Hamilelik Sürecinde Babanın Yapması Gerekenler

HbY - 14.08.17 tarihinde yayınlandı.

Sevgili anne adayları bugüne kadar sizlere hep hamilelik sürecinde başınıza gelebilecek olay ve değişimler ile ilgili bir çok bilgi aktardık ancak bu bilgiler hep sizin vücut gelişimiz, ruhsal ve bedensel durumunuz, bebeğinizin sizin vücudunda ki gelişim süreciyle alakalı idi. Bu yazımızda sizlere artık Hamilelik Sürecinde Babanın Yapması Gerekenler adlı bir yazı kaleme alalım dedik.  Hamilelik sürecinde babanın rolü çok önemlidir. Çünkü anne adayı hamileliği tek başına geçirmekte zorlanacağı anlar ve eşinin sıcaklığına ihtiyaç duyacağı anlar olacaktır.

Eşinize karşı sabırlı, anlayışlı ve yatıştırıcı olmanız gerekmektedir. Bazı hormonlar göz yaşlarına neden olabilmektedir. Eşinizi ağlarken gördüğünüzde onu rahat bırakmamalı ve mutlu edecek şeyler yapmalısınız.

Hamilelik Sürecinde Baba Adayının Rolü

Gebelik sürecinde baba adayının rolünün büyük bölümü duygusal destekten geçmektedir.  Duygusal ve moral kelimeleri her ne kadar erkekler için ilgi çekici bir kelime olmasa da aslında çok önemlidir. Kimi erkekler hatta bu iki kelimeyi kendisinin etkin olarak hiç bir rolü olmaması olarak bile görebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bir babanın hamilelik süresince sağlayacağı duygusal desteğin çok önemi vardır. Bebek doğmadan önce anne adayının psikolojisinde bir çok kez inişli çıkışlı anlar olabilir. Bu anlar yaşandığında, anne adayı kendini kötü hissettiğinde, yardıma ve morale ihtiyacı olduğunda mutlaka ilk yardıma koşanın eşi olması gerekmektedir. Bu anne rahminde büyüyen bebeğin daha doğmadan baba ile kuracağı bağı da etkilemektedir.

Baba adayının başlıca rollerini sıralayacak olursak;

Sabah bulantıları; Sabah bulantıları her anne adayının yaşadığı bir olaydır. Bunun sebebi de hormonal değişikliklerdir. Hamileliğin ilk üç aylık döneminde sabah bulantıları genel olarak bulantı ve kusma krizi gibi ortaya çıkar. Bu kriz de hamileliğin 13’üncü haftasına kadar devam eder. Bu süreçte baba adayının eşinin yanında olması, havlu uzatması, başında beklemesi çok önemli ve güzel bir andır. Mutlu bir evliliğin de temelleri böyle sağlamlaşır.

Aşermek; Her birey anne veya baba adayı olsun, aşermenin ne demek olduğunu bilmektedir. Aşerme hamileliğin popüler kültüre girmiş yönlerinden biridir. Erkeklerin bu durumda çok hassas olmaları gerekmektedir ve anne adayının canının istediği her yiyeceği veya içeceği temin etmeye çalışması aslında anne adayının eşini denemesi olarak ta yorumlanabilir. Baba adaylarına düşen görev bu süreçte anne ve bebeğin mutluluğu için istenilen gıdaları temin etmektir.

Uyku Problemleri; Hamilelikte çok sık görülen uyku problemleri hamilelik arttıkça daha da sıklaşabilir. Ayrıca anne adayının bacaklarında veya sırtında kram ve benzeri ağrılarda olabilir. Bu tür problemlerinin anne adayını huzursuz etmesine izin vermeyin.  Uykusuzluk durumunda uykusuzluğun yol açacağı gerginlik ve stres’e de dikkat etmek gerekir. Dolayısıyla bu tür problemlerle karşılaşıldığı gibi hemen çözüm üretmeye çalışarak eşinizin gerginliğini almaya çalışın.

Bu tür durumlarda eşinize ılık bir banyo önerebilir ve eşinizi kafein içeren her türlü içecekten uzak tutarak uykusuzluğu tetikleyen etkenleri azaltabilirsiniz. Papatya çayı yada bitkisel çaylar içirerek eşinizin ferahlamasını sağlayıp uyku zamanı gelince rahat uyumasını sağlayabilirsiniz.

Hamilelikte Babanın Görevleri

Hamilelik sırasında baba adayı olarak pasif kalırsanız hamilelikte  babanın görevlerini iyi bilmezseniz bebeğiniz ve eşiniz ile aranızda bağ kurulmasını engellemiş olursunuz. Ancak dersinize çalışıp üstünüze düşen görevleri yaparsanız babalığa geçiş sürecini çok daha rahat atlatırsınız. Anne ve bebeği ile aranızda ki bağı da kuvvetlendirir ve doğuma kadar eşinizin doğum korkusunu da yenmiş olursunuz.

Baba olma deneyimi bir çok erkek için stresli olabilirmektedir. Çünkü hamilelikle beraber annenin ve bebeğin hayata getireceği veya getirdiği değişikliklere adapte olmaya çalışmak baba için çok daha zordur.  Hamilelik boyunca baba olacağınızı düşünürseniz bu zorluğunda üstesinden gelirsiniz. Hamilelik deneyimini anne adayı ile birlikte omuzlayıp paylaşmak anne adayının yükünü hafifleteceği gibi sizi de ilgili bir eş olarak lanse eder. Mutlu bir evliliğin sırrı buradan geçmektedir.

Bir sonraki konumuz Doğum Nasıl Olur, Doğum Evreleri Nelerdir ?

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?