Gebelikte Varis ve Tedavi Yöntemleri

HbY - 01.07.17 tarihinde yayınlandı.

Gebelikte Varis ve Tedavi Yöntemleri

Gebelikte Varis ve Tedavi Yöntemleri ; Gebelik süresince varise yatkın kadınlarda varis damarlarının çıktığını gözle görebilirsiniz. Varis damarları genellikle bacaklarda, cilt yüzeyinin hemen yanında oluşur ancak vücudun başka yerlerinde de görülebilir.

Bu durumun belirtileri arasında gözle görülür şişmiş damarlar sizleri tedirgin etse de zaman zaman bacaklarda ağırlık hissi ve damarlar da ise ağrı hissedebilirsiniz.

Gebelikte Varisin Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler

Gebelik süresince varisin doğal yöntemlerle tedavisi için aşağıda ki yöntemleri uygulayabilirsiniz;

Aşırı kilo alımından kendinizi sakının

Uzun süre ayakta durmaktan kaçının

Otururken mümkünse bacaklarınızı kalça hizasına yükseltin

Uyurken veya uzanırken ayaklarınızı, altına yastık koyarak normal uyuma pozisyonundan biraz daha yukarıda tutun. Bu eylem kan akışını düzenleyerek bacaklarda kan toplanmasını durduracaktır.

Uzun süre bacak bacak üstüne atmış şekilde oturmaktan kaçının

Dar kıyafetler giymeyin

Ağır kaldırmaktan kaçının

Bacak kaslarını destekleyen özel çoraplar giyin

Üst kısımları esnek çoraplar giymeyin

Yumuşak ve rahat ayakkabılar giyin

Sigara içmeyin

Alkolden uzak durun

Her gün 20 yada 30 dakikalık yürüyüş gibi, hafif fiziksel egzersizler yapın.

Damarlarınızı güçlendirmekte bire bir etkili olan C Vitamininin bulunduğu meyvelerden bol miktarda yiyerek damarlarınızın güçlenmesini sağlayın.

Gebelikte Varis ve Tedavi Yöntemleri

Gebelikte Varis ve Tedavi Yöntemleri

Önemli Not ; Hamilelik sırasında varis damarlarının görünümü sizleri rahatsız edebilir ancak bu damarların cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesi pek tavsiye edilmez. Eğer durum düzelmezse bu cerrahi tedavi yöntemlerini doğumdan sonraya bırakmalısınız. Çünkü gebelikte varis oluşumu  bir çok kadın için geçicidir ve doğumdan sonra ortadan kaybolmaktadır. Doktorunuz sizin gelişiminiz için bu durumu da takip altına almalı ve sizlere bunun giderimi doğal yöntemleri tavsiye etmelidir. Uzmanların da dediği gibi Gebelikte Varis Damarları genellikle doğumdan sonra düzeldiği için bu konuyu da pek dikkate almamak gerekir ki doğum sonrasın da ki iki ay süresince eğer damarlarınız da bir düzelme veya gelişme yok ise o zaman cerrahi müdahale gerekir ve bunun için doktorunuzun da önerisiyle bir kalp damar tedavisi uzmanından yardım almanız gerekebilir. Vücudunuzda oluşan varisleri gebelik süresince değilde gebelik sonrasında eğer devam ediyorsa dikkate almalısınız. Yine de gebelik süresince yukarıda saydığımız önerileri uygulamanız gerekmektedir.

Konuyla ilgili  Varis Tedavisine Etkili Çözüm adlı makalemizi de okuyarak azda olsa bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?