Reklam Alanı

Laboratuvar Testleri İle Hamilelik Tespiti

HbY - 15.05.17 tarihinde yayınlandı.

Laboratuvar testleri ile hamilelik tespiti yapmanın iki yolu vardır. Bunlardan biri kan testidir. Kan testi döllenmeden 5  ile 7 gün arasında yapılır. Evde yapılan Miratech Erken Gebelik Testi ve benzeri testlerin sonuç vermesi için döllenmenizin üzerinden 10 gün geçmesi gerekir.

Tüm laboratuvar testleri vücudunuzda ki hamilelik  hormonu olan insan koriyonik gonadotropin adı verilen hCD simgeli test ile ölçüm yapar. Hamilelik için kan testi kanınızda ki hCD  seviyesini ölçer. Kan testleri genelde hormonun çok az miktarını bile ölçebildiğinden idrar testlerinden daha erken yaklaşık olarak yumurtlama sürecinden sonra ki 5 ile 7 gün sonrasında hamileliğinizi saptayabilir. Bununla birlikte bunlar sadece doktor istemiyle yapılan testler olduğundan tıbbi nedenler sebebiyle çabuk sonuç almak dışında başka sebeplerle kolay kolay yapılmaz. Bu test %99 oranında doğru sonuçlar vermektedir.

Evde yapılan gebelik testlerinin doğruluğu kan testlerine göre daha azdır. Doğruluklarını artırmak için günün ilk idrarını kullanın. Çünkü bu saatlerde hCG oranı daha kolay saptanır. Kullanım talimatlarını dikkatlice uygulayın ve test sonuçlarınızı ertesi sabah tekrar kontrol edin. Eğer adet döneminiz başlamazsa bir hafta içinde tekrarlayın.

Laboratuvar Testleri İle Hamilelik Tespiti
Laboratuvar Testleri İle Hamilelik Tespiti

Hamilelik Testlerinde Neden Hatalı Sonuçlar Çıkar

Hamilelik testlerinde genellikle pozitif veya yalancı negatif sonuçlar alabilirsiniz.

Yalancı Pozitif Sonuçların Olası Sebepleri

Temiz olmayan idrar kabı kullanımı

Eski veya hasar görmüş kit kullanımı

Saf olmayan idrar kullanımı

Bazı reçeteli ilaçların kullanımı

Yalancı Negatif Sonuçların Olası Sebepleri 

Testi çok erken yapmak

Testi idrar örneği alındıktan 15 dakika sonra yapmak

Obstetrik Ultrason

Ultrason da hamileliği teyit eden testlerden biridir. Ancak ultrason genel olarak tıbbi amaçlar için kullanılır. Eğer ultrason yaptırmanız gerekiyorsa doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir ve eğer doktorunuz uygun görüp onay verirse ultrason yaptırmalısınız.

Testi uygulamanın iki yolu vardır. Karın bölgesine yapılan Transabdominal Ultrason veya Vajinal yolla yapılan Vajinal Ultrason . Transabdominal ultrason için sizden altı bardağa kadar su içmeniz ve ultrason tamamlanana kadar idrara çıkmamanız istenir. Vajinal ultrason da ise boş idrar torbası ile yapılıp incelemeler için su içmenize gerek yoktur.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?