Reklam Alanı

Gebelik Boyunca Kullanmanız Gereken Bitkiler

HbY - 07.12.17 tarihinde yayınlandı.

9 ay sürecek hamilelik sürecinde farklı farklı şikayetler ile vücudunuzda değişiklikler meydana gelir. Bunlarla başa çıkabilmek elbette sabırlı ve zorlu bir süreçten geçer. Hamilelik deneyiminizi güvenli bir hale getirmek için bazı bitkiler ve bu bitkilerle oluşturulan çaylar önerilmektedir. Hamilelik süresince aslında kullanılması gereken çok bitki vardır.

Belki farkında değilsiniz ama dünyamızda ve eşsiz doğamızda vücudumuzla uyum sağlayan muhteşem bitkilerle sağlıklı bir süreç geçirmek çok kolaydır. O yüzden sizlere Gebelik Boyunca Kullanmanız Gereken Bitkiler hakkında bir makale hazırlayalım dedik. Evet Gebelikte Sabah Bulantılarını Azaltmaya Yarayan Bitkiler aşağıda yer almaktadır;

Gebelikte Sabah Bulantılarını Azaltmaya Yarayan Bitkiler

Gebelikte Sabah Bulantılarını Azaltmaya Yarayan Bitkiler arasında papatya ve zencefil çayı başı çekmektedir. Bu bitkiler aynı zamanda midenizi de rahatlatmaktadır.

Papatya Çayı : Sabah kalkar kalmaz içilmesi önerilen bu bitki çayı aynı zamanda tok karınla da içilince yarar sağlayabilmektedir. Kusma sonrası mideyi rahatlatmakla beraber aynı zamanda vücudu ve sinir sistemini yatıştırarak güne sakin başlamanızı sağlar. Kaygılarınızı azaltarak genel bir rahatlatma sağlamaktadır. Sırt ve bel ağrılarına da iyi gelir.

Zencefil Çayı :  Sabah bulantılarına iyi gelen bu bitki tonik olarak da kullanılabilir. Zencefili çay olarak kullanabilir, yemeklerinize katarak da tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır ?

Zencefil çayı yapmak için bir çay kaşığı taze zencefili rendeleyip 1 fincan kaynar suya atın. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra oda sıcaklığında soğumasını bekleyip için. Gün boyu sürekli tüketmenizde bir zararı yoktur Zencefil Çayının.

Gebelikte Hazımsızlık ve Mide Yanmasını Rahatlatan Bitkiler

Çiğ Badem : Çiğ olarak tüketilen badem de bulunan doğal bir kimyasal, yemek borusu ile mide arasında geçişi kontrol eden kasların güçlenmesini sağlar. Böylece tükettiğiniz gıdaların mideye geçmesinden sonra mide girişinin güçlü bir şekilde kapanmasıyla mide asidi midede kalır ve reflü gelişmez.  Buda mide de ki yanmayı önleyerek yemek sonrası mide sancısı çekmenize engel olur.

Kandul Otu : Hamilelikte sindirimi kolaylaştıran en etkili bitkilerden biridir. Kandul otu çayı yapmak için bir yemek kaşığı kandul otunu bir fincan koyup üzerine sıcak su döktükten sonra ortalama 20 dakika kadar demleyip süzerek için. Günde en fazla üç fincan için, fazlası zarardır.

Aynı zamanda mide yanması ve hazımsızlığa iyi gelebilecek bitkiler arasında rezene çayı, zencefil çayı ve papatya çayı da yer alır.

Gebelikte Stresi Azaltan Bitkiler

Yulaf:  Kalsiyum, magnezyum ve demir bakımından zengin olduğu için sağlıklı bir kemik oluşumuna katkıda bulunur. Ayrıca sinir sistemini de destekler. Sinirlerin tükenme durumunu düzeltmeye ve uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olur. Lif ağırlıklı olduğundan hamilelik sırasında kabızlığa da iyi gelir. Sabahları yulaflı ekmek yada yulaf ezmesi olarak tüketilmesi tavsiye edilen bu mucizevi gıdanın Yulaf sapı çayı olarak ta tüketilmesi tavsiye edilir. Tek başına içilebilen bu çay aynı zamanda başka bitkilerle de karıştırılabilir. Ilık yulaf banyosu hem rahatlatıcı hemde cildi yumuşatıcı özelliğe sahiptir.

Isırgan Otu :  Besin deposu olan ısırgan otu yüksek oranda demir ve kalsiyum içermektedir. Aynı zamanda güçlü bir folik asit kaynağıdır. Hamileliğin her döneminde kullanılması tavsiye edilir. Mineral bakımından da zengin olan ısırgan otunun pişirilerek ıspanak yerine tüketilmesi de önerilir.

Gebelikte Kabızlığı Gideren Bitkiler

Gebelikte kabızlık anne adaylarını epey zorlayan bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak için öncelikte erik, elma, incir, lahana ve kuru kayısı gibi meyveleri sıklıkla tüketmenizi öneririz. Bunların dışında kabızlığa iyi gelen bitkilerin başında öksürük otu ve aloe vera yer almaktadır.

Önemli NOT : Yukarıda saydığımız bitkilerin çeşitli yan etkileri olabileceğinden dolayı mutlaka tüketilmeden önce doktorunuzdan onay almanız gerekmektedir. Her hamile bayan bünyesinde aynı etki ve tepkimeleri gösteremeyebilir. Birine iyi gelen diğerine iyi gelmeyebilir. O Yüzden bu bitkilerin faydaları sadece bu bitkilere karşı yan etkisi olmayacak insanlara vardır. Gebelik Boyunca Kullanmanız Gereken Bitkiler bunlarla sınırlı değildir. Biz gebelik boyunca en çok kullanılması gereken bitkileri derleyip sizlere aktardık.

Bir önceki konumuz hamilelikte uzak durmanız gereken bitkiler mutlaka okuyunuz.

 

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?