Hamile Olduğunuzu Öğrendiğinizde Neler Yapmalısınız ?

HbY - 30.05.17 tarihinde yayınlandı.

Hamile Olduğunuzu Öğrendiğinizde Neler Yapmalısınız  sorusuna verilecek ilk şey kendinize iyi bakmanız olacaktır. Çünkü beslenme alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Sağlıklı bir beslenme ile kendinize ve bebeğinize iyi bakmanız en önemli konudur. Onun dışında sizlere madde madde aşağıda sıralayacağımız önerileri dikkate alıp uygulamanız sizin ve bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

Hamileliğiniz Boyunca Gideceğiniz Doktor

Hamilelik süresinde doğru doktorları seçmek çok önemlidir. Bu konuda seçebileceğiniz farklı alanlarda ve branşlarda bir çok doktor vardır.  Bunlar sırasıyla ;

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ; Hamilelik ve doğum sırasında sizin ve bebeğinizin hamilelik sürecini sorunsuz tamamlaması için en önemli branşa sahip doktor türüdür. Belki de 9 ay boyunca en çok göreceğiniz branş doktoru sizin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı doktorunuzdur.

Aile Hekimleri ; Ailenin tüm bireylerine her alanda sağlık hizmeti verebilmek için özel eğitimli doktorlardır. Hamilelik süresince sık sık danışıp fikir alış verişinde bulunacağınız doktor Aile Hekiminizdir.

Sertifikalı Ebeler ; Hamile kadınlar ve doğum yaptırma konusunda uzmanlaşmış hemşirelerdir. Yine 9 aylık hamilelik süresince sıklıkla görüşeceğiniz ebeler aynı zamanda kan örneğinizi alalarak kanda ki değerlerinizi ölçtürüp bebeğiniz ile olan kan uyumunuzu sürekli kontrol ederler.

Perinatoloji Uzmanları Yani Yüksek Riskli Gebelik Uzmanları ; Yüksek riskli hamileliklerde kadınların sağlık bir hamilelik geçirmesi ve hamilelik süresince bakımı için özel eğitim almış Kadın Doğum Uzmanlarıdır.  Tıbbi geçmişinizde risk faktörleri veya hamilelik komplikasyonları varsa bu uzmana yönlendirebilirsiniz.

Seçim yapmak tabi ki biraz zor ve yorucu olabilir ama biraz araştırmayla istediğiniz ve güvenebileceğiniz bir Kadın Doğum Uzmanıyla Hamilelik Başlangıcından Doğuma kadar sürekli irtibat halinde kalarak sorunsuz bir doğum işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sağlık Uzmanlarında Aramanız Gereken Özellikler

Hamilelik süresince yararlanacağınız sağlık uzmanlarında aramanız gereken özellikler arasında en önemlisi olan danışacağınız doktorun sizi dinlemeye zaman ayıran, sizinle ilgilenen ve endişelerinizi açıkça anlatmanıza izin veren biri olmasıdır.  İyi göz teması doktorunuzun iyi ve dikkatli olduğuna dair bir işarettir.

Teknik olarak daha kalifiye ikinci bir kişinin görünüşünü almak istediğinizi söylediğinizde bu duruma alınmayacak bir uzman seçmelisiniz.

Hamilelikle, sağlığınız  ve bebeğiniz hakkında ki hislerinizi, içgüdülerinizi ve düşüncelerinizi göz ardı etmeyen bir doktor seçmelisiniz.

Size kendini suçlu hissettiren kendinizi ifade ettiğiniz veya soru sorduğunuz için aptal gibi hissettiren ”onun sizden daha değerli” olduğu hissini veren, telefonlarınıza cevap vermeyen, veya muayenelerinizi aceleye getiren doktorlardan uzak durun. Doktorunuzla ilişkiniz size fayda sağlamalıdır.  Doktorunuza gittiğinizde muayene sonunda kendinizi iyi hissetmenizi sağlamayan doktorla ilişkinizi kesin.  Muayene sırasında doktorunuzla aranızda ki enerji pozitif olmalı hem bedensel hemde ruhsal olarak size kendinizi iyi hissettirmelidir. Her yönüyle iyileşmeniz bakımınızla ilgilenen kişiyle ilişkinize ve aranızda ki saygıya bağlıdır.

Hamilelikte İçki ve Sigarayı Bırakın

Hamilelik sırasında alkol veya nikotinin güvenli sayılabilecek miktarı diye bir şey yoktur. Bu maddelerin en ufak miktarı bile bebeğe zarar verebilir.

Ruhsal ve manevi değerlere yönelmek alkol ve nikotin bağımlılıkları da dahil olmak üzere tüm bağımlılıklarınızdan ve kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanın en iyi yoludur.  Eğer düzenli olarak meditasyona başlamışsanız içki ve sigara gibi kötü alışkanlıklarında üstesinden gelebilirsiniz.

