Gebeliğin Beşinci Ayında Yaşayacaklarınız

HbY - 14.07.17 tarihinde yayınlandı.

Gebeliğin Beşinci Ayında Yaşayacaklarınız

Herkes farklıdır ve her hamilelikte farklıdır. Bizim burada Gebeliğin Beşinci Ayında Yaşayacaklarınızı anlattığımız belirtilerin bir çoğunu yaşayabilir yada hiç birini yaşamayabilirsinizde.  Daha az görülen başka şikayetlerle de karşılaşabilirsiniz. Ama biz burada  Gebeliğin Beşinci Ayında Yaşayacaklarınız başlığı altında uzmanların Hamile bayanlar arasında özellikle Beşinci ayda en sık görülen şikayet ve rahatsızlıkları ve diğer gelişimleri aktaracağız.

Gebeliğin Beşinci Ayında Yaşayacaklarınız; 

Daha Fazla Enerji

Çoğu kadının hamileliğin beşinci  ayında daha fazla enerjisi vardır. Çünkü ilk üç ayda rastlanılan rahatsızlıkların çoğu ortadan kalkmıştır ve son ayların zorlukları da henüz başlamamıştır.

İştah Artması

Gebelikte iştah artmasının sebebi, büyümekte olan bebeğinizin belli vitamin, mineral  ve besinlere duyduğu ihtiyacında artmasıdır. Ayrıca sabah bulantılarının da yavaş yavaş ortadan kalkması da iştahınızın artmasına sebebiyet verir.

Bebeğinizin Hareketlerinin Belirgin Hale Gelmesi

Ortalama 20’inci hafta civarında bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlarınız. Buda 5’inci aya denk gelmektedir.

Baskı ve Esnek Hale Gelmiş Bağlardan Kaynaklanan Ağrı ve Sızılar

Bunlara sırt ağrıları, bacak ağrısı, alt karın ve vücut ağrıları, ayak ağrıları ve sızlamaları girer.

Bacak Krampları

Gebeliğin beşinci ayında görülmeye başlayan bacak kramplarının bir çok sebebi vardır. Öncelikli olarak kaslarınızın bu aralar daha fazla ağırlıkla başa çıkmaya çalışıyor olması kramplara sebep verir. İkincisi kan dolaşımınızda kalsiyum veya magnezyum gibi besleyici madde ve tuz eksikliği de buna bir sebeptir. Hamilelik süresince bu maddelere daha çok ihtiyaç duyarsınız.

Gebelikte Unutkanlık

Hamileliğin neden hafızanıza etki ettiğine dair bulgular tutarsızdır. Muhtemelen bunların hepsi hormonal değişiklikler nedeniyle meydana gelir. Bu durum her kadında görülmemekle beraber bir çok hamile bayanın başına da gelebilir. Not almak bu durumun etkilerini azaltır.

Mide Yanması, Sindirim Güçlüğü ve Gaz 

Tüm bu belirtiler bebeğinizin mide ve bağırsaklarınıza yaptığı basınç nedeniyle olur. Hormonal değişikliklerde bu problemlere katkıda bulunur.

Burun ve Kulak Tıkanıklığı ve Burun Kanaması

Hamilelik sırasında burun ve kulak tıkanıklığı bol miktarda ki östrojen ve progesteron hormonlarının burunda dahil olmak üzere koyu kıvamlı sıvı bulunduran zarlarda kan akışının artması nedeniyle olur ve dolayısıyla bu geçirgen zarlar şişer ve yumuşar. Buda genellikle burun kanamasına, kısa süreli burun ve kulak tıkanıklığına sebep verir.

Diş Eti Kanaması

Diş ipi kullandığınızda veya dişlerinizi fırçaladığınızda dişetleriniz kanar ; çünkü yüksek progesteron seviyeniz dişetlerinizi plaklardaki bakterilere karşı daha hassas hale getirir..

Ayak bilekleri veya ayaklarda , bazen de el ve yüzde hafif şişme

Bebeginiz büyüdükçe, rahminiz leğen kemiğinizdeki kan damarlarına basınç uygular. Bu özellikle de hareketli organlarınızdan kan alan büyük damarları etkiler. Burada hareketi kısıtlanmış olan kanın basıncı, suyu aşağıya dogru ve ince damarlardan ayak ve ayak bileklerinizdeki dokulara doğru iter.

Varis Damarları ve Basur

Hamilelik, çeşitli nedenlerden dolayı sizi basur ve varislere daha yatkın kılar. Büyümekte olan rahminiz pelvik damarlara ve alt bacaklardan kan alan, vücudunuzun sağ tarafında bulununan büyük bir toplayıcı damar olan inferior ve kavaya basınç uygular. Bu kanın vücudunuzun alt kısmından kalbe dönüşünü yavaşlatarak rahim altındaki damarlara basıncı artırır ve bu damarlarda genişleme veya şişmeye yol açar. Bununla birlikte, hamilelik sırasında progesteron hormonundaki artış damar duvarlarınızın gevşemesine ve kolayca şişmesine neden olur.

Karın ve Yüzde Cilt Rengi Değişikliği

Bu değişiklikler, hamilelik sırasında hormonal değişiklikler nedeniyle meydana gelerek geçici bir süre vücudunuzun saç, cilt ve gözlere rengini veren doğal bir boya olan melanin üretimini artırır.

Kabızlık

Progesteron hormonun artışı bağırsak hareketlerinizi yavaşlatarak kabızlığa neden olur. Basur da kabızlığa sebep olabilir.

Vajinal Akıntı

Bunun sebebi artmış östrojen üretimi ve vajinaya büyük miktarda kan akışı olmasıdır. Bu akıntı, rahim ağzı ve vajina salgıları, vajina duvarında bulunan yaşlı hücreler ve vajina ortamında normal şartlarda bulununan bakterilerden ( normal bakteri florası ) oluşur.

Herkes Üşüyorken Sıcak Hissetmek

Hamilelik sırasında hormon seviyeniz yüksek olduğu için cildinize kan akışı artar ve bu durum sizi daha sıcak tutar.

Baş Dönmesi

Yüksek progesteron seviyesi kan damarlarınız da gevşeme ve genişlemeye neden olarak bebeğinize kan akışını artırır, ancak bu durum beyninize gelen kanın azalmasına neden olarak baş dönmesine yol açabilir. Ayrıca, kan şekeriniz düştüğünde de baş dönmesi hissedersiniz.

 

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?