Reklam Alanı

Kinoa Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Özgür - 08.04.18 tarihinde yayınlandı.

Kinoa Nedir?

Kinoa diyetinin diğer diyetlerden farklı kılan yönü protein besinlerini daha fazla içeriyor olmasıdır. Güney Amerika’ da And dağlarında yetişen Kinoa tahıl görüntüsü olsa da tahıl değildir. Daha çok ıspanak türünden gelmektedir. Aslı çiçek halindedir ve çiçekleri açtıktan sonra tohum verir. Bu tohumlar da vücudun gerekli protein ihtiyacını karşılamaktadır. Mineral ve lif içermektedir. A, B, C, D ve K vitaminlerini içerir. Bu nedenlerle tokluk hissini arttırmaktadır. Kinoa Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Kinoa’ nın Faydaları

Kinoa bu değerlere sahip olduğu için, sadece diyet için değil sağlık için de Kinoa kullanılabilmektedir. Kolesterolü düşürüp, bağırsakları güçlendirdiği bilinmektedir. Kanser oluşumunu önleyici, kemik ve dişleri güçlendiricidir. Bahar alerjisine iyi gelir. Yüksek tansiyonu dengeler. Anne sütünü çoğaltır. Kansızlığa iyi gelir. Kasların güçlenmesinde de etkilidir. Tüm bu faydalarından dolayı ” 2013 yılı Kinoa yılı ” seçilmiştir.

Kinoa Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Kinoa Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Nasıl Uygulanır?

Kahvaltı için; omletlere katılabilmekte, gevrek şeklinde ya da yoğurt, meyve ve üzerine tarçın ekleyerek yenebilmektedir. Kuru yemişlerle birlikte bal da eklenerek kullanılabilmektedir. Bulgurlu ve pilavlı yemeklerde kullanılabilmektedir. Diğer yemeklerin yanına da eklenebilmektedir. Pilav gibi yemeği de yapılabilmektedir. Un haline getirilerek hamur işlerinden yapılan çeşitlerin hamurlarına katılabilmektedir. Ya da en çok tercih edilen yöntemiyle, haşlanarak salatalara katılabilmektedir. Kinoa’ yı kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken nokta, pişirilmeden önce yarım saat kadar suda bekletilmesidir. Acısının giderilmesi için de, süzgeçte, bol suyla ovularak iyice yıkanmalıdır. Hazır haline geldiğinde, Kinoa’ nın ölçüsünün iki katı kadar su eklenmesi gerekmektedir.

Kimler Kullanabilir?

Yağ oranı düşüktür ve kolay hazmedilir. Vejetaryen için, gerekli besini alması bakımından önemlidir. Gluten içermediğinden Çölyak hastaları da rahatlıkla kullanabilmektedir. Şeker hastaları da bu besini rahatlıkla tüketebilmektedir. Diyet yapanlar için de, hızlı kilo verilmesine destek olması yönünden önem taşımaktadır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?