Reklam Alanı

Liken Skleroz Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Özgür - 05.06.18 tarihinde yayınlandı.

Erkeklere göre görülme riskinin kadınlarda çok daha yüksek olduğu bu hastalığın bir cilt hastalığı olarak tanımlanabildiği görülmektedir. Hastalığın diğer tüm hastalıklar gibi erken safhasında belirlenmesi ve buna bağlı olarak da tedavi süreci içerisine alınması gerekmektedir.

Liken Skleroz Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Liken Skleroz bir tür cilt hastalığı olarak tıp dünyasında yer almaktadır. Genel olarak genital bölge içerisinde yer alabilen bu deri hastalığının, çok nadir bir şekilde bacak ya da kollarda da görülebildiği söylenebilecektir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda da yaklaşık 1000 kadından 1’inde bu hastalığın ortaya çıktığı belirtilmiştir. Bu deri hastalığının belli bir yaş içerisinde daha çok olduğunu söylemek de mümkün değildir. Her yaş grubunda görülebilen bir hastalık olduğu için, her kadında da görülebileceği söylenebilecektir.

Liken Skleroz Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Liken Skleroz Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Liken Skleroz ismi verilen hastalığın pek çok belirtiler dahilinde ortaya çıkabileceği görülür. Genellikle vajinada yer alabilecek olan bu hastalığın, kaşınma dahilinde kendini gösterebileceğini söylemek mümkündür. Kaşıntıların bir süre sonrasında daha da yüksek bir oranda artması ile, tedavi süreçlerine geciktirmeden başlanabilecektir. Bunun yanı sıra yine vulvar ismi verilen yerlerde de kuruluk ve yanma görülebilecektir. Anüs içerisinde yer almayan bu hastalığın, yalnızca vulvar bölgesinin etrafında oluşabileceği ve bu alanlara da yayılma gösterebileceği söylenebilir.
Hastalık hakkında yapılan araştırmalar doğrultusunda, liken skleroz ismi verilen bu hastalığın, tam olarak ne gibi nedenlerden dolayı ortaya çıktığı ve ilerleme gösterdiği bilinmemektedir. Genel olarak vücudun doğal yapısına aykırı bir durum yarattığı için de belirtiler çok rahat bir şekilde görülebilecektir. Kaşımadan kaynaklı olarak da kanamalar görülebilecektir. Sonrasında yaraya dönüşebilecek olan bu bölgelerin tekrar kaşınmaması ve yaranın daha çok arttırılmaması için çok dikkat edilmelidir.

Tedavisi

Hastalığın en iyi tedavi yöntemi doktora başvurmaktır. Doktorun önerdiği şekilde kullanılabilecek olan kremler de hastanın rahatlamasına yardımcı olabilmektedir. Tedavi süreci yaklaşık olarak 3 aylık bir süreç dahilinde ortadan kalkabilmektedir. Yine aynı şekilde doktorun önerdiği ilaçlar da düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu sayede hastalığı daha kolay bir şekilde atlatmak da mümkün olacaktır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?