Hamilelerin Kıyafet Seçiminde Dikkat Etmesi Gerekenler

Özgür - 02.04.18 tarihinde yayınlandı.

Pantolon Seçimi

Bir anne adayının ilk önce basen ve karın bölgelerinde kilo artışı görülmektedir. Bu sebepten dolayı da hamile pantolonu giyilmesi gereklidir. Alınacak olan hamile pantolonlarının karnı saran ve bel kısmında bulunan örme kumaştan yapılmış olması ve bandın esnek oluşu oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde vücutta en çok büyüyecek kısım elbette karın bölgesidir. Bu kısmı saran kumaşın ne çok gevşek, ne de çok sıkı olması gerekir. Çok sıkı olduğu takdirde karın bölgesi sıkılır ve bebek rahatsız olabilir. Hamilelerin Kıyafet Seçiminde Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamilelerin Kıyafet Seçiminde Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamilelerin Kıyafet Seçiminde Dikkat Etmesi Gerekenler

Kumaş seçimine dikkat edilmesi gerekir

Gebelik döneminde doğal kumaşlar tercih edil elidir. Hamilelikte yumurtlama meydana geldiği günde itibaren vücut ısısı 1 derece ile 0,5 derece arasında daha sıcak olmaktadır. Bu sıcaklık durumu hamilelik boyunca devam eder. Bu sebepten vücut ısısında bir sorun meydana getirmeyecek ve hava alan kumaşlar tercih edilmeli. Keten, yün ve pamuk gibi elyaflar doğal, polyester ve viskon gibi maddeler insan yapımı yapay kumaşlardır. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde vücut derisi daha hassastır. Bu nedenle vücudun tahriş olmasına sebep olacak veya kaşındıracak her türkü maddeden uzak durmaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Boya göre pantolon seçimi önemlidir

Hamile olan kişinin boyu uzun ise bol paça ya da geniş kesimli pantolonlar, eğer kişi minyon tipli ise bilekte bitiyor olan kapri pantolonlar tercih edilmelidir. Dar pantolonlarla bol tuniklerin, bol paça pantolonlar ise de tam oturan üstlerin tercih edilmesi önerilmektedir.

Likralı seçimler önemlidir

Hamilelikte satın alınan kıyafetlerin kişiyi sıkmaması ve rahatsız etmemesi gerekmektedir. Bunun için hamile kıyafet üreticileri kumaşların içinde likra maddesi kullanmaktadırlar. Likra maddesi kumaşa esneme özelliği katar. Fakat likra uzun süre ısıya maruz kaldığında özelliğini yitirir. Bu sebepten kıyafetlerin sürekli arka arkaya giyilmesine özen gösterilmelidir.

Bir önceki yazımız emzirme hakkında bilinmesi gerekenler mutlaka okuyunuz.

Yorumlar (2 Yorum)

    Valla ben hiç ay şunu giyim ay bunu giyim demedim ne gerekiyorsa onu giydim bizim insanımız biraz abartıyor bu kıyafet konularini

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?