Hamilelikte Fazla Kilo Almamak İçin Yapmanız Gerekenler

Cansu Kutlu - 04.01.18 tarihinde yayınlandı.

Hamilelik oldukça heyecanlı ve zor bir süreçtir. Her geçen gün hamilelik döneminde ortaya çıkan sıkıntıların biraz daha büyük olması kaçınılmazdır. Özellikle kadınların bu konuda en çok çekindiği şeylerden biri, hamilelik sırasında alınan fazla kilolardır. Bebeğin yeterli besini  alabilmesi için, normalden daha fazla yemek yemeye başlayan kadınlarda hamilelik dönemi ve doğum daha zor bir şekilde gelişecektir. Bu nedenle mutlaka hamilelik döneminde dengeli ve ölçülü şekilde beslenmek gerekir. Hamilelik döneminde fazla kilo almamak için yönelmeniz gereken şeyler şu şekilde sıralanır:

Tam Tahıllı Ekmek

Gün içinde tükettiğimiz sadece beyaz undan yapılmış olan ekmekler, kısa süre sonra kiloda artışın yaşanmasına neden olur. Uzmanlar tarafından da sofralardan uzak tutulması gereken şeylerden biri olarak ön plana çıkarlar. Beyaz ekmek tüketmek yerine, bu zamanlarda vücudunuz açısından daha iyi ve doyurucu olan tam tahıllı ürünlere yönelmeniz daha iyi olacaktır. Bu sayede bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlarken, kilo alımının da önüne geçmiş olursunuz.

Hamilelikte Fazla Kilo Almamak İçin Yapmanız Gerekenler

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin

Hamilelik döneminde en çok yaşanan sıkıntılardan biri kabızlıktır. Bu sıkça görülen olumsuz durumu giderebilmek için, metabolizma hızını arttırıcı şeylere yönelmek gerekir. Özellikle günde en az 2 litre suyun alınması metabolizmanın hızlanmasına etki edecek konulardan biri haline gelecektir. Bunun yanında hamilelerin bu dönem içinde günlük olarak yürüyüşe çıkmasıda önerilen şeylerden biridir.

Dengeli Beslenmek

Hamilelik döneminde sık ve aşırı bir şekilde yemek yemeniz bebeğin daha sağlıklı olmasına neden olmayacaktır. Burada önemli olan durum besleyici gıdalardan yeterli şekilde alınmasıdır. Sofranız her açıdan zengin olarak kabul edilen şeylere sahip olmalıdır. Bunun için zengin oranda protein içeren beyaz ve kırmızı et, kalsiyum açısından çok zengin olan süt ve süt ürünleri, bol vitamin bulunan sebze ve meyve gibi besinleri dengeli bir şekilde almanız bu açıdan doğru bir karar olacaktır.

Bir önceki makalemiz hamileliği kolay atmak için neler yapılmalı okumanızı öneririz.

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?