Hamile Kalmak İçin Gerekli Bilgiler

HbY - 07.05.17 tarihinde yayınlandı.

Çoğu insan hamile kalmak için gerekli bilgilere sahip olmadan çocuk sahibi olmak ister. Biz bu yazımızda uzmanlardan oluşan hamile kalmak için gerekli olan oluşumlardan ve tavsiyelerden bir kaçını sizlere aktaracağız.

Kadınlarda adet dönemi sona erer ermez beyinde ki hipofiz bezi tarafından FSH (folikil stimüle hormonu) denilen bir hormon salgılanır.  Bu hormon direk olarak kadınlarda yumurtalığı etkilemektedir.

Kadınlarda Yumurtlama Oluşumu ve Sayısı

Kız çocuklar dünyaya geldiklerinde yumurtalıklarında yaklaşık olarak 3 milyon adet yumurta ile doğarlar ancak ergenlik dönemine kadar ortalama  400 bin adet yumurta kalır. Bu yumurtaların hepsi FSH hormonuna maruz kalır ama neden sadece bir kaç tanesinin tam olarak geliştiği bilimin bilmediği konulardan bir tanesidir. Her bir yumurtalık, dönüşümlü olarak bir sonraki adet döngüsünde bir adet bazende birden fazla yumurtalık bırakır. Olgunlaştırılmak üzere seçilen bu yumurtalar FSH salgısı etkisiyle folikül denen sıvı dolu bir kesede gelişmektedir. Ama sadece bir yumurta baskın olur. Diğerleri folikül keseleri içerisinde küçülüp yok olurlar.

Yumurta folikül kesesi içinde özel besleyici hücrelerin bulunduğu tarafta gelişimini tamamlarken, bu hücreler aynı zamanda östrojen hormonuda çıkarır. Böylece rahim içi doku ve göğüslerde ki süt hücreleri de gelişir. Kanda östrojen arttıkça bu beyinde ki hipotalamus bezi tarafından LH yani Luteinizan hormonu adı verilen bir  hormon salgılayarak; olgunlaşan yumurtanın folikülü yırtıp serbest kalmasını sağlamaktadır. Bu olaya yumurtlama adı verilir.

Genellikle adet döngüsünün 7 ile 14’üncü günü yumurtlama olur. Bu esnada yırtılmış olan folikül’ün arta kalan hücreleri, yumurtalık içinde sarı cisim de denilen corpus litiüm adında bir şişlik oluşturur ve progesteron salgılar. Progesteron  embriyo için gerekli besinleri sağlayıp rahim içi yüzeyi kan damarlarıyla kalınlaştırarak hamileliğe hazırlar.

Kadının yumurtası bir sperm tarafından döllenirse gebelik gerçekleşir. Eğer yumurta döllenmez ise luteinizan hormonunun kanda ki seviyesi düşmeye başlar. Rahim iç yüzeyinde ki gelişen kan dolu iç yüzey kanama olarak dışarı atılır.

 Erkeklerde Sperm Oluşumu, Sperm Sayısı ve Döllenme

Erkek çocuklarda sperm adı verilen eşey hücrelerin üretimi ergenlik döneminde başlar ve saniyede 1.500 adet sperm üretirler.  Cinsel ilişki sırasında orgazm olurken kadın vajinasının içerisine bırakılan meni içerisindeki spermlerden en güçlü olanları akıntının tersi istikametine doğru yüzerek yumurtalığa ulaşırlar. Tüplere gelen ve kadının eşey hücresini bulana kadar devam eden bu zorlu yolculukta, tek sperm yumurtayı döller ve şampiyon olur. İşte bu 23 kromozomlu kadın eşey hücresi yine 23 kromozomlu erkek eşey hücresiyle buluşup birleşmesiyle 46 kromozomlu ilk insan hücresi ortaya çıkar. 

Döllenen yumurta, diğer spermlerin girmesine engel olarak yumurtalık çevresinde kalın bir  duvar bariyer oluşturur. Böylece hamilelik başlamış olur. Döllenmiş yumurta ikiye bölünür buna da zigot adı verilir. Zigot da kendi içinde bölünmeye başlar ve kendi içinde bölünmesini sürdürürken rahime doğru tüpler içinde ilerler ve rahime ulaşır. Bu süreç yaklaşık olarak üç günde tamamlanır. Bu süre içerisinde 50-60 hücre oluşmuştur. Döllenmiş yumurtanın bu haline blastosist denir. Rahime ulaşamayıp tüp içinde veya karın boşluğunda kalarak gelişimini sürdürmesine dış gebelik  yani ektopik denir.  Bu durum kadın için riskli olan ve hemen sonlandırılması gereken bir gebelik sürecidir.

Hamile Kalmak İçin Gerekli Bilgiler
Hamile Kalmak İçin Gerekli Bilgiler

Hamilelik Nasıl Tespit Edilir ?

Gebelik yani hamilelik genel olarak idrar yoluyla ve kan testiyle tespit edilir. İdrar da çıkan HCG hormonu ile tespit edilir. Sonrasında ise doktor kanda BHCG hormonunu kontrol ederek gebeliği kesinleştirir. Daha sonrasında ise ultrasonografik muayane ile embriyoyu görebilir.

Gebelik için en kesin sonucu veren test Miratech Erken Gebelik Testi dir. Bunun için detaylı bilgi almak için Miratech Erken Gebelik Testi adlı konumuza göz atabilirsiniz.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?