Gebeliğin Üçüncü Ayında Yaşayacaklarınız

HbY - 29.06.17 tarihinde yayınlandı.

Gebeliğin Üçüncü Ayında Yaşayacaklarınız

Gebeliğin Üçüncü Ayında Yaşayacaklarınızı özetlemek gerekirse ;

Rahminiz artık genişlemeye başlayacak ve belinizin biraz daha kalınlaştığını fark edeceksiniz.  On ikinci haftaya gelindiğinde rahim bir greyfurt boyutuna ebatla genişlemiştir. Hala karnınızın belirginleşmeme ihtimali olsa da dar kıyafetlerinizi giyerken rahatsızlık hissedebilir ve biraz daha bol kıyafetler giymeyi tercih edebilirsiniz.

Hala gebeliğin birinci ve ikinci ayında görülen belirtilerin çoğunu yaşıyor olabilirsiniz. Bunlar arasında;

Mide bulantısı ve sabah bulantıları

Baş dönmesi ve ara sıra baygınlık

Yorgunluk ve tükenmişlik

Duygu ve durum değişimleri; Çoşku ve zevkten bir anda ağlama ve anksiyete geçiş

Şişkinlik, mide yanması, kabızlık gibi sindirim problemleri

Gıdalardan uzak durma ve aşerme

Baş ağrıları

Memede değişiklikler; Ağırlık, hassasiyet, meme ucunda renk koyulaşması ve minik çıkıntılar, görünür damarlar ve genişlemiş meme uçları

sıklıkla görülen belirtilerdir.

Güzel haber ise üçüncü ayın sonunda eğer bu zamana kadar kendinizi yorgun hissediyorsanız bundan sonra daha enerjik hissetmeye başlayacaksınız. Sabah bulantılarınız azalmaya başlayacak iştahınız artmaya başlayacaktır. Yağ bezleriniz de aktif hale gelecek fazla yağ saçınız ile cildinizi parlak bir hale getirecektir. Ancak bu olay çoğu kadında akne oluşumunda meydana getirmektedir.

Kendinizi mükemmel derecede iyi hissediyor olabilirsiniz sadece bir kaç küçük belirti ile de karşılaşmış olabilirsiniz. Yada en başından beri tüm belirtileri yaşıyor da olabilirsiniz. Hiç bir zaman unutmayın ki hamilelik farklıdır. Dolayısıyla hamilelik esnasında yaşayacaklarınız da çok farklı olacaktır. Özellikle ilk bebeğinize hamile kalıyorsanız bu durumları iyice bilmeniz gerekmektedir.

Gebeliğin Üçüncü Ayında Yaşayacaklarınız

Gebeliğin Üçüncü Ayında Yaşayacaklarınız

Doktorunuza Ne Zaman Danışmalısınız

Gebeliğin birinci ve ikinci üç aylık dönemleri sırasında doktorunuzu yaklaşık olarak her 4 haftada bir ziyaret etmeniz gerekmektedir.  Doktorunuz sizin gelişiminizi ve vücudunuzda ki gelişimlerle değişiklikleri, kilo artışını, bebeğinizin gelişimini kaydedecektir.

Çoğu hamilelik belirtileri rahatsızlık verebilir. Bu nedenle şiddetli ağrı ve sancılarda yada rahatsızlıklarda hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Yoğun kanama, kötü mide ağrısı ve şiddetli kabızlık yaşarsanız ve bu durum kontrol edilmezse sonuçları kötü olabilir. Ayrıca yoğun kusma gibi durumlarda da hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Gebeliğin Üçüncü Ayında Kilo Artışınız

Hamileliğinizin birinci ve ikinci ayında olduğu gibi üçüncü ayında da sağlıklı kilo alımının uzmanlar tarafından önerilen miktarı ortalama 500 gram ağırlığıdır. Eğer 500 gramdan az kilo almışsanız gıda takviyesi, 500 gramdan fazla kilo almışsanız hamilelik diyeti uygulamanız gerekmektedir. Tabi bu uygulamaları doktorunuzun bilgisi ve yönlendirmesi dahilinde yapmanız gerekmektedir. Kendi başınıza doktorunuza danışmadan kilo alıp vermeyiniz. Doktorunuz sizde ki değişiklikleri kaydetmeye devam edecek ve eğer sorun olursa size kilo ile ilgili gerekli önerileri yapacaktır.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (3 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?