Nasır Tedavisi ve Önemi

Özgür - 26.02.17 tarihinde yayınlandı.

Nasır Tedavisi ve Önemi

Nasır Tedavisi ve Önemi; Cildin aşırı sürtünüp basınca maruz kaldığı zamanlarda dairesel şekilde sertleşme ve kalınlaşmaya olur. Oluşan bu durma nasır denilmektedir. İnsan vücudunda nasır en fazla ayak üstleri, ayak parmakları arasında ve ayak tabanlarında olmaktadır. Ayrıca vücudun diğer yerlerinde de nasır oluşur.
Nasırın en çok ayakların üzerinde olmasının sebebi ayakkabının kişinin ayağına uygun olmamasıdır. Nasır yüksek topuklu ayakkabıdan, sıkı ayakkabıdan veya uzun süre ayakta beklemekten oluşur. Ayrıca, ayakkabı çorapsız giyilirse, çok fazla yürünürse ve emek gerektiren işlerde çalışanlarda nasır oluşur.
Ayak kemikleri çarpık olanlarla vücudunda yara veya siğil izi bulunanlar normal insanlara nazaran nasır riskini daha fazla yaşarlar. Şeker hastalarında da nasır riski çok yüksektir. Bazı kişilerde oluşan nasır ameliyatı bile gerektirir. Hatta bu tarz nasıra sahip insanlar yürümekte zorlanır günlük işlerini bile yapamaz hale gelir. Nasır; sürtünme ve basınç durumu ortadan kalktığında iyileşmektedir. Ayrıca evde yapılacak doğal yöntemlerle nasırdan kurtulmak mümkündür. Bazı ilaçlar ve losyonlar bu tedavide yardımcı olmaktadır.

nasır tedavisi ve önemi

Ponza Taşı (Topuk Taşı)
Nasırın iyileşmesinde ponza taşı oldukça etkilidir. Ölü, sertleşmiş deriyi ponza taşı kaldırır, ağrıyı hafifletir ve iyileşme süresini öne alır.
Beyaz Sirke
Nasırlar üzerinde denenmiş ve sonuç alınmış harika bir ilaçtır. Beyaz sirkenin yüksek asitli olması sert cildi yumuşatır. Ayrıca doğal bir ürün olduğundan enfeksiyon riski de yoktur.
Karbonat
Karbonat adeta doğal bir peelingdir. Nasırın iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ayrıca nasırlı bölgedeki ölü derileri yok eder.
Limon

Limonun içeriğinde bulunan asit, nasırdan dolayı sertleşmiş cildi yumuşatarak sorunu yok eder.

Sarımsak
Doğal bir antioksidan olan sarımsak nasır tedavisinde çok faydalıdır. Antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle enfeksiyon kapılmasının da önüne geçmektedir.
Terebentin Yağı

Terenabentin yağı güçlü antiseptik içermektedir. Bu özelliği nedeniyle nasır tedavisinde faydalı olmaktadır. Deri içine hızla nüfuz ettiği için nasır tedavisinde bolca tavsiye edilmektedir.

Sayılan tüm bu evde doğal evde tedavi yöntemleri işe yaramazsa kişi mutlaka doktora gitmelidir. Çünkü nasır, insanın günlük hayatını son derece olumsuz etkileyebilir. Hekim, yapacağı tedavi sonrası cerrahi müdahaleye gerek duyabilir.

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?