Reklam Alanı

Gebeliğin İkinci Ayında Sağlığınız İçin Yapmanız Gerekenler

HbY - 17.06.17 tarihinde yayınlandı.

Hamileliğinizin ikinci ayında sağlığınız için yapmanız gerekenler‘in başında hareket etmek gelir. Hareket etmek sizi formda tutacağı ve vücudunuzda ki değişikliklere kolayca adapte olmanızı sağlayacağı için, düzenli olarak egzersiz yapmaya devam etmelisiniz. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi egzersizler arasında önerilen yoga, esneme, yürüme ve yüzmedir.  Eğer dışarı çıkamama gibi bir durumunuz varsa yürüyüşünüzü evin içinde de gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda ev işleriyle meşgul olarak vücudunuzu hareket ettirebilir ve sürekli aktif olarak spor yapmış olursunuz.

Hamileliğinizin Birinci Ayında Yaşayacaklarınız‘ı  daha önce sizlere aktarmıştık. O makalemizde önerdiğimiz şeyleri yapmaya devam etmelisiniz. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

Hamilelik Günlüğü Tutmak

Günlük Meditasyon

Düzenli olarak egzersiz

Masaj ve Yürüyüş

bunlardan bazıları idi.

Sağlığınız için önemli olduğundan hamilelik boyunca egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Bunları hamileliğinizden sonra da sağlığınız için yapmaya devam edin. Bunların dışında Gebeliğin İkinci Ayında Sağlığınız İçin Yapmanız Gerekenler için şunları da önerebiliriz.

Gebelikte Kafa Derisine Masaj

Kafa derisine masaj yapmak stresi azaltmaya, baş ağrılarınızla başa çıkmaya, daha iyi uyumanıza ve gün boyunca yenilenmenize yardımcı olur. Masaj yaparak dinlendirici bir müzik açarak ruhunuzu da dinlendirebilir yada masajı sessiz sakin bir ortamda da yapabilirsiniz.

Gebeliğin İkinci Ayında Sağlığınız İçin Yapmanız Gerekenler
Gebeliğin İkinci Ayında Sağlığınız İçin Yapmanız Gerekenler

Gebelikte Müzik Dinlemek

Müziğin duygularımızın üzerinde güçlü bir etkisi olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Sessiz, hafif bir ninni ile biz sakinleşebilirken, muhteşem bir koro eşliğinde dinlediğimiz müzikle heyecanlanabiliriz. Müzik ayrıca düşünme şeklimizi de etkileyebileceğinden sakin ve rahatlatıcı müzikler dinleyerek sakin bir şekilde ruhumuzu da dinlendirmiş oluruz. Müziğin bizi daha zeki yaptığı uzmanlar tarafından söylenmiş olsa da buna inanmak biraz insana zor gelebilir. Ama bilinen bir gerçekte vardır ki müzik dinlemek belli bir düşünme şekillerine karşı beynimizi çok iyi hazırlamaktadır. Yetişkinler klasik müzik dinledikten sonra daha iyi konsantre olabilirler ve klasik müzik dinlemeyen kişilere karşı matematik problemlerini daha iyi çözdükleri kesinleşmiş bir araştırmadır.

Çoğu uzman doktorlar anne rahmindeyken klasik müzik dinleyen bebeklerin doğumdan sonra bedensel ve akli gelişime  daha yatkın olduğu görüldüğünü söylemişlerdir. Eğer bu konuda uzmanların görüşlerini dinlemek istiyorsanız Mozart, Bach, Vivaldi ve Chopin’i seçebilirsiniz.

Meditasyon müzikleri de oldukça faydalıdır. İyileşmeyi hızlandırır ve kişinin zihninin sürekli konuşan ve araya giren kısımlarını rahatlatmaya yardımcı olan bir etki oluşturur.

Bu yüzden kendinize biraz zaman ayırın ve dinlendirici müzikler dinleyin. Hamilelik sırasında dinlenecek en iyi müzikler klasik müzik ve meditasyon müzikleridir.  

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?