Reklam Alanı

Köpek Eğitiminde Temel Komutlar Nelerdir?

Özgür - 10.04.18 tarihinde yayınlandı.

Köpeğe sahip olan kişiler için en öncelikli konulardan biri köpeğe temel komut eğitim verme konusudur. Köpek eğitiminin birinci aşaması temel komut eğitimlerinin tamamlanmasıdır. Köpek, temel komut eğitimlerinin ardından diğer aşamalara geçebilecektir. Temel komutlar köpeklerin cinsleri ile ilgili değildir, her cinsten köpek temel komut eğitimlerine başlayabilir. Köpek Eğitiminde Temel Komutlar Nelerdir?

Köpeklere Verilen Başlıca Temel Komutlar Nelerdir?

Başlıca temel komut eğitimleri; bekle, otur, hayır, yat ve takip et komutları verilmektedir. Otur komutunu öğrenen köpekler ‘ otur ‘ denildiği zaman oturmaya başlarlar. Takip etme komutunu öğrenen köpekler ise sahiplerini takip eder. Böylece köpek sahipleri, köpeklerini gezdirmeye çıktıklarında takip komutunu verdiği zaman rahatça köpekleri gezdirirler. Yat komutu verilen köpek ise komutu verdiğiniz gibi yatmaya başlar. Bir diğer komutlardan biri de ‘bekle’ komutu. Bekle komutunu öğrenen köpekler sahiplerini bekleyerek hareket etmezler. Bir başka komutta ‘hayır’ komutu. Bu komutu öğrenen köpekler, yaptığı davranışın yapılmaması gereken bir davranış olduğunu öğreneceklerdir. Bu komutu vererek köpek sahipleri, köpeklerinin yapmasını istemediği davranışları engellemiş olacaktır.

Köpek Eğitiminde Temel Komutlar Nelerdir?

Köpek Eğitiminde Temel Komutlar Nelerdir?

Köpeklere Verilen Temel Komut Eğitimlerinin Yararları Nelerdir?

Temel komut eğitimlerini alan köpekler, sahipleri ile daha iyi anlaşabildiği gözlemlenmiştir. Çünkü temel komut eğitimlerini alan bir köpek, sahiplerinin anlatmak istediklerini, göstermek istediklerini daha iyi anlamaya ve itaat etmeye uyumlu bir hale geldiği gözlemlenmiştir. Köpekler ev ortamında sahiplerinin komutlarını daha iyi bir şekilde yerine getirirken, dışarı çıkan köpeklerin komutları almakta, algılamakta zorluk çektiği gözlenmiştir. Fakat temel komut eğitimleri alan köpeklerin sahiplerinin komutlarını dışarıda da yerine getirdiği gözlemlenmiştir.

Özellikle takip et komutunu öğrenen köpekleri dışarı da gezintiye çıkarmak çok daha kolay bir hale geldiği gözlemlenmiştir. Öğrenilen temel komutlardan ‘hayır’ komutunun köpek tarafından öğrenilmesi ise yapmasını istenilmeyen davranışların engellenmesi için faydalı olan bir davranıştır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?