Hamilelikte Tüketilen Kafein Miktarına Dikkat Edin

Kafein bir uyarıcı ve idrar söktürücüdür.  Aynı zamanda kan basıncını ve kalp ritmini de artırır ki bu durum hamilelik süresince önerilmeyen durumlardan biridir. Kafein ayrıca idrara çıkma sıklığınıda artırır. Buda vücutta sıvı kaybına yol açarak vücut sıvı seviyeniz de düşüşe neden olur. Buda bebeğinizin ve sizin sağlığınız açısından olumsuz bir durumdur.

Kafein plasentadan geçerek bebeğinize ulaşır. Miktarına bağlı olmaksızın kafein hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğinizin uyku düzeninde veya normal hareketlerinde olumsuz değişikliklere neden olur.

Kafein ; kahve, çay, gazlı içecekler, çikolata ve hatta bazı reçetesiz ağrı kesicilerde bulunur. Tükettiğiniz şeylere o yüzden dikkat etmeniz gerekmektedir.

Hamileler için günde 200 mg’dan daha az kahve tavsiye edilir. Bu güvenli miktarı aşmamak için aşağıda ki değerlere önem verelim ;

1 Kupa Hazır Kahve 100 mg kafein içerir.

1 Fincan Hazır Kahve 75  mg kafein içerir.

1 Fincan Demlenmiş Kahve 100 mg ile 350 mg arası kafein içerir.

1 Fincan Çay 50 mg kafein içerir.

1 Kutu Kola 40 mg kafein içerir.

1 Kutu Enerji İçeceği 80 mg kafein içerir.

1 Adet 50 gr. Sade Çikolata Ortalama 50 mg kafein içerir.

1 Adet 50 gr. Sütlü Çikolata 25 mg. kafein içerir.  

Kahve ve çayda bulunan kafein miktarının ürün kalitesi ve hazırlanış keline göre değişiklik gösterdiğini unutmayalım. Sadece tükettiğiniz kafeinin farkında olun ve normal kahve yerine kafeinsiz kahve tercih edin. Ayrıca çay veya kola yerine de diğer meşrubatları deneyerek alternatif oluşturun.

Hamile Olduğunuzu Öğrendiğinizde Neler Yapmalısınız
Hamile Olduğunuzu Öğrendiğinizde Neler Yapmalısınız
Hamilelikte İlaç Kullanmadan Önce Doktorunuza Danışın

Kullandığınız veya kullanmayı düşündüğünüz tüm ilaçlar tamamlayıcı ve alternatif ilaçlar hakkında doktorunuzla görüşün. Çoğu ilaç, hamilelik süresince zararlıdır. Bitkiler gibi bir çok alternatif ilaç da hamilelikte güvenli değildir. Hamilelikte tüm ilaç ve tedavileri ”Tedbirli Olmak, Üzgün Olmaktan Daha İyidir” yaklaşımı ile kullanın.

Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Daha önce ki makalelerimiz de yer verdiğimiz gibi bu makalemizde de egzersiz yapmanın önemini vurgulayacağız. En iyi egzersiz yürüme, yüzme veya yoga gibi orta şiddetli, zevk alabileceğiniz ve haftanın çoğu günü yapabileceğiniz egzersizdir.  Spa ve saunalar gibi vücut ısınızı yükselten yerlerden uzak durmaya çalışın.

Açık Havada Dolaşın 

Düzenli olarak temiz hava alın yürüyüş yaparak. Cildinizin, bebeğinizin gelişimi için gerekli olan D vitamini üretmesi için güneş altında aşırıya kaçmamak şartıyla vakit geçirin.

Bununla ilgili diğer makalelerimiz ise bunlardır;

Hamilelik Öncesi Yapılan Egzersiz Hareketleri

Sağlıklı Bir Hamileliğe Hazırlık

Gebeliğe Hazırlanırken Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Bir Gebelik Planlaması İçin Altın Öğütler

Hamilelik Süresince Sağlıklı Beslenin

Hamilelik süresince demir, kalsiyum, iyot ve bir çok vitaminler de dahil belli besin maddelerine ihtiyaç daha çok artar. Bu nedenle beslenmenizin çeşitli olmasına özen gösterip yeşil renkli gıdaları sebze ve meyveleri çok sık tüketin . Uygun miktarda meyve, sebze, ekmek ve mısır gevreği ile kalsiyum için süt ürünleri, demir için yağsız et, tavuk ve balık tüketin.

Hamilelikte Hijyen ve Gıda Güvenliğine Dikkat Edin

Hamileliğiniz süresince hijyenik olmak önemlidir. Özellikle ellerinizi yıkayın, yemekleri iyi pişirin, sebze ve meyveleri yemeden önce yıkayın. Ayrıca çiğ etler, salam, sosis, sucuk gibi ürünler, pişmemiş deniz ürünleri, erimeye başlamış halde servis edilen dondurma, hazır salatalar ve tam olgunlaşmamış peynirlerden uzak durun.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?