Reklam Alanı

Hamilelikte Sağlıklı Cinsel Yaşam

yeSim - 18.08.17 tarihinde yayınlandı.

Hamilelik sürecinde seksin güvenli olup olmadığı her anne ve baba adayı tarafından merak edilen bir konudur. Orgazm ile sonlansın veya sonlanmasın cinsel birleşmenin bebek üzerinde zarar verici hiç bir etkiye sahip olduğuna dair bir kanıt yoktur. Hamilelikte seks güvenlidir. Bebek rahimde ki amniyotik sıvı ile karın ve rahim ağzını kaplayarak enfeksiyonlara karşı engel oluşturan koyu kıvamlı bir tıkaç tarafından korunmaktadır.  Bu yüzden hamilelikte sağlıklı cinsel yaşam için bir kaç püf nokta dışında bilmeniz gereken pekte önemli bir etken yoktur.

Avrupa ülkelerinde ve diğer gelişmiş ülkeler de cinsellik insanların bir biri ile rahatça konuşabileceği bir konu iken bizim ülkemizde cinselliğe bir ön yargı ile yaklaşılmaktadır. Ülkemiz de kadın doğum uzmanına bile muayene olmaktan çekinen kadınlar varken bu kadınların birde hamilelikte sağlıklı cinsel yaşam nasıl olur diye sormasını bekleyemeyiz elbette.  Böylelikle anne adayı kafasında ki Hamilelikte Sağlıklı Cinsel Yaşam ile ilgili sorularına yanıt bulamayıp bilinçsiz kalmaktadır.

Hamilelikte Saglikli Cinsel Yasam Gebelikte Cinsel iliski

Hamilelikte Sağlikli Cinsel Yaşam 

Hamilelikte Cinsel İlişki

Gebelik döneminde kadınların yaşadığı ruhsal ve bedensel değişimlere paralel olarak cinsel istekte ki değişiklikler de olabilmektedir.  Gebeliğin bazı dönemlerinde azalan bazı dönemlerinde de artan bu istek anne adayının kafasında soru işareti olarak kalmamalıdır.

Hamilelikte cinsel ilişki hem anne adayı hemde baba adayı için uygundur. Çünkü eşler arasında ki bağı kuvvetlendirir. Ayrıca hamilelikte olumlu bir vücut görünümü içinde cinsel ilişki gereklidir.

Hamilelikte Cinsel İlişkiden Uzak  Durulması Gereken Durumlar

Yukarıda bahsettiğimiz onca olumlu tablonun ardından birde madalyonun öbür yüzüne bakalım. Hamilelikte cinsel ilişkiden uzak  durulması gereken durumlar vardır ki bunları bilmekte fayda var. Sağlıklı bir hamilelik ile ilgili tıbbi bir sorunu olmadığı takdirde cinsel ilişki ile ilgili bir kısıtlama yapılmaz. Ancak dediğimiz gibi gebelikte cinsel ilişkiyi yasaklayan durumlar vardır ki bunları aşağıda sıralayarak sizlere aktaralım;

Düşük geçmişiniz varsa,

Suyunuz gelmişse,

Prematüre doğum geçmişiniz varsa,

Plasenta previa veya alt yerleşimli plasenta varsa,

Yetersiz rahim ağzı varsa,

Siz veya eşinizde cinsel yolla bulaşabilecek bir hastalık varsa,

Açıklanamayan vajinal kanama veya akıntı varsa,

Mantar enfeksiyonu varsa,

Hamileliğinizin son 3 haftasına girmişseniz cinsel ilişkiden uzak durmanız gerekmektedir. Ancak yine de doktor kontrolü ile yada doktor tavsiyesi ile yukarıda sayılan olumsuz durumlar da cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Her kadının vücudu farklılıklar göstermektedir. Cinsellikte de durum aynıdır. Lütfen doktorunuza danışmadan olumsuz durumlarda cinsel ilişkiye girmeyiniz.

Bir sonraki konumuz Hamilelik Sürecinde Babanın Yapması Gerekenler

Bir önceki konumuz hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları

2010 yılından Beri kadın,moda,aile ilişkileri ve diyet üzerine makaleler yazmaktayım.Kadinveaile.net bünyesinde çalışmaktan mutluluk duyuyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?