Reklam Alanı

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar

Özgür - 03.02.18 tarihinde yayınlandı.

Hamilelik dönemi anne adaylarında hem keyifli zamanlar, hem de zor şartlar altında geçirilecek zamanlar yaşanmasına neden oluyor. Sonunda yavrularını dünyaya getirecek olan anne adayları için hamilelik dönemini daha kolay kılacak ve halk arasında doğru olduğuna inanılan yanlışları sizlere aktarmak istiyoruz. Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar

2 Kişilik Beslenmek

Gebelik döneminde çevrenizdeki herkes siz iki canlısınız, iki kişilik yemelisiniz diyecektir. Bu oldukça yanlıştır. Hamilelik döneminde ne kadar çok yerseniz bebeğinizin o kadar çok besleneceği ve gelişeceği tamamen yanlıştır. Bu 2 kişilik yemek yeme alışkanlığını hemen unutup, öğün sayısını çoğaltarak sağlıklı ve az az beslenmeye başlamalısınız.

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar

Hamilelikte Cinsel İlişki

Gebelik döneminde anne adaylarının en sık yaşadığı tereddütlerden biri de şüphesiz ki hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girmektedir. Bu dönem içerisinde cinsel ilişki doktorunuz aksini belirtmediği sürece tehlikeli değildir. Hamilelik döneminde kadının en rahat olduğu pozisyonda son aya kadar cinsel ilişkiye rahatlık ile girilebilir.

Buradan hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Aşerme ile İlgili Bilgiler

Aşermenin tıp dalında herhangi bir karşılığı bulunmamak ile birlikte anne adayının aşerdiği şeyi tüketmemesi durumunda bebeğin zarar görmemesi gibi bir durum bulunmamaktadır. Tıp dalında herhangi bir karşılığı olmasa da aşermenin anne adaylarında psikolojik tepkiler yarattığı ve bebeğin de bu psikolojik nedenlerden dolayı zarar görebileceği belirtiliyor.

Saç Boyatmak, Oje Sürmek ve Manikür-Pedikür

Anne adaylarının hamilelik döneminde en sık tereddüt yaşadığı konulardan biri de bu dönemde saç boyatmak, oje sürmek ve manikür, pedikür gibi işlemlerdir. Bu zararlı maddeler elbette ki kimyasal içeriğe sahip olduğu için bebeğe zarar verebilecek etkidedir. Ancak bebeğin bu zararı görebilmesi için anne karnında belirli bir aya gelmesi gerekmektedir.

Hamilelik ve Spor

Hamilelik döneminde spor yapılabilir mi sorusu hemen hemen tüm anne adaylarının merak ettiği bir durum. Hamilelik döneminde spor tabii ki yapılmalıdır ve uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Hem rahat bir hamilelik dönemi geçirmek, hem de daha az kilo almak için belirli egzersizler düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Hamilelik döneminde spor yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ağır spor ve egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Seyahat Edilebilir Mi?

Gebelik döneminde olan anne adayları rahatlıkla seyahat edebilir. Uzman doktorların seyahat etmek isteyen veya etmesi gereken hamile bayanlara önerisi ise araç olarak en kısa süre olanı tercih etmelerini öneriyor. Eğer erken doğum riskiniz bulunmuyor ise uçak ile rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Çünkü uçak seyahatinde basınç dengelenmiştir ve kara yolu seyahatinden herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Bir sonraki yazımız dondurulmuş embriyo ile hamile kalınabilir mi?

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?