Kalp Büyümesi ve Belirtileri

yeSim - 23.06.17 tarihinde yayınlandı.

Kalp büyümesi, kalp duvarlarının aşırı derece de hızlıca kalınlaşmasına veya yine kalp odacıklarının genişliyor olmasına verilmiş olan bir isimdir. Kalp büyümesi ve belirtileri tek başına bir çeşit hastalık olmayabilir ve farklı bir hastalık aslında kalp büyümesini tetikliyor olabilir. Kalbin aşırı çalışmasına neden olabilecek hastalıklar, yüksek tansiyon, iltihap, virüsler gibi hastalık çeşitleri kalp büyümesini tetikleyebilir.

Yine kalp büyümesi patolojik veya fizyolojik nedenlerden de kaynaklanabilir. Fizyolojik bir durum, bir çeşit sporcu veya hamile bayanın herhangi bir çeşit kalp hastalığı bulunmadığı durumda yaşamış olduğu kalp büyümesidir. Patolojik durumsa oksijen açısından zengin olan kan pompalayamaması unsurunda meydana gelmektedir.
Yine kalp büyümesi alt odacıkları, karıncıkları da etkilemektedir. Bununla beraber tedavi yapılmazsa üst odacıklar da genişlemeler görülebilmektedir. Kalp büyümesinin belirtileri olarak kalbin vücudumuza yeterli kanı gönderememesi ile oluşmaktadır.

Kalp Büyümesi ve Belirtileri

Kalp Büyümesi ve Belirtileri

Kalp Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

 • Karında genişleme durumu
 • Tiroid sorunları
 • Nefes darlığı
 • Çarpıntı ve normal olmayan kalp ritmi
 • Öksürük
 • Sık yaşanan göğüs ağrıları

Kimlerin Kalbi Büyüyebilir?

İnsanların kalp büyümesi hastalığını yaşamasına neden olabilecek çeşitli durumlar söz konusu. Bunları saymak gerekirse eğer;

 • Ailede kardiyomiyopati hastalığı olmuş olması
 • Koroner atardamar olması
 • Kalp kapakçığı hastalıkları
 • Obezite
 • Kalp krizi yaşanmış olması

Kalp Büyümesinin Sebepleri

Kalp büyümesine birçok farklı nedenler sebep olabiliyor. Yüksek tansiyon ve koroner atardamar hastalıkları, kalp büyümesine etki etmekte olan nedenler arasındadırlar. Uzun zamanlı yüksek tansiyon, kalbin vücuda gerekli oksijenli kanı pompalayabilmesi için fazla çalışması neticesinde kalp kaslarının kalınlaşmasına neden olur. Koroner atardamar hastalığı da kalbe gelen kanı yağ ile birlikte durdurarak azaltır ve kalp damarlarının tıkanmasına sebep olabilir. Kalp, bu tıkalı damarlardan kan pompalamak için de daha çok çalışır ve yine bu da kalp kaslarının gerilmesine neden olabilmektedir.

Kalp Büyümesi Tedavisi

Kalp etrafındaki su ve sodyum oranını azaltacak ilaç çeşitleri, tansiyonu düşürecek olan bazı ilaçlar yine kalbin pompalama yeteneğini geliştirecek olan ilaç çeşidi kan pıhtısı oluşumunu önleyecek olan ilaçlar kalp büyümesi tedavisinde kullanılabilir. Yine bazı tıbbi yöntemler ile de müdahale edilebilmektedir.

Sağ veya sol veya her ikisinede karıncıkların kasılmalarını düzenleyebilmek açısından kalp pili takılması, sızdıran veya etkiyi artık kaybetmiş olan kalp kapakçığını değiştirmek için yapılabilecek bazı ameliyat çeşitleri. Yine hastalıklı olan damarı çıkarmak için koroner atardamar gibi bazı ameliyat çeşitleri. Eğer ki hiçbiri bir etki göstermezse artık sıra geliyor kalp nakline.

2010 yılından Beri kadın,moda,aile ilişkileri ve diyet üzerine makaleler yazmaktayım.Kadinveaile.net bünyesinde çalışmaktan mutluluk duyuyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?