Reklam Alanı

Gebelik Döneminde Diyabet Sorunu ve Çözüm Önerileri

Özgür - 23.06.18 tarihinde yayınlandı.

Diyabet halk arasında şeker hastalığı olarak bilinir. Diyabet ciddi bir sağlık sorunudur. Gebelik döneminde yaşanan diyabet hem bebek hem de anne sağlığını olumsuz etkiler. Gebelik döneminde hormonlar annenin kan şekerini yükseltir. Gebeliğin 25. haftasından itibaren anneye kan şekeri yüklemesi yapılır. Kan şekeri yükselmesinin birçok sebebi olabilir. Düşük, rahim içi bebek ölümü, bebekte kalp ve solunum sisteminde aksamaların oluşması gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olur.  Gebelik Döneminde Diyabet Sorunu ve Çözüm Önerileri

Diyabetin Anne Sağlığına Etkileri

Annede görülen diyabet doğumu zorlaştırır. Bebeğin normalden daha kilolu ve iri doğmasına neden olur. Diyabete bağlı olarak bebeğin omzu annenin rahim kanalına takılır ve doğum zor hale gelir. Bebekler ciddi solunum sıkıntısı çeker. Bebeklerde köprücük kemiğinin zedelenip kırılmasına neden olur. Sinir sistemindeki yumuşak dokular zedelenir. Dokuların ciddi hasar görmesine neden olur. Bebeklerde akciğer gelişimi zayıflar. Bebekler normal doğumla değil de sezaryenle doğar.

Gebelik Döneminde Diyabet Sorunu ve Çözüm Önerileri

Diyabetin Bebek Sağlığına Etkileri

Gebelikte yaşanan diyabet sonrası bebeklerin yüzü iri ve yuvarlak olur. Cilt renkleri kırmızıdır. Kulak bölgesinde kıllanma meydana gelir. Baş çevresi vücuda oranla daha küçüktür. Karaciğer, böbrek ve kalpleri büyür. Doğumdan sonra 72 saat içinde kan şekeri 47 ml altında olmasına hipoglisemi adı verilir. Doğumdan sonra ilk 6 saat içinde bu durum ortaya çıkar. Kalsiyum ve magnezyum değerleri düşüktür.

Diyabet Anne Adayları Neler Yapmalı

Doğum öncesi anne adayı kan şekerini dengede tutmalıdır. Tüm gebe kadınlara 24. haftadan sonra şeker yükleme testi uygulana. Solumun zorluğu çeken çocuklar için ısı kuvözleri hazırlanır. Nemlendirilmiş oksijen takviyesi bebeğe verilir. Bebeğin kan değerlerine bakılır. Akciğer grafisi çekilir. Doğumdan sonra kan şekeri kontrol altına alınmaya çalışılır. Doğum salonlarında mutlaka canlandırma salonları hazırlanır ve uzman doktorlar hazır kıta bekletilir.

Bir önceki yazımız çoğul gebelik nedir?

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?