Reklam Alanı

Nazar Nedir ? Kimlere Nazar Değer ?

HbY - 06.06.17 tarihinde yayınlandı.

Nazar Nedir ? ;  Nazar kelimesi Arapça dilinden türkçemize geçen bir dildir. Arapçada bakış anlamına gelir. Türkçe de ise Nazar kimi insanların bakışlarında ki zararlı güç olarak olarak anlam taşımaktadır. Bu zararlı güç nitelikleriyle bir kişiye, bir hayvana yada bir nesne üzerinde sakatlanma, kırılma gibi olumsuz bir etkinin meydana gelmesiyle sonuçlanıp adlandırılmaktadır. Her hangi bir zararlı olay böyle bir sebebe yüklendiği zaman nazar değdi  deyimi kullanılır. Sapa sağlam bir çocuk aniden bir hastalığa yakalanınca, bir aile içinde veya iki dost arasında bağlılık düzeni bozulunca  aranan sebeplerden biri de nazar mı değdi olur. Kem göze uğradı deyimi de aynı anlama gelir. Açık çiy mavi gözlerin nazar gücü olduğu sanılır ve her halde bu ilkeye dayanılarak mavi gözlülerin kötü niyetli, kıskanç, başkalarına zarar vermekten hoşlanan kimseler olduğuna inanılır. Bu gerçeklere aykırı olsa bile yine de bu inanca sahip olunur. Kıskançlık duygusunun nazara yol açacağı inancı da günümüzde yaygın olan düşüncelerden biridir. İşte sizlere bu yazımızda Nazar Nedir ? Kimlere Nazara Değer  ?  sorularının cevabını tam olarak vermeye çalışacağız.

Nazar Nedir ? Kimlere Nazar Değer ?
Nazar Nedir ? Kimlere Nazar Değer ?

Kimlere Nazar Değer ?

En çok nazara uğrayan kişiler çocuklarla, güzellikleri, hünerleri yaygın olan, mutluluğu olan insanlardır. Çünkü bu tür insanlar çok çabuk kıskanılır. Bu kötü kıskançlık duyguları göz yolu ile hedefi etkileyip sakatlar ve musibetlere uğramasını sağlar.

Nazara uğrama sadece insanlara has bir özellik değildir. Malk, mülk, at – inek gibi büyük baş hayvanlarla kedi köpek gibi evcil hayvanlar, çok çabuk kırılabilecek çeşitli ev eşyaları da nazara uğrayabilen türden varlıklardır. Durup dururken hastalanan veya sakatlanan at, sütü azalan inek, bereketi beklendiği halde kıt bir şekilde elde edilen mahsul içinde nazara değdi yorumu  yapılır.

Aile içerisinde ki düzen, iki dost arasında ki sevgi bağı, başarı ile yürütülen bir iş de nazara uğrama sonucunda bozulabilir. Halk içinde bazı kişilerin sebebi bilinmeyen olağan üstü ölçüde nazar güçleri olduğuna inanılır. Bakışı ile bir atı yüz, iki yüz hatta üç yüz metre öteden çatlatabileceğine inanılan insanlar vardır. Hatta bunu ispatlayan insanlarında varlığı günümüzde sıklıkla karşımıza gelmektedir.

Nazar kıskançlık gibi olumsuz duygulardan gelebileceği gibi özellikle nazar kişinin yakınları tarafından fazla hayranlık duygusu ve aşırı sevgi duygularından da meydana gelebilir. Bu türlü hayranlık duygularından nazara uğrayan kesim daha çok çocuklar olur.  Onun için anne ve babanın çocuklarına olan yoğun düşkünlüğü pek hayra yorulmaz.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (4 Yorum)

  Melek Subaşı

  Cenab-ı Allah istikamet çizgizinden ayırmasın cümlemizin yardımcısı olsun Kalem Suresinin 51. ve 52. ayetlerini okumak tavsiye edilir.

  Aybüke Başakın

  İyi akşamlar hocam üzerimde bir nazar olduğundan şüpheleniyorum süreklü rüyalarda uyandıktan sonra etkisinde kalıyorum ve sürekli hastalıklar geçiriyorum panik atak ve grip 2 aydır sürekli devam etmekte bunu çözüm kanat olarak bu olduğunu düşünüyorum

  Dilek Karakaş

  yaklaşık 2 sene önce evlenmek için acele ederken ve nişanlıyken şimdi evlenmek konusunda hiç düşüncem yok nişanımın düşmesi ve üst üste gelen piskolojik sorunları nazara dayatıyorum.

  Kerem Tunç

  yazınız ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür edioyrum allah kimsenin başına vermesin

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?