Kalp Hastaları için Diyet Listesi

yeSim - 07.06.17 tarihinde yayınlandı.

Kalp hastaları için diyet en önemli hayati organımız olan kalbimizi korumaya ve daha sağlıklı olmasına yardım edebilir. Kalp hastaları için diyet genellikle yakın zamanda bay pas ameliyatı olmuş ya da yakın zamanda kalp krizi geçirmiş olan hastalara da iyi gelir. Kalp hastaları için diyet hazırlamak çok kolay değil zira kalp en hayati organımızdır ve bir saniyede durması ve çalışmaması bizim ölümümüz demektir. Bu nedenle daha hassas planlanır. Ayrıca kalp hastalığı kronik olduğu için ömür boyu kalp diyeti uygulamak gerekebilir.

Kalp hastaları için Faydalı Besinler

• Meyve ve sebzeler: Kalp hastaları meyve ve sebze tüketmelidir. Taze meyve ve sebzelere kıyaslandığında hiç bir besinde bu kadar çok ve yararlı mineral vitamin bulunmaz. Alternatif olarak, bazı kalp hastalarına konserve veya dondurulmuş sebze ve meyvelerin az miktarda tüketilmesine izin verilebilir. Bununla birlikte, gıdalardan hiçbiri yüksek miktarda tuz ve şeker ​​içermemelidir.

• Kalp hastaları için Tahıllar: Bütün tahıllar lif ve diğer besin maddelerince yüksek orana sahiptir ve kalbin sağlığı için harikalar yaratabilirler. En sağlıklı tahıl ürünlerinin bazıları sarı buğdaydan yapılan gıdaları içerir. En yaygın tahıl gıdalarının bazıları buğday ekmeği, yulaf ezmesi, yüksek lif tahıl, keten tohumu, kahverengi pirinç, tam tahıllı makarna, arpa ve buğday olarak sıralanabilir. Bununla birlikte, tahıl ve tohum içeren besinlerin hepsi beslenme değeri açısından yüksek değildir. Kalp hastaları tarafından kaçınılması gereken yiyecekler yüksek yağlı atıştırmalıklar, beyaz ekmek, kekler, Yumurta, erişte, turta, kek, kurabiye ve tereyağı patlamış mısır olarak sayılabilir. Pizza hamburger gibi fast food besinler de kalp hastalarına önerilmez.

• Otlar ve baharatlar: Kalp problemleri olan insanlara genellikle tuz tüketimini azaltmaları önerilir dolayısıyla, yiyecekleri daha lezzetli yapmak için, otlarının miktarını ve baharat oranının arttırılması yoluna gitmek yemekleri daha lezzetli yapacaktır.
Yiyeceklerin lezzetini arttırmak için çok miktarda bulunan çeşni çeşidi vardır. Bununla birlikte, domates ketçap ve soya sosu gibi bazı soslar kalp hastalarının diyetlerine dahil edilmemelidir. Yiyeceklerin sağlıklı, ama lezzetli kalması için, otların miktarının arttırılması en iyisidir.

Kalp Hastaları için Diyet Listesi

Kalp Hastaları için Diyet Listesi

Kalp Hastaları Nasıl Diyet Uygulamalı

Bununla birlikte, ameliyat sonrası kalp hastaları için herhangi bir diyet programlamadan önce kalp doktorunuza danışmak önemlidir. Ameliyat öncesinde kalp hastaları için diyet yapılması gerekir. Uygun diyet hem ameliyat öncesi hem de sonrası uygulanabilir. Son araştırmalara göre, kalp hastalığının hem kadınların hem de erkeklerin dünyadaki önde gelen sorunlarından biri olduğu gözlemlenmiştir. Kalp hastaları, kan damarlarını ve kalbi etkilediği bilinen kalp ile ilgili çeşitli problemler nedeniyle tedavi altına alınmaktadır. Yaşam kalitesini düşüren mali külfeti ağır olan ve yaşamdan tat almayı engelleyen kalp hastalıklarına yakalanmamak için düzenli beslenmek egzersizleri zamanında yapmak stres yapmamak gerekir. Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin alınmaması gerekir. Potasyum oranı yüksek olan ve sodyum içeriği düşük bir diyet de kalp hastaları için iyidir.
Bu hastalıklar, daralan veya bloke olmuş kalp damarları, göğüs ağrısı kalp ritmindeki anormallikleri ve hatta doğuştan kalp kusurlarını içerebilir. Kalp hastaları için diyet kalp hastaları için hayatı kolaylaştıran diyettir. Yaşam konforunu yükseltirler ve yaşamdan daha fazla tat alınmasına yardım ederler.

2010 yılından Beri kadın,moda,aile ilişkileri ve diyet üzerine makaleler yazmaktayım.Kadinveaile.net bünyesinde çalışmaktan mutluluk duyuyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?