Hıv Nedir? Hıv Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Özgür - 05.04.18 tarihinde yayınlandı.

HIV Virüsünü Tanıyalım

HIV (insan immün yetmezlik virüsü) AIDS’e neden olan bir virüstür. HIV bağışıklık sistemine saldırarak, vücudun enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savaşmasına yardım eden beyaz kan hücrelerinin türünü tahrip eder. Hıv virüsü olup olmadığını belirlemenin tek emin yolu test yaptırmak. Enfeksiyon konusunda sizi uyarmak için belirti gösterecek birkaç semptom var. Hıv Nedir? Hıv Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Hıv Nedir? Hıv Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Hıv Nedir? Hıv Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

 

HIV Virüsünün Belirtilerini Tanıyalım

  1. Net bir neden olmadan akut yorgunluğunuz olup olmadığını belirleyin. Yorgunluk, birçok farklı hastalığın belirtisi olabilir, ancak birçok insanın hıv ile sahip olduğu bir semptomdur. Akut yorgunluk sadece uyuşukluk ile aynı değildir. İyi bir gece uykusuna rağmen her zaman yorgun musunuz? Her zamankinden daha fazla uyuklama hissediyor musunuz ve ağır aktivitelerden kaçıyor çünkü enerji eksikliği hissediyor musunuz? Bu tür yorgunluklara daha fazla dikkat edilmelidir. Bu belirtiler birkaç ay devam ederse, HIV testi yaptırın.
  2. Geceleri ateş veya aşırı terleme varsa dikkat edin. Bu semptomlar genellikle HIV enfeksiyonunun erken evrelerinde meydana gelir ve bu aşamada evre, birincil veya akut HIV enfeksiyonunun evresi olarak adlandırılır. Yine, birçok insan bu semptomlara sahip değildir, ancak bunlara sahip olanlar, genellikle hıv virüsü bulaştıktan 2 ila 4 hafta sonra bu semptomları geliştirirler. Ateş ve gece terlemeleri aynı zamanda yaygın soğuk algınlığı ve grip semptomlarıdır. Grip mevsimi ya da soğuksa, muhtemelen deneyimlediğiniz şeydir. Grip benzeri semptomlar ve soğuk algınlığı da olan üşüme, kas ağrısına, boğaz ağrısına ve baş ağrısına, aynı zamanda HIV enfeksiyonunun erken belirtileri de olabilir.
  3. Boyun, koltuk altı veya kasıkta şişmiş bezleri kontrol edin. Lenf düğümleri, vücut enfeksiyonlarına tepki olarak şişer. Bu, birincil HIV’ye sahip olan tüm insanlar için geçerli değildir. Boyundaki şişmiş lenf düğümleri, HIV enfeksiyonundan etkilenen kişilerde koltuk altı veya kasıktan daha sık görülür. Lenf nodları, soğuk algınlığı veya grip gibi çeşitli enfeksiyon türlerinin bir sonucu olarak şişebilir, bu nedenle nedeni belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  4. Derideki düzensiz noktalara (kırmızı, kahverengi, pembe veya morumsu) bakın. Gelişmiş HIV’li kişilerde, özellikle yüz ve göğüste deride döküntüler görülür. Ayrıca ağız ve burunda da görülebilir. Bu, HIV’in AIDS’e dönüştüğünün bir işaretidir. Kızarık ve pullu cilt aynı zamanda gelişmiş HIV belirtisidir. Noktalar ayrıca kaynama veya çarpma gibi görünebilir. Deri döküntüleri genellikle grip veya soğuk algınlığı ile birlikte gelmez, bu nedenle bu belirtilerle birlikte diğer semptomlarınız varsa hemen doktora başvurunuz.
  5. Hafıza kaybı, depresyon veya diğer nörolojik hastalıklarla ilgili konulara dikkat edin. HIV beynin bilişsel işlevini ileri bir aşamada etkiler. Bu ciddi bir semptomdur ve neden olursa olsun hemen araştırılmalıdır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?