Reklam Alanı

Gebeliğin Beşinci Ayında Sağlığınız İçin Yapmanız Gerekenler

HbY - 15.07.17 tarihinde yayınlandı.

Gebeliğin Beşinci Ayında Sağlığınız İçin Yapmanız Gerekenler

Bu dönemde iştahınız açıldığına göre artık sağlıklı gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz. Gebeliğin Beşinci Ayında Sağlığınız İçin Yapmanız Gerekenler arasında en önemli etken bol vitamin ve mineralli gıda tüketmektir.  Ayrıca artık iki kişilikte yediğinizi unutmamalısınız. Bu sadece yediğiniz miktarı iki katına çıkarmanız anlamına gelmiyor. Besleyici gıdalar tüketmeniz anlamına da geliyor. Çünkü yediğiniz yemeğin miktarı bazen zararlı da olabilir. O yüzden aşırı gıda tüketmekten de uzak durun. Taze sebze ve meyveler, tam tahıllı gıdalar, az yağlı süt ürünleri, yağsız et ve tavuk, balık ve deniz ürünleri bu dönemde tüketmeniz gereken en önemli gıdalardır.

Ayrıca vücudunuzda oluşan her hangi ağrı veya sancıları ilaç almadan alternatif yöntemler kullanarak yönetmeye çalışın. Gebeliğin Beşinci Ayında Sağlığınız İçin Yapmanız Gerekenler‘den çok sağlığınız için dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunlar sırasıyla;

 

Hamilelikte Kramp Oluşumu

Hamilelikte kramp oluşumu artık beşinci aydan itibaren artan kilonuzdan da dolayı sık sık görülebilir. Bacağınıza kramp girdiğinde bacağınızı topuğunuzdan doğru uzatarak ayak parmaklarınızı yavaşça burnunuza doğru gerin.  Bu işlem sizi biraz rahatsız edecektir ama spazmı rahatlatarak ağrının azalmasına da yardımcı olacaktır. Kramp oluşumunu önlemek için kalsiyum ve magnezyum içeren multi vitaminler alın ve baldır esnetme hareketleri yapın.

Baldır Esnetme Hareketleri ;  Baldır esnetme hareketleri yapmak için öncelikle evinizin duvarı ile aranızda bir metre kadar mesafe olması gerekir. Duvardan bir metre uzaklaştıktan sonra kollarınızı duvara doğru uzatıp olduğunuz yerde dokunmaya çalışın. Ayaklarınızı yerde düz bir şekilde tutarak beş saniye kadar bekleyin. Beş saniye sonra kollarınızı indirip üç kere derin nefes aldıktan sonra tekrar ayaklarınızı birleştirip kollarınızı uzatın. Bu işlemi yaklaşık olarak beş dakika boyunca günde üç arayla yapın. Özellikle son bölüm hareketini uyumadan önce yapın. Bu sizi ve bebeğinizi rahatlatarak sorunsuz bir uyku geçirmenize de yardımcı olacaktır.

Gebelikte Mide Yanması

Gebelikte Mide yanmasını önlemek için durumu şiddetlendirebilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Gazlı içecekler, alkol, turunçgiller ve suları, domates, hardal ve sirke gibi asit içeren yiyecek ve içecekler, işlenmiş et veya baharatlı, aşırı yağlı kızarmış gıdalardan uzak durun. Yemeklerden sonra sakız çiğneyerek tükürük bezlerinizin uyarılmasını sağlayın. Tükürük bezleri midenizde ki gıdaların daha hızlı  emilmesini sağlayarak olası bir yanma oluşumunun etkisini en aza indirebilecek kapasiteye sahiptir.

Hamilelikte Ayak Şişmesi

Hamilelik süresince ayak ve ayak bileklerinizin şişmesini azaltmak için  ayaklarınızı mümkün olduğunca özellikle geceleri uyurken yukarıda tutmaya özen gösterin. Örneğin uyuduğunuz vakit ayağınızın altına koyacağınız bir yastık olası bir şişmeyi engelleyecektir.  Sık sık bacaklarınız esneterek kaslarınızın çalışmasını sağlayın. Bu dönemde daha fazla yürüyüş ve egzersiz yaparak sabit durmaktan kaçının.

 

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?