Reklam Alanı

Mide Bulantısı ve Bayılma

Özgür - 20.02.17 tarihinde yayınlandı.

Mide Bulantısı ve Bayılma

Mide Bulantısı ve Bayılma; Bir hastalık veya sorunun belirtisi olan mide bulantısı ve kusmanın tedavi edilmesi gerekmektedir. Rahatlık ve sıvı kaybının önüne geçmek için bulantı ve kusma tedavi edilmelidir. Vücuttaki oluşan sıvı kaybı, mide bulantısı ve kusmayı tahmin edilenden daha da kötü bir duruma getirebilir. Bu rahatsızlığı gidermek için bazı ilaçlar bulunmaktadır.
Mide bulantısı ve kusmanın altında çoğu zaman başka bir hastalık belirtisi olmaktadır. Midenin kendisini boşaltma arzusuna mide bulantısı denilmektedir. Kusma veya istifra etmek midenin şiddetli olarak boşalmasıdır.

Mide bulantısı ve kusmaya neden olarak;
Akut gastrit,
Beyinden gelen bazı sinyallerin sebep olduğu merkezi sebepler,
Bazı hastalıklar,
Bağırsaklarda oluşan mekanik obstrüksiyondur.

Yiyecek Zehirlemesi de Mide Bulantısına Neden Olur
Besin kaynaklı zehirlenmeler, mide bulantısına ve büyük ölçüde de kusmaya neden olur. Gıda zehirlenmesinin reaksiyonu, vücuttan vücuda değişiklik gösterse de genel olarak birkaç saat içerisinde oluşur.
İnsan, başı ağrıdığı zaman özellikle de migren atakları geçiriyorsa aşırı derecede mide bulantısı yaşayabilir. Kulakta meydana gelebilecek herhangi bir iltihaplanma vücut dengesini bozacağı için bu da bulantıya neden olmaktadır.
Şeker hastalığı olan kişilerin midesi düzgün bir biçimde boşaltım yapamaz. Bu da insanda mide bulantısı şeklinde ortaya çıkar. Ayrıca karın içi organlarıyla ilintili hastalıklar, çoğunlukla mide bulantısı ve kusmaya neden olmaktadır. Bazı hastalıklar da psikolojik olarak kişide bulantı ve kusmaya neden olmaktadır.

Mide bulantısı ve Bayılma
Bayılma
Bayılma ya da senkop kısa süreli bilinç kayıplarıdır. Bayılmanın çeşitli nedenleri olmaktadır. Damar depresyonuna bağlı olan lipotimi, en sık görülen bayılma şeklidir. Deri damarlarının kansız kalması, büzülmesi sonucunda kan genişleyerek iç organ damarlarına toplanır. Beyin kansız kalır. Bazı şiddetli ağrılarda da sıklıkla bayılma yaşanmaktadır. Bayılma ile birlikte ayrıca bulantı ve kusma da yaşanabilir. Vücudun rengi solar, eller soğur ve deri üzerinde terleme olur. Postüral hipotansiyon denilen aniden ayağa kalkmalarda ve tansiyon düşürücü ilaç kullanan kişilerde sıklıkla bayılma yaşanır. Damar sertliği ile diyabetik nöro-patilerde de olan bayılma anında tansiyon düşmektedir. Bayılma durumları sık sık yaşanıyorsa kişi kesinlikle doktoruna başvurmalıdır

Yorumlar (4 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?