Kolda Sinir Sıkışması Nedenleri ve Tedavisi

Özgür - 08.08.17 tarihinde yayınlandı.

Kolda Sinir Sıkışması Nedenleri ve Tedavisi

Kolda Sinir Sıkışması Nedenleri ve Tedavisi: Kolunuzda oluşabilecek sinir sıkışması durumu bazen ciddi derecede olabilmektedir. Ayrıca bu sinir sıkışması hastalığı sizin günlük yaşantınızda yapabileceğiniz birçok işi ve işlevi engelleyecektir. Kolda sinir sıkışmasının nedenlerine geleceğiz. Kolunuzda bu hastalık olduğu zaman çok belirgin çeşitli belirtilerine rastlanabilmektedir.

Kolda Sinir Sıkışmasının Belirtileri

Kolda sinir sıkışması meydana geldiği takdir de mutlaka dikkat edilmelidir. Bu sıkışma oldukça keskin bir ağrı oluşturmaktadır. Bu ağrı dışarıya doğru yayılabilmektedir ve ağrı ile beraber başka işaretlerle de karşılaşabilmeniz mümkün olmaktadır.

  • Sızlama hisleri; sızlama hissi karıncalanma hissi ile aynı gibidir. Aslına bakarsak bu histen daha çok etkilenebilecek olan bölgeler işaret ve baş parmaklarınız olmaktadır.
  • Kaslarda da yine seğirmeler veya kas yorgunlukları ile karşılaşabilirsiniz.
  • Etkilenmekte olan bölgenizde yine bazen sertlik yerine aşırı yumuşaklıklar meydana gelebilir.

Kolda Sinir Sıkışmasının Sebepleri

Vücudunuzun farklı bölümlerinde sinirlere benzeyen, kolunuzdaki sinir sıkışması da yine çoğu zaman aşırı güç kullanılmasından kaynaklı olabiliyor. Bu sinirlerin ve kasların aşırı gerilmesi, sıkılmaları sonucunda meydana gelmektedir. Koldaki sinirler ile ilgili olan dokulardan daha fazla baskıya maruz kaldıkları takdir de ise iltihaplanırlar ve sonuç olarak da yine normal fonksiyonlarında ve en iyi durumlarda dahi çalışamayabilirler.
Baskılardan zarar görmekte olan dokular yine kıkırdak doku, kaslar ve tendonlar olabilmektedir ve yine bunlar ise sinir sıkışmasının asıl sebepleri arasında olabiliyor. Yine bazı durumlarda obezite kolda sinir sıkışmalarına sebebiyet verebilmektedir. Bu rahatsızlık yine tekrar eden aktiviteler sonucunda da meydana gelebilmektedir.

 

Kolda Sinir Sıkışması Nedenleri ve Tedavisi

Kolda Sinir Sıkışması Nedenleri ve Tedavisi

Kolda Sinir Sıkışmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kolda sinir sıkışmasının temel tedavi yoluna gelirsek yine istirahat ve bazı ilaçlar iyi gelmektedir. Bunlara ek olarak da ameliyat genellikle son çaredir. Zarar gören bölgenizi yani bu kolunuzu veya başka bölgelerinizi dinlendirmeniz size oldukça iyi gelecektir. Fiziksel bazı aktiviteler de yine daha fazladan kolunuza veya zarar gelen bölgeye hasar vereceğinden dolayı dikkatli olmalısınız.

Sinir Sıkışmasına Fiziksel Tedavi

Fizik tedavi ile de sıkışan bu sinirleriniz içerisinde ciddi anlamda rahatlamalar hissedersiniz. Fizik tedavi sinirde oluşan baskıyı azaltan bazı güçlendirme, esneme egzersizlerini içerisinde barındırmaktadır. Diplomalı bir fizyoterapiste de danışılması son derece önem arz eden unsurlar arasında yer almaktadır. Bunun sebebi yanlış yapılmakta olan çeşitli egzersizlerin faydadan çok yine olumsuz etkileri olacaktır.

 

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?