Miyom ve Tedavi Süreci

Özgür - 02.06.18 tarihinde yayınlandı.

Kadın hastalıkları içerisinde yer alan bir durum da rahim içerisinde görülen miyomlardır. Pek çok hastalığı tetikleyebilecek ve kişinin sağlığı konusunda da sorun yaratabilecek olan miyomların erken teşhis sayesinde hayat kurtarabileceği de söylenmektedir. Miyom ve Tedavi Süreci

Miyom Nedir?

Miyomlar bir tür tümörlerdir ve rahim ağzı ya da rahmin içerisinde yer alır. Bu tümörlerin hem iyi huylu hem de kötü huylu olmak üzere genel itibari ile iki çeşidinin olduğunu söylemek gerekmektedir. Zamanla da büyüme gösteren bu rahimlerin, düzenli kontroller sayesinde görünmesi ve buna bağlı olarak da ameliyat yardımı ile alınması gerekmektedir.
Genellikle kadınların vücudunda görülen bu miyomların 35 ve 45 yaş arasında daha da çok kolay bir şekilde ortaya çıkabilecekleri söylenebilir. Bu yaşlar, miyom ya da miyomların oluşması için rahat evreler olsa da, farklı sebeplerden dolayı erken yaşlarda ya da daha ileriki yaşlarda da görülebilmektedir.

Miyom ve Tedavi Süreci

Miyom ve Tedavi Süreci

Miyom Nasıl Anlaşılır?

Miyomun pek çok rahatsızlık ile karşımıza çıkabileceği görülebilecektir. Genellikle adet döneminde sıkıntı yaratan bu hastalığın aşırı kanama gibi durumlarda da belirti gösterebilmektedir. Aynı şekilde adet döneminden sonraki günlerde yeniden açık renkli kanamalar da görülebilmektedir. Sık idrara çıkma, kabızlık gibi sorunlar da miyomun olabileceğini gösterebilmektedir. Bu gibi durumlar varsa, kişilerin en kısa süre içerisinde doktora başvurması gerekmektedir.

Miyom Tedavisi

Genel olarak saptanan miyomların küçük olması halinde, doktorun da önereceği ilaçlar vücuda alınabilir ve bu sayede miyomların küçülüp yok olması sağlanabilir. Öncelikle tümörün iyi huylu ya da kötü huylu olduğu doktor sayesinde çözümlenmelidir.

Miyomların ilaçlar ile küçültülmediği durumlarda da herhangi bir tehlike gözetilmediği zaman, ameliyatlar sayesinde miyomlar alınabilmektedir. Özellikle de miyomların ağrı gibi durumlara da neden olabileceği unutulmamalı ve uzun süreli olarak vücutta kalması engellenmelidir. Büyüdüğü durumlarda ameliyatların daha büyük sorun çıkarabileceği ve rahmin de alınma tehlikesine girebileceği unutulmamalıdır. Herhangi bir sorundan dolayı şikayet duyan kadınların da en kısa zaman içerisinde tahlil yaptırmaları önerilmektedir. Bu sayede kişinin miyomlardan kurtulması ve daha sağlıklı bir birey olması mümkün olabilecektir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?