Reklam Alanı

Kulak Kristali Kayması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Özgür - 11.11.17 tarihinde yayınlandı.

Kulak Kristali Kayması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kulak Kristali Kayması Nedir? Belirtileri Nelerdir?: İç kulağımızın denge sağlamakla görevli olan zarında bulunan kalsiyum karbonat olan kristal bileşenlerinin kopmaları ve iç kulak sıvısına karışmaları halinde bu duruma kulak kristali kayması veya oynaması adı verilmektedir. Bunun sonucunda da vertigo yani baş dönmesine sebebiyet vermektedir.

Kulak Kristali Neden Kayar?

Kulak kristalinin kaymasına yani vertigo durumuna sebebiyet olabilecek bir çok neden bulunmaktadır. Bunun sebeplerine değinecek olursak eğer:

  • Başa alınmış olan bazı darbeler
  • Başın durmadan sürekli olarak hareket halinde olması
  • Sinir iltihapları
  • Kemik Erimesi
  • Virüsler

gibi sebepler buna neden olabilmektedir.

Kulak Kristali Kayması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kulak Kristali Kayması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kulak Kristali Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

Kulak kristalinin kayması durduk yere meydana gelen baş dönmelerine sebebiyet vermektedir. Yine bunlara ek olarak farklı belirtiler de görülebilir. Bu belirtilere örnekler verecek olursak:

  • Ani denge kayıpları
  • Midede bulantı hissi ve kusma
  • Kontrol edilemeyen bazı göz hareketleri
  • Baygınlık geçirme durumu
  • Baş dönmesi yani vertigo

Bu belirtiler sizde var ise muhtemelen kulak kristali kayması belirtileri yaşıyorsunuzdur.

Kulak Kristali Kaymasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak kristali oynamasının en hızlı tedavisi yine epley manevraları olarak bilinir. Kulak kristallerinin dışarıya çıkarılma işlemidir. Yine başınızı farklı konumlarda tutarak çeşitli manevralar yaptığınız takdir de bu kristaller dışarıya çıkar. Yine bu manevraların bir doktor tarafından yapılması oldukça önem arz eden bir unsurdur. Bu işlemler uygulandıktan sonra da yine hastalar birkaç dakika bekletilir ve sonra kaldırılabilir. Hasta kişiler yine seans arkasındaki iki gece boyunca tamamen uzanarak uyuyabilirler.

İlaç Tedavileri

Diazepam: Kusmanın tam olarak önlemediği durumlarda yine şiddetli baş dönmelerinin yaşanmakta olduğu kulak kristali oynaması durumunda damardan diazepam verilir.

Baş Dönmesini Durdurma

Hafif bazı vaka tiplerinde baş dönmesi ve kusma giderici olan meclizine, prometazin benzeri bazı maddeler içermekte olan ilaçlar da kullanılabiliyor.
Steroid ilaçları: Sinir iltihaplarının sebebiyet verdiği kulak kristali oynaması durumlarında da yine prednizon etken maddesi olan steroid benzeri ilaç türevleri de kullanılabilmektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?