Kulak Çınlamasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Özgür - 26.02.17 tarihinde yayınlandı.

Kulak Çınlamasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kulak Çınlamasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri ; Çınlama sürekli olursa; uykusuzluk, baş dönmesi ve dikkat bozukluğu vb. belirtilere neden oluyorsa ya da günlük hayatı etkileyecek kadar rahatsızlık vermekteyse bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmak da yarar vardır.
İnsan bu kulakta olan çınlamaları kendisine göre yorumlar ve bu sesler dışarıdan duyulmamaktadır. Kişiden kişiye bu sesler değişir; uğuldama, vızıltı, vınlama, çınlama biçiminde olur ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Kulak çınlamasının nedenleri genellikle bellidir fakat bazı çınlamaların nedenleri bilinemez.
İşitme Kaybı
İşitme kaybı yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkar. İşitme sinirlerindeki hassasiyetinin azalması kulakta çınlamaya neden olur. Gençler sürekli gürültülü ortamlarda bulunur, yüksek sesle konuşursa ve kulaklıkla müziği çok yüksek sesle dinlerse zamanla işitme kaybı ile çınlama olur.

kulak çınlamasının nedenleri ve tedavi yöntemleri
Kulak Çınlamasının Diğer Nedenleri
İç kulakta bulunan, ince tüyler zarar görürse hücreler rastgele elektrik sinyali sızdırır ve bu durum da kişiye çınlama olarak yansır.
Kulak çok fazla kirlenmişse işitme kaybı olabilir veya kulak zarı tahriş olabilir. Bu da kulak çınlaması yapabilir.
Kulağı etkileyecek enfeksiyonlar, orta kulak ve labirent iltihabı, sinüzit, nezle ile alerji vb. rahatsızlıklar çınlama yapar.
Kulak kemiği büyümesi çınlama yapar.
Kansızlık da bazı durumlarda çınlama yapar.
Kadınlardaki hormonal değişimler çınlamanın nedenleri arasındadır.
Kulak Çınlamasının Tedavisi

Kulak çınlaması farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genellikle kişiyi rahatsız etmez. Ancak bu çınlama kişiye rahatsızlık verici duruma gelmişse kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır. Doktor şikayetin altında yatan nedeni araştıracaktır. Bu tedavi yöntemleriyle kişinin rahatsızlığı genellikle ortadan kalkacaktır.
Çınlamanın neden olduğu sorun tespit edilmezse kişi psikolojik bunalıma girebilir. Çınlamanın arkasında yatan nedenin tespit edilmesi için bazı testler yapılır. Bunun için de çınlama ünitesi bulunan merkezlere başvurulur. Öncelikle işitme kaybı testi yapılır. Kişiye ayrıca çınlamanın yaratabileceği psikolojik durumlara karşı destek olmakta da fayda vardır. Çünkü sürekli kafanın içinde bir sesle yaşamak kolay olmayacaktır.

Yorumlar (2 Yorum)

    Kulak Cınlamasindan Doktora Gittim, Sürrekli cinliyordu… rahatsiz edici şekilde daha sonra doktorum kulak duyma kaybınız vardir dedi ve ameliyatt olmuştum. Bilgiler icin tesekkürler

    İsminiztugba

    Yazınızı okudum ve gerçekten mükemmel bilgiler edindim yine günümüzde hemen hemen herkeste karşılanan bir durum bazıları nedenleri dahi bilmiyorken çok basit birşey miş gibi ihmal ederken yazınız sayesinde kendi adima bilgi edinmiş oldum gerçekten yine mükemmel bilgiler edindim sayenizde çok cookkkk Tskler bilgileriniz ve emeğiniz icin

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?