Reklam Alanı

Evlilik Nedir, Dinimizde Evlenmenin Hükümleri

HbY - 18.03.17 tarihinde yayınlandı.

Evlilik Nedir, Dinimizde Evlenmenin Hükümleri Nelerdir Diye Sorarsak Kendimize Önce;  Evlilik yüce Allah’ın emridir. Evlilik, ilahi emirlere uyup yuva kurmaktır. Yuva, insanlık cemiyetinin temelidir. Evlilik, bu temeli  Allah’ın adıyla atmak ve insanlık onuruna, şerefine uygun bir bina yapmak, yuva kurmaktır.

Dünyada insanlık hayatı yuva üzerine kurulmuş ve aile düzenine göre şekillendirilmiştir. Bütün dinlerde aile yuvası temel bir birimdir. Aile insanlık oluşumun esas kavramıdır. Aile olmadan nesep ve mezhepler korunmaz, dinler yaşanmaz, örf ve adetler nesilden nesile aktarılmaz, hukuk uygulanmaz, hayatın bir manası da olmazdı. Bunun için aşağıda verilen beş husus bütün ilahi dinlerin temelini oluşturmuştur;

Tevhid inancını ve dini korumak

Canı korumak

Aklı korumak

Namusu, Aileyi korumak

Malı korumak

İslamiyete Göre İlk Yuva Nerde Kurulmuştur ?

Dinimiz inancına göre bize ayetlerle bildirilen olay ilk yuvanın cennette kurulduğudur. Hz. Adem ile Hz. Havva validemizin evlilikleri cennette olmuştur. Bu sebeple Allah için yapılan evlilikte cennetten bir tat olduğu kabullenilmekte olup; ”Evlenen Kimse Dinin Yarısını Koruma Altına Almıştır; Diğer Yarısı İçinde Yüce Allah’tan Korksun” Hadisi Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ‘den bizlere bu şekilde evliliğin ne denli önemli olduğu  vurgulanmıştır.

Evlilik Nedir ?

Evlilik dünyada cennetin  bir numunesini yaşamak ve bir derece cennet hayatının tadını tatmaktır. Cennete girildiğinde yuvasız ve yalnız hiç kimse kalmayacak, herkes bir aile ortamında yaşayacaktır.  Yüce Allah kullarına evlenmeyi emretmiştir. Çünkü erkek ve kadın fıtratı buna göre yaratılmıştır. Kulluk fıtrata uyarak yapılınca güzel ve tamam olur. Yoksa dinde evlilikte noksan yani eksik yaşanır. Din ve evlilik noksan yaşanınca insanda noksan kalır. Kamil olmak için evlenmek ve yuva kurmak ayrıca kurduğu yuvada evlilik hukukunu ayakta tutmak şarttır. Evlenmeden kamil olanlarda vardır fakat onların sayısı çok azdır.

Dinimizde Evlenmenin Hükümleri

Yuvadaki Hayat; Dinimizde edep üzerine kurulan yuvada iki türlü hayat vardır. Biri manevi hayattır. Bu kalbin uyanması ve Allah’a yönelmesidir. Bunun meyvesi ahiretteki cennet nimetleridir. Çünkü insan evlilik ile yuvada bir huzur bulur ve tat alır. Bu tadın hiç bitmemesini ister. Bu ise fani dünyamızda mümkün değildir. Çünkü bu dünyada her şeyin bir sonu vardır.  Edebi tadın yeri ahirette cennetir. Kendisini seven ve ailesini düşünen kimse dünya tadıyla yetinmeyip cennete yönelir. Oraya girmenin yolu iman, ibadet ve güzel ahlaktır. bu durumda mümin kendisini cennet nimetlerine götürecek imana yapışır ve ibadetlere yönelir. Yuvasına ve çocuklarına sadık bir birey olur. Güzel ahlaka sahip olur. İşte yuva bunun için vardır. Kişi yuvadaki bu hikmeti unutmamalıdır.

Evliliğin Faydaları

Evliliğin insana faydası saymakla bitirilemez. Evlilik ile bulunan diğer hayat, yeni yaşama düzeni, soyu nesillere aktarma ve çocuk  büyüterek elde ettiği olgunluğu hiç bir mentalite ve düzende bulunmaz. Nesil insanın bir şekilde kendi varlığının devam ettirmesidir. Nesil malı mülkü değil manevi değerleri korumak taşımak ve yaymak için lazımdır. İslam ümmetinin çoğalması ve kuvvetlenmesi için de evlenip yuva kurmak ayrı bir fazilettir. Peygamber efendimizin (s.a.v.) bize bildirdiği bir diğer hadis te ise ”Evleniniz, Çoğalınız; Çünkü Ben Ahirette Sizin Çokluğunuzla Diğer Ümmetlere Karşı Övüneceğim.” diye bizlere nasihat niteliğinde öğütte bulunmuştur. Ayrıca Furkan Suresi 25/74 Ayetinde ” Rabbimiz.! Bize Eşlerimiz ve Çocuklarımızdan Gözümüzü Aydın Edecek Nesiller  Ver Ve Bizleri Takvâ Yolunda Gidenlerin Rehberi Yap” diye Duada da bulunmuştur. İşte günümüzde evliliğin basitleştirilmesi bizlere böyle yuvaların hasretliğini çektirmektedir.

Evlilik-Nedir-Dinimizde-Evlenmenin-Hükümleri
Evlilik-Nedir-Dinimizde-Evlenmenin-Hükümleri
Evlilikteki Asıl Amaç Nedir ?

Evlilikle kurulan yuvanın asıl amacı, ilahi emre uyarak kulluk yapmaktır. Bu işin hedefi yuva yükünü çekerek ve edebini koruyarak Allah rızasına ermektir. Evliliğin bir diğer amacı ise kadın ile erkeği haramdan korumakla beraber terbiye etmektir. Huzurlu bir aile ortamı oluşturmak ve cemiyet içerisinde, toplumda iyi bir nesil yetiştirmektir. Evlenmenin amacı ; sadece kadın ile erkeğin cinsel duygularını tatmin etmekten ibaret değildir. Şehvet duygusu neslin devamı için bir araçtır.

Yuva kurmak kainatta yayılan ilahi sevgiyi tatmaktır. Sevgi yüce Allah’ın erkekle kadın arasına koyduğu bir rahmettir. Bütün yuvaları ayakta tutan anne ile babayı kaynaştıran ve onlara yuvanın yükünü taşıtan bu rahmet ve sevgidir. O yüzden evlilikte eşinizin ve çocuklarınızın değerini bilin, anne ve babaya da saygıda kusur etmeyin. Biz KadinveAile.NET Ailesi olarak tüm insanların önce kendi ailesi içerisinde mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürmesini, eşler arasında ki saygının yitirilmemesi için eşlerin bir birlerine şefkatle yaklaşmasını öneriyor ; ülkemizde her yıl gittikçe artan boşanma durumlarının sebepsiz ve gereksiz nedenlerden oluşmasını istemiyoruz..

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?