Reklam Alanı

Gebeliğin Altıncı Ayında Yaşayacaklarınız

HbY - 20.07.17 tarihinde yayınlandı.

Gebeliğin Altıncı Ayında Yaşayacaklarınız

Bu ay içerisinde iştahınız yerinde olmalıdır çünkü vücudunuzda bir enerji artması görülür. Azda olsa hala mide bulantısı çekebilir yada hiç çekmeyebilirsiniz de. Bu durum normaldir. Ancak midenizde yanmalar sıklıkla olabilir. Gebeliğin Altıncı Ayında Yaşayacaklarınız arasında cildinizin biraz daha parlaması da yer alır. Cinsel ihtiyacınız da bu dönemde artabilir yada tam tersi yönde azalabilir.

Gebeliğin Altıncı Ayında ayaklarınızın ve ellerinizin şişkinliği altıncı ayda meydana gelen vücut sıvılarında ki artış nedeniyle biraz daha belirgin olabilir. Hamilelikte tiroid bezleri daha aktiftir ve çok terlemenize sebebiyet verebilir. Bu endişelenecek bir durum değildir, gayet normal karşılamalısınız terlemelerinizi. Bazı kadınlarda hamilelikte kan hacminin artması nedeniyle burun ve diş eti kanaması görülebilir. Buda normal bir durumdur.

Bir çok kadın bebeklerinin sağlığı ve geleceği için neler olacağını düşünüp bu konuda endişelenmeye başlar. Bu durum son derece normaldir. Meditasyon, yoga veya pozitif şeylere odaklanarak sakinleşmeyi deneyin ve her şeye sinirlenmeyip moralli bir şekilde bu süreci geçirin.

Gebeliğin Altıncı Ayında Yaşayacaklarınız arasında karın şişmesi de yani karnınızın büyümesi de devam eder. Bu durumda karnınız; sırtınız ve iç organlarınıza daha çok baskı yapar. Buda uyku sorunu çekmenize neden olabilir. Yatakta olabildiğince rahat olmaya çalışın. Çok çeşitli amaçlarla yastık kullanmanız gerekli olabilir. Başınızın altında ve şişmeyi önlemek için ayaklarınızın altına  yastık koyarak uzanabilirsiniz. Bu durum sizi biraz daha rahatlatabilir. Sırt üstü uyumak yerine yan uyumayı tercih ediniz.

Kendinize bir yatma zemini belirleyin. Yatmayı bir tören haline getirin ve uyumadan önce bazı alışkanlıklar geliştirerek bunları her zaman tekrarlayın. Bunlar arasında müzik dinlemek, meditasyon yapmak, kitap okumak, ılık bir duş almak, kendi kendinize el ve ayaklarınıza masaj yapmak ve rahatlatıcı pozitif olumlamalar yaparak düşüncelerini olumlu yönde geliştirip vücudunuzu rahat ettirin. Öğleden sonra kahve içme alışkanlığınız varsa artık bu alışkanlığınızdan vazgeçip öğleden sonraları kahve içmeyin. Yatmadan önce de mutlaka bir bardak ılık süt içerek hem kemik gelişiminizi, hem bebeğinizin gelişimini pozitif yönde etkileyiniz.

 

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?