Gripten Korunmak İçin Vitaminlere Sığınmayın

Özgür - 03.11.17 tarihinde yayınlandı.

Gripten Korunmak İçin Vitaminlere Sığınmayın

Gripten Korunmak İçin Vitaminlere Sığınmayın: Vitaminler, birçok fizyolojik unsurlarda anahtar rol üstlenmekte olan molekül çeşitlerindendir. Vitaminler insan vücudu tarafından sentezlenemediklerinden dolayı yine çeşitli gıdalardan sağlanabilmesi gerekiyor. Vitaminlerin isimleri yine latince de hayat anlamına gelmekte olan vita ve nitrojen anlamına gelmekte olan amine kelimelerinin birleşmesi ile oluşur. Aslına bakılırsa bilinen bütün vitaminler de yine nitrojen içermiyorlar ancak ilk bulunan vitaminler içerdiklerinden dolayı isimleri bu şekilde kaldı. Sağlıklı olan bireylerde de yine gıdalara ek bir şekilde vitamin almaya aslında gerek yok. Fakat vitamin ihtiyacını da yükseltecek durum tipleri veya yine eksikliklerinin saptanmış olduğu olgu çeşitlerinde vitamin verilmeli.

Bilinçsiz Kullanımı Çok Tehlikeli

Vitaminler doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bireylerin kafalarına göre vitamin kullanması oldukça yanlış bir şeydir. Kesinlikle doktor önerisi ile birlikte alınmaları gerekiyor. Bilinçsiz bir biçimde tüketilmekte olan A vitamini yine karaciğer sorunlarına, fazla C vitamini ise yine böbrek taşına ve çeşitli mide rahatsızlıklarına, D vitamini ise çeşitli sorunlara neden olabilmektedir.

Gripten Korunmak İçin Vitaminlere Sığınmayın

Çocuklara D, Sigara Kullananlara C, Vejeteryanlara ise B12 Vitamini Verilmeli

Büyüme ve gelişme döneminde, hamilelik döneminde, ileri yaş dönemlerinde, kronik hastalığa sahip olan bireylerde yine alkolizm ile birlikte eksiklikleri saptanılan vitamin türevleri kullanılmalı. Gereken vitamin oranları genel olarak tavsiye edilen günlük oranlarda RDA şeklinde tanımlanır. Bahsi geçen değer türevleri bu ürünlerin etiket verilerinde var. Fakat yine de ihtiyaç duyulmakta olan miktar bireyden kişilere göre farklılık gösterebiliyor. Örnek verecek olursak bazı hastalıklarda da bireylere göre çok daha yüksek oranlarda vitamin tavsiye edilmektedir. Bunlara ek olarak ilaçlar da yine çeşitli vitaminlerin aktivitelerine engelleyebilir. Bazı grupların özel asit, yaşlılar da ise D vitamini, sigara kullananlarda C vitamini alkol alanlarda B1 ve vejeteryan bireylerde B12 vitamini diğer vitaminlere göre daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Antibiyotik Tedavisinde Vitamin

Yine gerekmediği takdir de vitamin kullanılması insan vücuduna oldukça önem arz eden zararlar verebilir. Vitaminlerinde bilinçli bir biçimde kullanılmaları önemlidir. Örnek verecek olursak antibiyotik tedavilerinde yine bağırsakta olan faydalı bakteriler etkileniyor. Buna bağlı bir şekilde mantar hastalıkları, hazımsızlık ve gaz problemleri meydana gelmektedir. Bu sebeple de antibiyotik tedavilerinde özellikle de yine B kompleks vitamini kullanılması oldukça faydalı olacaktır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?