Reklam Alanı

Kısırlık Nedir ve Kısırlığın Tedavi Yöntemleri

Özgür - 07.06.18 tarihinde yayınlandı.

Kısırlık kadınlarda da görülen bir kadın hastalığı içerisinde yer almaktadır. En verimli olan hamilelik yaşının 25 civarında görülmesi ve sonraki yaşlarda da yavaş bir şekilde azaldığı söylenebilmektedir. Yaşanan kısırlığın da çoğu aile için büyük sorunlar teşkil ettiği bilinmektedir. Kısırlığın tedavi altına alınması ve sağlıklı bir şekilde gebe kalınabilmesi de, ilerleyen tıp sayesinde mümkün olan durumlar içerisinde yer almaktadır. Kısırlık Nedir ve Kısırlığın Tedavi Yöntemleri

Kısırlık Nedir?

Kısırlık tıp alanındaki ismi ile infertilite, gebeliğin oluşmaması olarak tabir edilebilecektir. Bu durumun daha önceden yaşanan gebeliklerden sonra da görülebileceği söylenmelidir. Kadınların belli bir yaş dönemleri için geçerli olduğu söylenmese de, hamile kalabilmek için verimli olan belli yaş ve evrelerin yer aldığı bilinmektedir. 35 yaşından sonra gebe kalmanın da imkansız olmasa da zor olduğu söylenebilmektedir. Ülkemizde de pek çok kadının kısırlık sorunundan dolayı tedavi görmeyi amaçladıkları bilinir. Bu oranın da az bir sayıda olmadığı söylenmelidir.

Kısırlık Nedir ve Kısırlığın Tedavi Yöntemleri

Kısırlık Nedir ve Kısırlığın Tedavi Yöntemleri

Kısırlığın Nedenleri Nelerdir?

Sağlık açısından da büyük bir sorun olan sigara ve alkol tüketimi başlı başına bir kısırlık sebebi olabilmektedir. Özellikle de son dönemlerde oldukça yüksek bir oranda artan bu kötü alışkanlıkların, bilinçli bir şekilde alınması tavsiye edilmektedir. Hamile kalınması istenen dönemlerde de kesinlikle bu kötü alışkanlıklardan tamamı ile vazgeçmek yararlı olabilmektedir. Kısırlığın diğer bir sebebi de sürekli oturarak çalışmak olarak görülmektedir. Aşırı sıcakta bulunmak ve sıcak ortamlarda çalışmak ile birlikte, kimyasal madde ya da maddelere maruz kalmak da kısırlığı tetikleyen sebepler içerisinde yer almaktadır.

Kısırlığın Tedavisi Var Mıdır?

Kısırlık, bilimsel alanda çözülebilen bir sorun olmaktadır. Tıp dünyasında yaşanan gelişmeler de her iki cinsin kısır olup olmadığını çözebilmektedir. Buna bağlı olarak da bir doktor muayenesinden geçmek kısır olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olabilecektir. Aynı şekilde, kısırlığın bir sebebi olarak görülen doğuştan bozukluklar da, doğuma engel olabilecektir. Sadece doktor denetiminden geçmek ve buna göre kişilerin tedavi sürecini başlatmaları en sağlıklı seçimdir. Bilinçsiz bir şekilde kısırlığın düzeltilebileceğini savunan hekim harici kişilere de güvenmek önerilmemektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?