Kadınların En Çok Tercih Ettiği Meslekler

Özgür - 18.11.18 tarihinde yayınlandı.

Kadınların En Çok Tercih Ettiği Meslekler

Kadınlarımızın da eğitim alma isteği ya da eğitim alması konusunda bakış açılarımız değiştikçe iş sahasında yer edinme oranı da arttı. Özellikle Batı’dan Doğu’ya doğru yavaş yavaş gelişen bu oranla, artık kadınlarımız kendine uygun meslekler sayesinde aile yaşamlarında ki gelire ortak oldular. Bu konuda araştırma yapan kurumlar kadınların en çok tercih ettiği meslekleri ele alıp, incelediler. Tabi her mesleğin kendine has zorluğu bulunmasından dolayı kadınlarımız, kendi fiziksel ve duygusal yapısını ele alarak bazı mesleklerde daha çok yoğunlaşmaktadır.

Kadınlarımızın tercih etmediği ya da tercih edilme oranı oldukça az olan meslekler vardır. Bunlardan bazıları, makine mühendisliği, veteriner, jeolog, astronom, operatör, endüstriyel tasarımcı, inşaat yapı müfettişi, endüstri mühendisliği, havacılık ve uzay mühendisliği, uçak bakım teknisyeni, infaz ve koruma memuru gibi daha birçok mesleği ya hiç tercih etmiyor ya da tercih eden çok az bayan bulunuyor. Peki kadınların en çok tercih ettiği meslekler nelerdir?

Öğretmenlik

Öğretmenlik yıllardır birçok bayan için adeta biçilmiş kaftan olan bir meslektir. Hatta küçük kızlara daha sorulduğunda kendine en yakışan meslek olarak öğretmenliği görürler. Evet, öğretmenlik halen günümüzde bayanlar arasında en yaygın, en popüler meslektir. Tabi aslında onlara da en çok yakışan meslek!

Hemşirelik

Hastaneye gittiğimizde dikkatinizi belki çekmiştir. Hemşirelerin neredeyse tamamına yakını bayandır. Kanınızı alan, tahlillerinizi yapan, tansiyonunuzu ölçen, iğne vuran vs. hep bayan hemşirelerdir. Özellikle hemşirelik meslek okullarına da baktığınızda erkek öğrenci oranı yok denecek azınlıktadır.

 

Kadınların En Çok Tercih Ettiği Meslekler

Kadınların En Çok Tercih Ettiği Meslekler

Eczacı

Kadınlarımızın en rahat mesleğidir aslında. Özelikle bir eczane açıp, işletmeye başladığınızda aile hayatınıza da dilediğiniz zaman vakit ayırabilirsiniz.

Çocuk Gelişimi ve Psikolojisi

İşte bu meslekte onlar için adeta vazgeçilmez meslekler arasındadır. Bir anne olması dolayısıyla da çocukların dilinden en iyi anlayan ebeveyn statüsünde olduğu için bu meslekte adeta onlar için oluşturulmuş desek yanlış olmaz.

Bu mesleklerin yanında, insan kaynakları, muhasebeci, bankacı, iç mimar, güzellik uzmanı, doktorluk, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, diş teknikerliği, hostes, gıda mühendisliği gibi.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?