Reklam Alanı

Gebelikte Yedinci Ay, 26 ile 30’uncu Haftalar

HbY - 22.07.17 tarihinde yayınlandı.

Gebelikte Yedinci Ay, 26 ile 30’uncu Haftalar

Gebelikte 26’ıncı haftadan itibaren bebeğinizin beyni ve akciğeri gelişmeye devam eder. Beynin büyümesiyle kafa kemikleri beynin içine sığabilmesi için kıvrımlı hal alır. Bu haliyle tam olarak bir ceviz içine benzer. Sinir liflerinin iletisi beyin zarının gelişmiş olması nedeniyle hızlanır. Gebelikte Yedinci Ay, 26 ile 30’uncu Haftalar arasında Bebeğinizin hareketleri daha güçlü bir şekilde hissedilir. Bebeğinizin pozisyonu sürekli olarak değişebilir.

Gebelikte Yedinci Ay, 26 ile 30’uncu Haftalar arasında genellikle baş kısmı yukarıda olur. Kendi çevresinde döner, taklalar atar, göğüs kafesine doğru baskı ve kaburgalarınızda ağrılar hissedebilirsiniz. Bebeğiniz başının yukarıda olmasından endişe etmeyin. Doğuma yakın haftalarda başını aşağı doğru çevirecektir. Çevirmediği takdirde ters yani makat gelişi doğum sizi ve bebeğinizi zorlayacağı için doktorunuz sezaryan ile doğum yapmanızı gerçekleştirecektir.

Akciğerlerde ki hava keseciklerinin gelişmesini ve esnek olmasını sağlayan fetal akciğer sıvısının oluşumu ve açılıp kapanma hareketleri, ritmik vuruşlar gibi ara ara hissettiğiniz bebeğinizin hıçkırıkları, dünyaya doğduğunda nefes almak için sürekli yaptığı antrenmanlardan biridir.

Bu ay içerisinde artık göz kapakları tamamıyla açılmıştır. Aydınlık ve karanlığı fark edebilir. Aylık olarak gittiğiniz doktor kontrolünüzde çekilecek ultrason sırasında bebeğinizin baş parmağını yada elini emdiğini görebilir, bu ana çok sevinebilirsiniz.  Bebeğiniz gelişmeye devam ettikçe sizin daha çok dinlenmeye ihtiyacınız olacaktır. Bu dönem anne ve baba adayları için çocuklarıyla nasıl iletişime geçeceğini öğrendiği dönemdir.

Gebeliğin 26’ıncı Haftasında Bebek ve Anne Gelişimi

Bebeğinizin kafası ile topuk arasında ki boyu 35 cm uzunluğunda ve ağırlığı ise yaklaşık olarak 800 gram civarındadır. Bebeğiniz gözleri bu hafta açılmaya başlar. Gözün renkli kısmı olan iris, henüz yeterince boyar maddeye sahip olmadığından, bebeğin göz rengini söylemek için erkendir. Ancak bebeğiniz bu dönemde görmeye başlar. Artık parlak ve ışığa, yüksek seslere daha duyarlı olduğu için hareketlerde artış görebilirsiniz. Yüksek ve titreşimli bir sesin bebeğinizi korkutacağını unutmamak gerekir. Nefes alıp verme hareketleri derinleşir ancak akciğerlerinde henüz hava yoktur. Bebeğiniz baş parmağını emerek kendini sakinleştirebilir. Bu aktivite yanak ve çene kaslarını da güçlendirir. Bebeğin, düzenli bir uyku ve aktif periyod düzeni vardır. Ancak, ikiziniz olacaksa, onların aynı anda uyuyup aynı anda uyanmalarını beklemeyin.

Gebeliğin 27’inci Haftasında Bebek ve Anne Gelişimi

Bebeğiniz artık 885 gram ağırlığında ve 36 cm uzunluğundadır.  Hızla büyümektedir. Yağ ve kas elastikiyeti oluşturarak kilo almaktadır. Kafa ve organlar da boyut olarak  büyümekte ve beyin gelişimi hızla devam etmektedir. gözün arkasında ki retinanın oluşturduğu tabaka da gelişmektedir. Gözleri açılabilir ve karnınıza parlak ışık tutarsanız ışığı fark edip kafasını çevirebilir. Kaşlar, kirpikler ve saçlar her gün uzamaktadır. Gözlerini kırpabilir, açıp kapatabilir. Bebeğiniz ayrıca bu dönemde sizin yediğiniz yiyeceklerin tadını da alabilir ve baharatlı yiyeceklere hıçkırık ve tekme ile tepki gösterebilir. Bu yüzden dengeli ve sağlıklı öğünler yemeye özen gösterin. Çünkü bebeğinizin damak tadı 27’inci haftada gelişmektedir.

