Reklam Alanı

Gebelik Ağrılarını Azaltmak İçin Meditasyon Yapın

HbY - 21.07.17 tarihinde yayınlandı.

Gebelik Ağrılarını Azaltmak İçin Meditasyon Yapın

Çok yakında bebeğinize sahip olacaksınız ve bu durumu eminiz ki dört gözle bekliyorsunuz. Doğum sancısı ve doğum anı çok güçlü duygusal deneyimlerdir ve bu heyecanlı bekleyişte biraz olsun endişeli ve hatta panik içinde de olabilirsiniz. Vücudunuzu iyi hissetmek için biraz kendinize ve karnınızda taşıdığınız bebeğinize vakit ayırmalısınız. Bu süreçte kaygı ve endişeleriniz ile birlikte rahatsızlık veren duygu ve düşüncelere sahip olabilir, vücudunuzun bir çok bölgesinde daha önce hiç yaşamadığınız veya yaşamaya alışkın olmadığınız ağrılar çekebilirsiniz. İşte sizlere önerimiz Gebelik Ağrılarını Azaltmak İçin Meditasyon Yapın olacaktır.

Gebelik Ağrılarını Azaltmak İçin Meditasyon Yapın. Bunun için bir çok öneri sunacağız sizlere. Baştan sona doğru bir egzersiz seti olarak görülmesi gereken bu yazımıza gereken önemi verip önerilere uyarsanız hamilelik süresinde yaşayacağınız bir çok şeyin bilincinde olur ve sorunsuz bir süreç geçirirsiniz. Bu eğitim setinde hem gevşemeyi hemde nefesinizle konsantre olmayı öğreneceksiniz. Kendi nefesiniz gözlemleyebilmek, olaylara vereceğiniz tepkileriniz üzerinde bir çeşit kontrole sahip olursunuz. Aynı zamanda kendinizi ve vücudunuzu kontrol etmeyi de öğrenirsiniz.

Eğer ki doğum sancınız başladığında vücudunuzun tüm ağrı ve kasılmalarının kontrolünü elinizde tutmanız için bu önerilere uymanız gerekmektedir. Burada sizlere aslında kendi kendinizi kontrol etmeyi öğreteceğiz. İşte aşağıda paragraf paragraf sizlere bu önerileri aktarıp üstümüze düşeni yapmış olacağız. İlk önerimiz;

+ Sırt ve boynunuz dik olacak şekilde bir koltuk yada sandalyeye oturun. Derin bir nefes alın ve verin. Tüm dikkatinizi burun deliklerinizin girişine verin. İçeri giren ve dışarı çıkan nefesin farkında olun.  Çünkü alıp verdiğiniz nefes kendi nefesiniz ve nefesinize hükmetmenin ilk adımı bu yöntemdir.

Havanın sıcaklığını hissedin ve burun deliklerinizin girişinde ki sürekli hava akışının farkında olun. Sağ ve sol burun deliğinin hangisinden daha fazla, daha derin, daha hızlı yada yavaş hava girdiğinin farkına varın.

Giren çıkan tüm nefesin farkına vardığınızda geçmiş yada gelecek kavramı olmayacaktır. Artık şuandasınızdır ve zaman neredeyse kaybolmuştur.

İşte şimdi, nefes alırken havanın doğrudan karnınıza gittiğini gözünüzün önüne alın. Gözlerinizi kapatın ve ellerinizi karnınızın üstüne koyun. Her bir nefesin içeri girmesine ve karnınızın doldurmasına, bebeğinizi güçlendirmesine izin verin. Nefes verdikçe karın kaslarınızın yumuşadığını hissedin ve her nefesin uzun ve yavaş olmasına, gerginliğinizi azaltmasına izin verin.

Bu egzersiz sırasında ki en büyük zorluk, dikkatinizi devam etmekte olan düşüncelerinizden uzaklaştırmaktır. Bilinçli bir şekilde nefes alıp vermeye devam edin. Her an alarm durumunda ve dikkatli olun. Kötü bir düşüncenin ortaya her çıkışında bunu olduğu gibi görün. Yani düşünceye sadece bir düşünce gözüyle bakın. Tepki vermeden, üzerinde düşünmeden düşüncelerinizi olduğu gibi görmeyi öğrenin.  Kendinizi düşüncelerinizle özdeşleştirmeyin, uzaklaştırın beyninizi düşüncelerinizden.

+ Şimdi nefes aldığınızda havanın karnınızdan geçerek tabanınıza geldiğini hayal edin. Gözlerinizi kapatarak derin nefes alın ve nefesinizin akışını hissederek kat ettiği yolu bilin. Aldığınız bu nefesin karnınızı, göğsünüzü, akciğerlerinizi ve beyninizi güçlendirici enerji ile doldurmasına izin verin. Nefesi geri verdikçe tüm gerginliğinizi uzaklaştırdığını düşünün ve tüm kaslarınızın yumuşamasına izin verin.

Denemeye devam edin çünkü ne kadar uzun denerseniz günlük aktivitelerinizde o kadar değişiklik fark eder ve daha iyi odaklandığınızı anlayabilirsiniz. Artık düşüncelerden daha az rahatsız oluyor ve kendinize güven yeteneği ile kendinizi kontrol etme yeteneğine sahip oluyorsunuz.

+ Zihniniz her düşünceye daldığında hayal kırıklığına uğramayın veya yenilmiş gibi olumsuz şeyler düşünmeyin. Gülümseyerek farkındalığı nefesinize geri getirin. Kendi zihninizi yavaş yavaş ilerletmeye çalışın. Denemeye devam edin ve dikkatinizi yapabildiğiniz kadar nefesinizin üstünde tutmaya çalışın.

Şimdi nefesinizin vücudunuzdan geçtiğini, rahatlama ihtiyacı duyduğunuz yere girdiğini hayal edin. Bu yer ağrı veya sızıların olduğu yer olabilir. Kasılmakta olan rahminiz olabilir. Gevşeyerek rahatsızlığı uzaklaştırın. Ağrının olmasına izin verin. Yavaşça korku ve direncin üzerinde nefes alın dikkatinizi azaltın.

Rahatsızlığın üzerinde hafifçe yoğunlaşın ve tamamen hissedin. Nefes aldıkça tüm ağrınızı içinize çekin. Bunu koyu renkli bir duman bulutu olarak düşünün. Koyu renkli duman vücudunuzda yayıldıkça sevgi ve tutkunuzla saflaşsın. Nefes verdikçe, bu sevgi ve tutkuyu pembe yada mor yada sevdiğiniz bir renk ışık olarak düşünün. Bunu tekrar ağrılı bölgeye göndermek için nefes almaya devam edin. Bunu sürekli yapmaya devam edin. Ağrıyı içinize çekin, sevgi ile saflaşın ve nefes verdiğiniz de sevgiyi ağrıyan yerinize gönderin.

Bu hareketleri alışkanlık haline getirdiğinizde bir süre sonra sizde anlayacaksınız ki uyguladığınız bu meditasyonların sizlere ne kadar faydalı sonuçlar üretip, ağrısız ve sızısız bir süreç geçirmenize kolaylık sağlıyor. Gebelik Ağrılarını Azaltmak İçin Meditasyon Yapın derken sizlere neyi kast ettiğimizi şimdi daha iyi anlamış oldunuz.

Saygılarımızla KadinveAile.NET yönetimi

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?