Reklam Alanı

Mide Spazmı Nedenleri ve Belirtileri

Özgür - 27.07.17 tarihinde yayınlandı.

Mide Spazmı Nedenleri ve Belirtileri

Mide Spazmı Nedenleri ve Belirtileri: Mide spazmı yine mide kaslarının çok fazla kasılması sebebi ile oluşabilmektedir. Günümüzde en sık karşılaşılan hastalık, rahatsızlık tiplerinden olabilmektedir. Yine bazen de karında görülen farklı kas krampları için de bu kelime kullanılabilmektedir.

Mide Spazmı Nedenleri ve Belirtileri

Mide Spazmı Nedenleri ve Belirtileri

Mide Spazmının Nedenleri

Mide spazmının nedenleri oldukça fazladır. Bazen yetersiz beslenme durumunda ortaya çıkabilmektedir. Eğer ki bu belirtiler de göz ardı edilirse yine ülser hastalığına da yakalanabilirsiniz.
Bazı durumlarda da bazı iltihap türeleri mide spazmı oluşmasına neden olabilmektedir. Yine sindirim sistemi iltihapları da mide spazmının önemli oranlarda tetikleyebiliyor. Bakteriyal veya yine protozoal enfeksiyonlar da bunlara neden olabiliyor.
Yine midenize giriş yapan çeşitli maddeler de midenizi tahriş edebilir ve mide spazmına da sebebiyet verebilmektedir. Yine stres, kötü beslenme ve aşırı sigara kullanımını da mide spazmına sebebiyet verebilmektedir.
Gastritin ilerleyip mide duvarında bir çeşit yara haline gelmesine de ülser denilir. Bu durum da yine ince bağırsaklara kadar inebiliyor. Mide asidi ise bu yaralara temas ettiği zamanda tahrişe yani mide spazmına da neden olabilmektedir.
Yine toksinlerin de sindirim sistemine girmeleri oldukça basit olabilir. Girdikleri zaman da oldukça güçlü olan bazı mide spazmlarına da sebebiyet verebilmekteler. Bu bahsi geçen toksinler de çeşitli kirli besinler ile fazla ilaç kullanıldığı takdir de mideye girebiliyor. Zehirlenmeler dahi yaşanabilmektedir.

Mide Spazmının Belirtileri Nelerdir?

Mide spazmı durumunda en sık yaşanan belirtiler ağrı olmaktadır. BU ağrı da yanma kramp, saplanma gibi biçimlerde anlatılabilir. Bunlara ek olarak farklı belirtileri de olabilmektedir;

  • Karın da gerginlik
  • Çok az oranlarda yemek yedikten sonra mide de şişkin olması
  • Bulantı ve küsme durumları
  • İştah kaybı
  • Kan kusma
  • Midede aşırı derecede hassasiyet oluşması

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?