Reklam Alanı

Multivitamin Nedir ?

yeSim - 15.06.17 tarihinde yayınlandı.

Sağlıklı kalmak ve iyi çalışabilmek için vücut her gün belli miktarda vitamine ihtiyaç duyar. Multivitaminler aslında çeşitli gıdalarda bulunan kimyasal bileşiklerdir. Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesi için gerekli kimyasal reaksiyonların düzenlenmesine yardımcı olurlar. Yani vitaminlerin işlevi budur. Aynı zamanda besinlerin doğru bir şekilde kullanılmasında ve vücut dokusunu iyileştirmede ve cilt bakımında vücuda yardımcı olurlar. Vitaminler dengeli bir diyetin önemli bir parçasını oluşturur ve eğer vücudun vitamin gereksinimleri karşılanmazsa ciddi koşullar gelişebilir.

Vitamin eksiklikleri

Vücutta bazen ciddi vitamin eksikliği oluşur. Bu eksiklikler, beslenme alışkanlıklarının yanlış olması, güneşe yeterince çıkılmaması aşırı alkol tüketimi gibi stres ve sağlıksız alışkanlıklar gibi bir çok sebeple vitamin eksikliği ortaya çıkabilir. Vücudun karaciğer ve bağırsak organları gibi vitaminlerin emilimini etkileyen bozukluklar da eksikliklere neden olabilir. Bazı ilaçların alımı da vitaminlerin düzgün şekilde emilimini engelleyebilir. Kronik sağlık bozuklukları ve sürekli olarak halsizlik hissinin, vitamin eksiklikleri geliştiğinde ortaya çıkma ihtimali yüksektir.

Multivitamin Nedir ?

Multivitamin Nedir ?

Bağışıklık Sistemimiz Vitaminlerle Güçlenir

Bağışıklık sistemimiz vitaminlerle güçlenir. Yeterli vitamin yoksa, vücut enfeksiyonla mücadele için donanımsız kalır. Buna ek olarak, kas ve kemik hasarı vitaminler olmadan onarılamaz. Vücutta ihtiyaç duyulan 13 adet farklı vitamin vardır. Bunlardan azı biyotin ve K vitamini gibi vücut tarafından üretilirken geri kalanlar diyet yoluyla edinilir. A vitamini, cildin ve mukus zarlarının sağlığına yardımcı olur, iyi görmede yardımcı olur ve güneş yanığı ve enfeksiyona karşı cildi korur. Süt, havuç, balkabak ve koyu yeşil sebzeler gibi gıdalarda bulunur. Vitamin B1, iştah ve sindirim konusunda yardımcıdır. Et, balık, yumurta, kümes hayvanları ve yapraklı sebzelerden elde edilir. B2 vitamini cildin, dudakların nemli ve sağlıklı olması için gereklidir.

Yumurta, kümes hayvanları, morina karaciğeri yağı ve sütte bolca B1 vitamini bulunur. B3 vitamini eksikliği pellagra ile sonuçlanabilir. C vitamini dokuların, damarların, dişlerin ve kemiklerin düzgün gelişimi için gereklidir. Limon, portakal, greyfurt, marul, karnabahar ve domates gibi gıdalardan türetilebilir. D vitamini, sağlıklı kemikler, dişler ve kaslar için gereklidir ve cilt güneş ışığına maruz kaldığında elde edilebilir. Daha doğrusu vücut tarafından güneş ışınları yardımı ile sentezlenebilir. E vitamini, kırmızı kan hücrelerinin düzgün oluşumuna yardımcı olur. Fıstık, hindistancevizi, bütün tahıl gevrekleri ve soya fasulyelerinde bulunur. K vitamini kan koagülasyonuna yardımcı olur ve koyu yeşil sebzeler, marul ve ıspanak gibi gıdalardan emilir.

Eğer vitamin eksikliği yaşıyorsanız doktorunuz size multi vitamin ilaçlar verebilir. Bunlar kompleks vitaminleri barındırırlar ve vücut için çok yararlıdırlar. Özellikle hamile kadınların vitamin eksikliği sık rastlanan bir durumdur. Ayrıca hamile kadınlarda demir eksikliği de çok görülür. Bu nedenle multi vitamin desteği ve demir mineral desteği hamile kadınlara sağlanır. Orta yaş kadınlarda da menopoza bağlı olarak vitamin eksikliği ortaya çıkabilir. Vücut eski formunu ve işlevselliğini yaş ilerledikçe kaybeder. Yaşlanmanın önüne geçilemez. Bu durumda daha iyi takviye vitaminler mineraller belli ölçüde verilebilir.

2010 yılından Beri kadın,moda,aile ilişkileri ve diyet üzerine makaleler yazmaktayım.Kadinveaile.net bünyesinde çalışmaktan mutluluk duyuyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?