Reklam Alanı

Hamilelik Öncesi Yapılan Egzersiz Hareketleri

HbY - 12.05.17 tarihinde yayınlandı.

Hamilelik Öncesi Yapılan Egzersiz Hareketleri sizinle aynı yaş ve boyda ki bir birey ile hemen hemen aktivite olarak aynıdır. Genel sağlığınız için hafta da en az 3 yada 4 kez  30 ile 40 dakika arasında ki zaman dilimi süresince egzersiz yapmanız gerekmektedir.  Eğer ki  Beden Kitle İndeksi Hesaplama yaparak elde edilen sonuca göre kilonuz boyunuza göre biraz yada çok daha  fazla ise  her gün en az 40 dakika egzersiz yapmanız gerekmektedir. Kilo vermeniz için her türlü aktivitenin size faydası vardır ancak  kilo verebilmeniz için yine de kadın doğum uzmanınızdan yada diğer branşlardan her hangi bir doktor tavsiyesi ile egzersizlere başlamalısınız. Sizi gerçekten terletip zayıflatacak egzersizler yapmanızda fayda  vardır.  Hamilelik Öncesi Yapılan Egzersiz Hareketleri  üç aşamadan oluşur ;

Kardiyovasküler Egzersiz Yani Aerobik Antrenmanı

Bu antrenman egzersizleri genel olarak yürüme, koşma bisiklete binme, yüzme ve aerobik dansı içerir. Genel sağlık durumunuz ile kalp, akciğer ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için en iyi çalışma günde 30 dakika olarak uygun görülmektedir. Ancak bir haftada üç beş defa yapılacak ise her biri  günde en az 20 dakikalık egzersizler ile yeterli olabilmektedir. Yapılan çalışmalar günde 10 dakikalık 3 seansın 30 dakikalık tek seans kadar etkili olduğunu göstermektedir.

Kilo vermek için, sağlık kontrolünden geçip uzman doktorunuzdan gerekli bilgiyi ve onayı aldıktan sonra hafta da üç kez veya daha fazla düzgünce terleyene kadar en az 40 ile 60 dakika arası sürecek bir egzersiz programı oluşturup uygulayın.

Dayanıklılık için doğum sancısına hazırlık ve doğum sonrası  için günde en az 30 dakika egzersiz yeterli olmakla beraber günde en az 20 dakika olmak üzere hafta içerisinde 3 ila 5 kez de tekrarlayabilirsiniz.

Hamilelik Öncesi Yapılan Egzersiz Hareketleri
Hamilelik Öncesi Yapılan Egzersiz Hareketleri

Güç Antrenmanı Egzersizleri

Bu antrenman çeşidinde serbest ağırlık kaldırmayı, direnç aletlerinin kullanımı ve izometrik çalışmaları kapsar. Su aerobiği de suyun destek ve direncini sağladığı için direnç çalışmalarında etkili sonuçlar vererek hamilelik öncesi vücut direncinizin artması için tavsiye edilmektedir. Tüm ana kas gruplarınızı hafta içerisinde en az 2 kere çalıştırmanız gerekmektedir. Bu aktiviteler kemik ve kaslarınızı güçlendirerek metabolizmanızı hızlandırarak yaktığınız kalori sayısını da artırmaktadır.

Esneklik Hareketleri Antrenmanı

Bu antrenman içerisinde esneme, yoga, tai chi gibi vücudunuzu ve ruhunuzu dinlendiren sporlar da yer almaktadır. Bu tür egzersizleri her gün 10 ila 20 dakika arasında uygulamanızda fayda vardır.  Bu egzersizler sizi esnek tutarak sakatlanma riskinizi azaltarak genel olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlamaya yardımcı olur.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?