HPV Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Özgür - 06.06.18 tarihinde yayınlandı.

HPV açılımı ile Human Papilomavirus Enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan kadın hastalıkları içerisinde yer almaktadır. Hastalığın diğer pek çok hastalık gibi erken tedavi edilmesi, hasta için büyük önem taşımaktadır. Hastalık belirtilerine dahil olduktan sonra, doktora danışılması gerekmektedir. HPV Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

HPV Nedir?

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan HPV, genital siğil, rahim ağzı ile birlikte vajina kanserine de yol açabilmektedir. Bu gibi durumlara neden olabildiği için de hastalığın oldukça erken aşamada teşhis edilmesi gerekecektir. Siğillerin çoğalması da görülebilecektir. Vücuda alındıktan sonra, yaklaşık 3 ay içerisinde kendini gösterebilen bir hastalık olmaktadır. Daha çok genital bölgede görülebilen bu siğillerin, vücudun başka yerlerinde de görülebileceğini söylemek mümkündür. 10 ya da 15 yıl içerisinde, kanser riski kendini gösterebilmektedir.

HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV belirtileri olarak tek neden söylemek mümkün olmamaktadır. Genel olarak siğillerden dolayı hastaların şikayet durumunda gelmelerinden sonra, hastalığın ortaya çıktığı söylenebilir. Bunun için de siğil gibi durumlarda kendini gösterebilecektir. Sadece vajina çevresinde değil, kişinin vücudunda da siğiller saptanabilecektir. Bunun yanı sıra idrara çıkarken yanma hissedilmesi de yine HPV hastalığına sahip olunabileceğini göstermektedir. Kaşıntı şeklinde de görülebilen bir hastalık olmaktadır. Herhangi bir durum görülürse, en kısa zaman içerisinde doktora başvurmak sağlıklı bir seçim olacaktır.

HPV Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

HPV Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

HPV tedavisinde pek çok yöntem kullanılabilmektedir. Doktorun öngördüğü tedavi süreçlerini izlemek, kişinin sağlığına kavuşması için büyük önem taşımaktadır. Lazerle buharlaştırma yöntemi de son dönemlerde kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Krem gibi tedaviler de bu hastalıkta kullanılabilecektir. Kriyoterapi yöntemi de doktoru gerekli gördüğü dönemlerde uygulanabilmektedir.

Özellikle de cinsel birleşme ile geçen bu hastalığın, aşı yöntemi ile korunabildiği de görülmektedir. HPV aşısı ismi verilen aşının, cinsel birleşme öncesinde uygulanması gerekmektedir. 11 ve 28 yaş arasında uygulanabilen bir aşı olarak görülmektedir. Aynı zamanda çok eşlilikten de kaçınmak gerekmektedir. Bu hastalıktan korunabilmek adına, hekimlerin önerisi tek eşlilik olarak görülebilecektir. Ayrıca cinsel birleşmede prezervatif kullanmak da hastalığı büyük ölçüde engellemektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?