Reklam Alanı

Gebelik ve Doğum İçin Kas Gevşetme Teknikleri

HbY - 27.07.17 tarihinde yayınlandı.

Gebelik ve Doğum İçin Kas Gevşetme Teknikleri

Gebelikte özellikle doğum yaklaştıkça git gide artan stres, korku, uykusuzluk ve kronik ağrılarınız ile baş etmenizin en doğal yolu meditasyondan geçer. Gebelik ve Doğum İçin Kas Gevşetme Teknikleri ile sizlere bu meditasyon tekniklerinden biraz bahsedeceğiz.  Bu teknikler doğal doğum ve hamilelik süresince de kullanılabilir.  Bu teknikleri sürekli uygulayarak gergin bir kas ile gevşemiş bir kas arasında ki farkı rahatlıkla görebileceksiniz.

Stresin ilk belirtilerin de fiziksel olarak kas rahatlatma tekniklerini uygulayabilirsiniz. Daha önce sizlere aktardığımız  Gebelik Ağrılarını Azaltmak İçin Meditasyon Yapın adlı konuda bu tekniklerden biraz bahsetmiştik. Bu tekniklerin çoğu hamilelik yada doğum sırasında size zihinsel ve ruhsal olarak huzur verecektir.

Gebelikte Kas Gevşetme Teknikleri

Gebelikte kas gevşetme teknikleri iki bölümden oluşur. İlk bölümde belirli bir kas veya kas grubunu önce germek ve sonra gerginliği almak olacaktır. Gerginliği vücudunuzdan attığınızda dikkatinizi kas veya kas grubunun gerginlik sonrası durumuna vererek sizi nasıl rahatlattığını daha iyi kavrayabilirsiniz.

Kas Gevşetme Teknikleri belirli bir sıraya göre yapılırsa daha faydalı olur. Sizler için belirlediğimiz bu sıraya uyum sağlamanız en doğru olanıdır. Peki nedir bu sıra ?

Eller

Ön kollar

Kollar

Kafa ( saç, alın, yanaklar, dudaklar, çene, kafa derisi, yanaklar )

Boyun

Omuzlar

Akciğerler

Karın

Bacaklar

Ayaklar ve ayak parmakları

Tüm vücudun gevşemesi

Şimdi yukarıda ki sıraya göre uygulamaya geçelim

Doğum Sırasında Kas Gevşetme Teknikleri

Yavaş ve derinden göğsünüz yerine karnınızla nefes alın ve rahatlamaya başlayın. Bu işlemi üç kere tekrarlayın. Sonra tekrar nefes almaya başlayarak vücudunuzun geri kalanı rahatlarken yumruklarınızı sıkın ve bileğinizin arkasına doğru bükün. Bu esnada nefes alıp vermeye devam edip yumruklarda ki ve ön kollarınızda ki gerginliği hissedin. Şimdi gevşeyin.

Dikkatimizi başınıza vererek alnınızı sıkıp kırıştırın. Olabildiğince zorlayın. Kaşlarınızı çatın. Sanki karşınızda ki birine sinirli bir bakış atıyormuş gibi.  Alın ve kafa derinizde ki gerginliği hissettiğinizde yavaş yavaş gevşeyin. Kaşınızı yani bakışlarınızı düzeltebilirsiniz.

Gözlerinizi yavaşça kapatıp sıkın, sıkmaya devam edin. Zorlayın. Nefes alıp vermeye devam edin bu işlemi yaparken. Şimdi gözlerınızı sıkmayı bırakıp kapalı bir şekilde rahat kalsınlar.

Ağzınızı genişçe açın ve çenenizdeki basıncı hissedin. Çenenizdeki basıncı hissettiğiniz de çenenizi rahatlatmaya çalışın. Yavaşça kapatın ağzınızı. Dudaklarınız da bu esnada gerginlik ve gevşemeden nasibini alacaktır.

Başınızı boynunuzun etrafında hafifçe döndürün. Başınız hareket ettikçe gergin olan noktayı hissetmeye çalışın. Sonra başınızı yavaşça ters istikametine doğru tekrar döndürün. Nefes alıp vermeye devam edin. Şimdi gevşeyin. Başınızı rahat ve dik bir konuma getirin.

Omuzlarınızı yukarı doğru kaldırın. Omuzlarınızı kulaklarınıza doğru getirin. Orada tutun. Omuzlarınızı tekrar aşağı indirin ve boyun, boğaz ve omuzlardan yayılan rahatlamayı hissedin.

Şimdi nefes alın. Akciğerlerinizi tamamen doldurun ve nefesinizi tutun. Gerginliği hissedin. Nefesinizi verin ve göğsünüzü serbest bırakın. Akciğerleri tekrar nefes ile doldurun. Nefes ile dolduktan sonra nefesinizi tutun. Gerginliği hissedin. Nefesinizi verin. Rahatlamaya devam edin. Yavaşça nefesinizi dışarı verip yavaş yavaş nefes alın. Nefesinizi her verişinizde kaslarınız da ki gevşemeyi de hissedin.

Karnınızı sıkın ve tutun. Nefes almaya devam edin. Gerginliği hissedin ve gevşeyin. Şimdi ellerinizi karnınıza koyun. Ellerinizi yukarı doğru iterek karnınıza doğru derin nefes alın. Tutun ve gevşeyin. Hava dışarı çıktıkça rahatlama ve gerginlik arasında ki farkı hissedin. Şimdi gevşeyin, gerginliğin yavaşça gitmesine izin verin.

Şimdi kalçalarınızı kasarak zorlayın. Nefes almaya devam edin. Şimdi rahatlayın ve farkı hissedin. Aynı hareketi tekrar yapın. Kalçalarınızı daha fazla zorlayın. Nefes almaya devam edin. Şimdi gevşeyin.

Bacaklarınızı düz tutun ve kasın. Ayak parmaklarınızı aşağı doğru kıvırarak sıkın. Nefes almaya devam edin. Gerginliğin farkına vardığınız gibi yavaşça bacak ve ayak parmaklarınızı gevşetin. Aynı hareketi tekrar deneyin ama bu sefer ayak parmaklarınız yukarı doğru kasılsın. Nefes alıp verin ve gevşeyin.

Şimdi nefes almaya devam edin.  Yavaş ve derin nefesler alıp vererek vücudunuza gelen rahatlığı fark edin. Kas gevşetme tekniği hamilelik süresince görülen ağrı ve sızılarda başa çıkmanıza fayda sağlamakla beraber doğum esnasında iken gerilen bölgelerinizi nasıl gevşetmeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi eder. Rahat bir doğum süreci geçirmek istiyorsanız bu hareketleri her gün tekrar edip gerginliği atmak konusunda pratik yaparak rahatlamayı hızlandırırsınız.  Gebelik ve Doğum İçin Kas Gevşetme Teknikleri ile sizlere aktardığımız bu bilgilerle rahat bir doğum geçirirsiniz.

Gebelik Ağrılarını Azaltmak İçin Meditasyon Yapın

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?