Evlilik ve Aile Hayatı

Özgür - 07.03.17 tarihinde yayınlandı.

Evlilik ve Aile Hayatı

Toplumun en küçük birimi olan aile; evlilik ve kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşmaktadır. Toplumu oluşturan en küçük birim olarak nitelendirilmektedir. Kişi sayısına ya da yaşayış tarzına göre aileler çeşitlendirilmiştir.

Çekirdek aile: Anne, baba ve çocuk/çocuklar oluşan aile tipidir. Günümüz toplumlarında çocuklar evlendikten sonra kendi evlerine çıkmaktadır.

Geniş aile: Anne, baba ve evli çocuklar ile onların çocuklarının büyükanne, büyükbaba ve diğer aile bireylerinin beraber yaşadığı aile tipidir.

Evlenmeden Evvel Her Şey Rüya Gibi Gelir

Evlilik, aile olabilmek adına insanın hayatı boyunca vereceği en önemli kararlardan birisidir. Belki de kişinin dönüm noktasıdır. Evlilik konusunda özellikle kadınların aklında birtakım sorular olur. Özellikle konuyla alakalı yeterli bilgi sahibi olmamaları kadınların cahil bir şekilde evlilik yapmalarına sebep olmaktadır. Evlenmeden evvel her şey insanlara rüya gibi gelir ama evlendikten bir müddet sonra bunların hepsinin değiştiği görülebilir. Halk arasında cicim ayları olarak da adlandırılan ilk aylardan sonra her şeyin bir anda bitebileceği görülebilir.

Evlilik ve Aile Hayatı

Evlilik Aile Olmaktır

Evlilik yapılacak kişi sizi bir ömür boyu mutlu edebilecek mi? Bu soruyu insan kendisine defalarca sormalıdır. Ondan da önemlisi evlenilecek kişi çok iyi bir biçimde tanınmalıdır. Çünkü evlilik demek bir aile olmaktır, daha da önemlisi insan evlendikten sonra anne, baba olabilir. Bir çekirdek aileyi yönetebilecek midir? Bu soruların cevapları bayanlar tarafından bilinmeden evliliğe doğru adım atar. Fakat bu cevaplar zihinde verilmeden evlilik için imza atılmamalıdır.

Boşanma İstatistikleri Sürekli Artıyor

Erkek ya da bayan fark etmez evliliğe karar vermeden önce bunun nedenlerini çok iyi bilmelidir. Cahilce yapılan evliliklerin sonu kesinlikle ama kesinlikle hüsran olmaktadır. Boşanma aile içindeki anlaşmazlığın ve ilginin bitmesi anlamına gelmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sürekli olarak boşanma ile ilgili verileri açıklıyor. Maalesef ki, boşanma istatistikleri ülkemizde her geçen sene artış gösteriyor. Boşanma nedenlerine bakıldığı zaman en büyük neden erken yaşta evlenmek ile kişilerin birbirini yeterince tanımadan evlenmeleri olarak gösteriliyor. Unutmayalım evlenmek zor boşanmak ise en kolay yoldur.

 

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?