Hamileliğin Yedinci Ayında Bilmeniz Gerekenler

HbY - 24.07.17 tarihinde yayınlandı.

Hamileliğin Yedinci Ayında Bilmeniz Gerekenler

Hamileliğinizin sonlarına yaklaşıyorsunuz artık. Bu dönemden sonra doğru dinlenmeye çok özen göstermelisiniz. Sıklıkla uyku problemleri yaşar, uzandıkça da daha fazla rahatsız olursunuz. Çünkü vücut ağırlığınız arttığı için uzanmak size ağır gelecektir. Hamileliğin Yedinci Ayında Bilmeniz Gerekenler arasında doğum yapma ile ilgili düşüncelerinizin sizin zihninizi daha fazla meşgul ederek gece uykularınızı da kaçırmakla beraber stres ve sinir sahibi de yapar.

Bu dönemde gevşeme, meditasyon yada yoga hamilelik problemleri ile başa çıkmada size çok yardımcı olur. Düzenli olarak hafif bir şekilde şekerlemeler yapmak havadar odalarda uyumak kendinizi daha gülçü hissetmenizi ve yorgunlukla baş edebilmenizi sağlar. Uyumak için yer değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız değiştirin, yastığınızı değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız değiştirin. Bazen kanepe veya koltuklar yatağınızdan daha rahat gelebilir sizlere.

Ağır yüklerde yada ev işleriniz için ve alış veriş için yardım istemekten çekinmeyin. Erken doğum risklerini önlemek için yaşam tarzınızı olabildiğince stresten uzak tutun. Formda ve güçlü olmanız önemli olduğundan düzenli bir şekilde egzersiz yapmaya özen gösterin. Bu şekilde daha güvenli bir doğum ve doğum sancıları için hazırlık yapmış olursunuz.

Doktorunuzdan doğum öncesi yapmanız gerekenler için tavsiyeler almalısınız. Bu tavsiyeler arasında doğum sırasında neler olacağını, acıyla nasıl başa çıkacağınızı, nefes alıp verme tekniklerini ve doğum sırasında nasıl gevşemeniz gerektiğini sorun ve mutlaka yanıt alın. Gebelik sırasında vücudunuzla ilgili ne kadar çok öğrenirseniz, vücudunuz ile o kadar uyum içerisinde olursunuz. Vücudunuzu dinlemek büyük sorunları engellemenize ve daha küçükleriyle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Gebeliğin Yedinci Ayında Erken Doğum

Hamilelikte erken doğumun en tehlikeli olduğu dönem yedinci aydır. Yedinci ay boyunca bebeğinizin erken doğum olasılığı ne kadar az olsa da erken doğumun belirtilerini bilmek ve hemen farkına varabilmek önemlidir. Erken doğumu hemen tespit edebilmek sizin ve bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Peki Erken Doğumu Nasıl Tespit Ederiz ?

Erken Doğum Uyarıları ve Erken Doğum Belirtileri

Gebelik süresince Hamileliğin Yedinci Ayında Erken doğum riski yüksek demiştik. Uzmanlar tarafından yıllar boyunca yapılan araştırmalar ve gözlemlemeler bizlere erken doğumun hiç beklenmedik bir şekilde bile ortaya çıkabileceğini kanıtlamıştır.

Gebelikte Erken Doğum Belirtileri Nelerdir ?

  • Rahimde her 10 dakika da bir yada daha sık görülen düzenli ve ağrılı kasılmalar gerçekleşirse hemen doktorunuzu arayın.
  • Gaz sancısı gibi hissedilebilen adet sancılarınız ve ishalin eşlik ettiği yada etmediği mide bulantıları yada bunlara benzer sindirim bozukluklarıyla karşılaşırsanız hemen doktorunuza danışınız.
  • Yer değiştirme veya diğer rahatlatıcı uygulamaların işe yaramadığı sürekli sırt ağrılarınız varsa bu erken doğum belirtisi olabilir. Hemen doktorunuza danışın.
  • Pelvis veya vajinanızda artan bir basınç veya baskı hissederseniz hemen doktorunuza danışın.
  • Vajinal kanama ile birlikte veya kanama olmaksızın görülen artmış vajinal akıntı olursa hemen doktorunuza danışınız.
  • Vajinanızdan durduk yere sıvı yada kan geldiğini hissederseniz bu acil bir durumdur, hemen doktorunuza danışınız.
  • Bebeğinizin tekme yada hareketlerinde azalma görürseniz doktorunuza danışınız.

Erken doğum belirtileri görülen kadınların çoğu erken doğum yapmaz. Ancak belirtileri erken yakalamak olası bir erken doğum riskini minimum seviye de azaltmak için önemlidir. Bu tür durumlarda acilen doktorunuza danışmanız sizin ve doktorunuzun size karşı önleyici uygulamalar yapma imkanı sağlayacağı gibi hamileliğinizin sorunsuz geçmesine de yardımı olacaktır.

Yukarıda saydığımız belirtiler erken doğumun en çok rastlanıldığı belirtilerdir. Bu belirtilerden birini gözlemlerseniz hemen doktorunuzu arayıp muayene talebinde bulunun. Eğer doktorunuza ulaşamazsanız sağlık hizmeti olan 112 Acil servisi arayınız yada kendi imkanlarınızla en yakın Kadın Doğum Hastalıkları Hastahanesinin aciline muayene olmaya gidiniz. Bu ciddi bir durumdur. Kendi sağlığınız ve Bebeğinizin sağlığı için ihmal etmeyiniz.

 

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?