Reklam Alanı

Ne İçin Örtünmeliyiz, Örtünmede Eşlerin Sorumluluğu

HbY - 19.04.17 tarihinde yayınlandı.

Örtünmemizde ki amaç edeptir. Edebin hedefi insanı terbiye etmek ve ona şeref vermektir. Örtü ve edep içinde ki insan sürekli ibadet halindedir, rahman altındadır. Yüce yaratıcımızın örtünme emrine uyarak ona kulluk yapmaktadır ve sevap kazanmaktadır. Edepli insan hem günahlardan korunur hemde ateşten. Sonuç Yüce Allah’ın (c.c.) rızasını kazanmaktır. Allah’ın (c.c.) kulundan razı olmasından daha büyük hangi saadet vardır.

Ne İçin Örtünmeliyiz?

İnsanda ki edep ve haya duygusu örtünmeyi gerektirir. Ancak mümin erkek ve kadınların örtünmesinde ki asıl amacı ve hedefi yüce Allah’ın (c.c.) rızasını kazanmaktır. Yani örtünmenin tek bir amacı olmalıdır. Oda Allah (c.c.) rızası için örtünme olmalıdır. Çünkü Allah-u Teala’nın emir ve yasaklarına uymak ta bir ibadettir. Namaz ve Oruç gibi ibadetleri emreden Yüce Allah (c.c.)  ibadetin için de ve dışın da da örtünmenin şekil ve sınırlarını belirlemiştir.

Bazıları örf ve adetlerinden dolayı örtünür. Örtünmenin Yüce Allah’ın (c.c.) farz bir emri olduğunu bilmez veya bilse de onun için değilde örf ve adetleri uygun düşsün diye örtünür. Bu kadınlar örtünmeyi farz olduğu için uygulamalıdırlar. Çünkü farz olduğu için Allah (c.c.) rızası için örtünenler edepli olurlar, örf ve adetlerine uyum sağlayanlar için aynı ifadeyi kullanamayacağımız noktalar oluşabilmektedir.

Bazı kadınlar ise örtünmeyi bir süslenme aracı olarak kullanmaktadırlar. Değişik desen ve modellerde ki kıyafetlerle kendilerini daha cazip hale getirip dikkat çekerler , dikkat çekmek isterler. Bu yanlıştır. Helal değildir.

Örtünmenin ibadet olabilmesi için şu husulara dikkat edilmelidir;

Örtünme ile Yüce Allah’ın (c.c.) emrini yerine getirmeye  niyet edilmeli ve Yüce Allah’ın (c.c.) rızası için giyilmelidir.

Örtünme de usul Yüce Dinimizin emrettiği gibi olmalıdır.

Kadınlar örtünmekle ayrıca kocalarının haklarını korudukları gibi nikah akdine vefa gösterdiğini ve böylece büyük bir hayır yaparak sevap aldıklarını bilmelidirler.

Ne İçin Örtünmeliyiz, Örtünmede Eşlerin Sorumluluğu
Ne İçin Örtünmeliyiz, Örtünmede Eşlerin Sorumluluğu

Örtünmede Eşlerin Sorumluluğu

Evli kadınların örtünmesinden başlarında ki kocaları sorumlu olduğu gibi, kız çocuklarının evleninceye kadar örtünme ile ilgili problemlerinden de birinci derece de babaları sorumludur. Çocukla uzun süre birlikte olan, onun eğitim ve terbiyesiyle yakından ilgisi bulunan anne de ikinci derece de sorumlu olur.

Tahrim suresi 66/6’ıncı ayette şöyle buyrulmaktadır;

”Ey iman edenler! Yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden kendinizi ve ailenizi koruyun.”

Ateşten korumanın ancak iman ve edeple olacağı bildirilmiştir. Şu hadislerin uyarısı da bizler için çok önemlidir dikkate alırsak eğer.

”Sizin hepiniz birer çobansınız ve hepiniz yönettiğiniz kişilerden sorumlusunuz. Erkek ailesinin çobanıdır ve kıyamet gününde onlardan sorumlu olacaktır. Kadın da kocasının evinden ve çocuklarından sorumludur.”

”Çocuğun senin üzerinde hakkı vardır.”

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?