Hamilelikte Sık Görülen Sorunlar ve Çözüm Yolları

Cansu Kutlu - 28.01.18 tarihinde yayınlandı.

Hamilelik dönemi kadınların en çok zorlandığı ve yıprandığı dönemler arasında bulunuyor. Aslında bu zorlu dönemin üstesinden gelmek için, bazı adımlara dikkat etmeniz iyi sonuç almanıza neden olacaktır.

Hamilelik Döneminde Yaşanması Mümkün Olan Sıkıntılar

Hamilelik döneminde kadınların en çok sıkıntı yaşadığı konu bulantı ve kusmalardır. Özellikle gebeliğin 4 ve 6 haftalık dönemleri içinde bunlar daha yoğun bir şekilde görülür. Bu dönemden sonrada fiziksel olarak değişimler hızlı bir şekilde başlayacaktır. Basen bölgesinin daha belirgin bir hale gelmesi, yanakların daha çok şişmesi, göğüslerin büyümesi bu zamanda ortaya çıkan fiziksel değişimler arasındadır. Sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda psikolojik açıdan da bazı değişimlerin ortaya çıkması mümkün olur.

Gebelik döneminin ilk zamanlarında kadınlar çok büyük bir duygusal karmaşanın içine girerler. Depresyon bu dönemde çok şiddetli bir şekilde görülebilir. Genel olarak çoğu gebe kadının başına bu olumsuz durumların geldiğini belirtmek gerekir. Son derece normal olan bu durumdan kurtulabilmek adına, psikolojik desteğin alınması çok önemlidir. Zira hamilelik her geçen gün daha çok zorlaştığından dolayı, psikolojik bunalımlar kendisini daha sık bir şekilde göstermeye başlar. Günlük yapılan işlerin daha ağır ve zorlu bir şekilde yapılması, hareketlerin kısıtlanması gibi pek çok durum kadınları yoracak şeyler arasında olacaktır.

Hamilelikte Sık Görülen Sorunlar ve Çözüm Yolları

Hamilelikte Sık Görülen Sorunlar ve Çözüm Yolları

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilecekler

Hamilelik döneminde bazı kadınlar genel olarak spor aktivitelerinden kaçınmayı tercih ederler. Aslında bu durum son derece yanlış bir durum olup, halsizlik gibi sıkıntıları ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle her gün düzenli yürüyüş ve hafif egzersizler yapmaya özen göstermelisiniz. Bunun yanında eve kapanarak vakti o şekilde geçirmeye çalışmak, psikolojik açıdan daha çok yıpranmanıza neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar rahatlamanızı sağlayacak sosyal aktivitelerde yerinizi almaya çalışmalısınız.

Bir önceki konumuz hamilelikte doğru bilinen yanlışlar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?