Gebeliğin 28’inci Haftasında Bebek ve Anne Gelişimi

Bebeğinizin ağırlığı tam 1000 gram, uzunluğu ise 40  cm oldu. Artık küçük yavrunuz bir çok şey yapabilir. Örneğin; göz kırpma, öksürme, emme, hıçkırma, nefes alıp verme gibi. Ancak nefes alıp vermede biraz daha pratik yapması gerekmektedir. Çünkü akciğerleri hala gelişmeye devam etmektedir ve bebeğiniz nefes alıp verdikçe de gelişecektir. Bebeğinizin ayrıca anne karnında rüya da görebildiği kanıtlanmış bir gerçektir. Beyin dalgaları, hızlı göz hareketi uykusu göstermiştir. Bu bebeğinizin rüya gördüğü anlamına gelir.  Bebeğinizin rüyasında ne gördüğünü ise günümüz teknolojisi ile görmek mümkün değildir. Ancak genel olarak annesini veya babasını görüyordur. Bu yüzden bebeğinize anne ve baba sevgisiyle şefkatini daha karnınızda iken gösterin. Çünkü özellikle siz değerli anne adaylarımızın hissettiği ve algıladığı her şeyi bebeğinizde algılar.

Gebeliğin 29’uncu Haftasında Bebek ve Anne Gelişimi

Bebeğiniz bu hafta da 1250 gram ağırlığında ve 42 cm uzunluğundadır. Başı, milyarlarca nöron (sinir hücresi) üretmekle meşgul olan beyine uyum sağlayabilmek için sürekli büyümektedir. Gözler, göz çukurlarında hareket edebilmekte ve ilk dişleri de diş eti altında oluşmaya başlamaktadır. Bebeğiniz ışık değişimi ve farklı tatlara yanıt vererek sizleri şaşırtabilir. Bazı araştırmalar bizlere gösteriyor ki bebeğinizin belirli yiyeceklere karşı olan tercihlerini bu dönemde geliştirip ilerde bu tür yiyeceklere karşı daha ilgili veya uzak durabilir. Artık hızla kilo almakta ve kemiklerinin etrafında bulunan yağ ve kas dokusu da gelişmeye başlamaktadır. Sadece tekmeleri değil aynı zamanda dirsek ve dizlerle dürtme ve itmelerini de hissedersiniz. Artık rahminiz büyümekte olan bebeğiniz için dar gelmektedir.

Gebeliğin 30’uncu Haftasında Bebek ve Anne Gelişimi

Bebeğinizin 30’uncu haftada uzunluğu 43 cm ve kilosu da 1400 gramdır. Bebeğiniz bu dönemde haftada 200 gram civarında hızla kilo alarak şişmanlamakta ve vücut ısısını kontrol etmeye başlamaktadır. Bebeğinizin kemikleri artık kemik iliğinden kendi kanını üretmeye başlayacak kadar olgunlaştığından bu görevi akciğer ve dalaktan alır. 30’uncu haftadan itibaren bebeğinizde kahverengi yağ dokusu adı verilen yeni bir yağ tabakası oluşmaya başlar. Bu yağ dokusu genel olarak kış uykusuna yatan hayvanlarda bulunur. Kahverengi yağ dokusu  bebeğinizin doğumdan sonra ki ısı kaynağıdır. Bebeğiniz doğduğu an bu yağ dokusu bebeğinize ısı ve enerji verecektir.  Yağ dokusu rahminiz de biriktikçe bebeğinizin vücudunda ki kırışıklar da düzelmeye başlayacaktır. Bebeğiniz 7’inci ay sonunda tam olarak olgunlaşmış ve sinir sistemi de neredeyse tamamıyla oluşmuştur.

Sizlere bu yazımızda Gebelikte Yedinci Ay, 26 ile 30’uncu Haftalar arasında anne ve bebek üzerinde ki gelişimleri aktardık. Lütfen hamilelik süresince doktorunuza danışmadan ilaç yada farklı tıbbi yöntemler denemeyiniz.

KadınveAile.NET

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?