla..

Bir sonraki yazımız Hamilelikte En İyi Cinsel İlişki Pozisyonları

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (2 Yorum)

    Gerçekten bana yabancı konular ilk defa okudum böyle bi konu baya bilmediğim şeyler varmış tesekkurler

    Dinimizde nifas ı gerçekten çok iyi anlatmissiniz teşekkür ederim 👏👏👏

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?