Reklam Alanı

İstenmeyen Gebelik Nedir?

Özgür - 23.02.17 tarihinde yayınlandı.

İstenmeyen Gebelik Nedir?

İstenmeyen Gebelik Nedir? Gebelik durumunun bir doktor tarafından sonlandırılması işlemine istenmeyen gebelik veya hamilelik denir. Bu gibi durumlarda ilaçla hamileliğe son verme mümkün değildir ve ülkemizde 10 haftaya kadar kürtaj yapılmaktadır. Kürtaj, istenmeyen gebelikte bebeğin canlı doğumunu önlenmektir. Kadınların çoğunun hayatı boyunca karşılaşabileceği en kötü durum istenmeyen gebeliktir. Bu korkuya genellikle gebelikten koruyucu önlemlerin istenildiği kadar alınamaması gelir, kişi bu durumda ne yapacağını bilemez. Çünkü böylesi durumlar için alınabilecek durumlar gayet basittir.
Gebeliğin istenmeden oluşması bir kadının karşılaşabileceği zor bir durumdur. Konuyla alakalı olarak kadın; partneriyle, yakın arkadaşıyla veya jinekolog ile  konuşabilir. Çünkü, istenmeyen gebelikler kürtaj ile sonlandırılabilir.

istenmeyen gebelik nedir?

İstenmeyen Gebelikte Ne Yapılmalı

Bir kadın istenmeyen gebelik nedeniyle kadın doğum uzmanına başvurduğu zaman öncelikle ultrason çekilir, jinekolojik muayene yapılır. Gebeliğin sonlandırılması öncesinde yapılacak bu kontrol çok önemlidir. Bu kontrolde ultrason yardımı ile özellikle gebeliğin yerleşimi ve kaç haftalık olduğu tespit edilecektir. Son adet tarihinin ilk gününü takiben gebelik haftası hesaplanmaktadır. Ülkemizde yasalar gereği 10 haftaya kadar kürtaja izin verilmektedir. Bu durum istenmeyen gebeliği sonlandırmak için en uygun yöntemdir. Kürtaj, gebeliğin bir müdahale sonucu rahim dışına alımıdır. Deneyimli bir jinekolog tarafından kürtaj yapılırsa olası riskler en aza indirilir. Aksi durumda kötü sonuçlara yol açacak durumlar ortaya çıkabilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj uzman bir jinekolog tarafından uygun görülürse uygulanmalıdır. Hasta jinekolog tarafından muayene masasına yatırılır. Doktor tavsiyesi ve hasta talebi doğrultusunda anestezi uygulanır. Bu durumlarda genel anestezi tercih edilmelidir. Önceden doğum yapmış kadınlar için lokal anestezi yeterli olacaktır. Sadece 5 dakika süren müdahale sonrasında özel bir vakumlu enjektörle gebelikle ilgili dokular rahimden dışarı alınarak kürtaj işlemi yapılır. Gebeliğin ilk 10 haftasında bu işlem yasal gereği sorunsuz yapılır. Genel anestezi bile yapılmışsa hasta kısa sürede kendisine gelmektedir. Lokal anestezide ise hastanın anında ayağa kalktığı görülmektedir. Hasta kendisini iyi hissederse eve gitmesinde herhangi bir mahsur yoktur. Kürtaj sonrası hasta en az 8-10 saat dinlenmeli ve 15 gün süreyle eşiyle cinsel münasebete girmemelidir.

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?