Reklam Alanı

Eş Seçilirken Dikkat Edilecek Hususlar

HbY - 19.03.17 tarihinde yayınlandı.

Eş Seçilirken Dikkat Edilecek Hususlar; Kadın erkek için erkek te kadın için hayat arkadaşıdır. Bu arkadaşlık yan yana olmak değil, iç içe bulunmaktır. Eğer  bu beraberliğin tatlı, kalıcı  ve faydalı olması isteniyorsa bunun için en önce fıtratların bir birine uyumuna dikkat edilmelidir.

Fıtratları ayrı, fikirleri farklı, zevkleri bir birine aykırı iki insanın kaynaşması ve dost olması düşünülemez. Onlar bir sebeple bedenleriyle zoraki beraber olsalar da kalpleriyle aynı sevgide, çizgide, zevkte ve hedefte buluşamazlar. Böyle bir yuva ancak idare ve sabır maharetiyle ayakta tutulabilir. Bu huzur değil, hazır bir azaptır. Bunun için baştan dikkat edilmelidir.

İnsanın fıtratını aklı ortaya koyar. Ahlakı güzel olan insanın cevheride temiz ve güzeldir. Ahlak güzelliğide din ile ölçüldüğü gibi insanlara karşı olan sevgili ve saygılı tavırlarıyla da ölçülebilmektedir. Dini tanımayan ve ciddiye almayan erkek veya kadın manen hastadır. İlahi terbiyeyi bırakıp nefsinin keyfince giden, farklı fikir ve felsefelerden medet uman kimse gerçek manada akıllı değildir, doğru fikirler yürütememektedir. Böyle şahısların zengin yada güzel olması, varlıklı ailelerden gelmesi yada ailelerinin itibarlı olması bizleri aldatmamalıdır. Kişinin ailesi değil kendisi önemlidir.

Bir kadın hem terbiyeli hem güzel hemde soylu olursa bu çok güzel bir durumdur. Ancak hepsini bir arada bulmak çok ama çok zor bir durumdur. Bu belirttiğimiz sıfatlar arasından seçim yapmamız gerektiğinde edepli kadını tercih etmemiz gerekmektedir. Edebi olmayan kadının güzelliği, soyu ve zenginliği mutluluk değil sıkıntı verir. Tarih ve tecrübeler buna binlerce kez şahit olmuştur.

Yukarıda belirttiğimiz olay sadece kadın için değil tabi ki; aynı şekilde kadınında seçeceği evleneceği erkeğin edep ve ahlak sahibi olması gerekir . 

Dindarlık sadece ibadetle olmaz;

Dindarlık sadece ibadetle olmaz; dindar kimsenin imanı ve ibadetleri gibi insanlarla sağladığı uyumlu iletişimi, geçimi ve iş ahlakı da güzel olmalıdır.  Akıl sahibi insanlar bunları göz önünde bulundurmalıdır. Çünkü kurulacak yuvada kadın ile erkek arasında ki iletişim çok önemlidir.

Eş seçiminde kurulacak yuvanın önemi;

Eş seçiminde yukarıda bahsettiğimiz kriterler evlilik sonrası kurulacak olan yuvanın sağlam bir yapıya sahip olmasını sağlar. Çünkü yuva yarin ve yavruların sığındığı, korunduğu ve barındığı bir yer demektir. Yuva; baba ocağı, anne kucağıdır. Bu ocak sabrı kucak ise merhameti temsil eder. Yuvada zahmetle rahmet iç içedir. Bu zahmeti Allah için çekenler içindeki rahmeti bulur ve huzura kavuşurlar.

Eş Seçilirken Dikkat Edilecek Hususlar
Eş Seçilirken Dikkat Edilecek Hususlar

Yuva kurarken dikkat edilecek hususlar;

Yuva kurarken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biride niyettir. Her işte olduğu gibi evlilikte de niyet önemlidir. Niyeti güzel olanın hedefi de cennet olmalıdır.  Bir kaç günlük beraberlik için nikah kıyılması doğru değildir kıyılmaz. Bu kıyılan nikahla da yuva kurulmaz. Yuvada niyet ebediyen beraberliktir. Hedef kendisini, ailesini ve yavrularını ateşten korumaktır. Anne ve babanın tek derdi bu olmalıdır.  Bununda yolu edeple  yuvaya bağlılıktan geçer.

Edep herkes için en kalıcı sermayedir. Hatta en süslü elbise, en kazançlı miras ve en emniyetli makamdır. Din ve edebi için evlenmek isteyen herkese yardımcı olmak herkesin görevidir. Çünkü evlilikte fazilet ve hayır vardır. O yüzden evlilikten kaçınılmaz gerekli kriterler sağlanıyorsa evlilikte de bir engel yoktur.

Din edepten ibarettir. Her ibadetin, işin ve  makamın kendisine has bir edebi vardır. Insan bu edepleri koruduğu sürece akıllıdır. Edebe uymayan kimse dengeyi koruyamaz. Dengesiz kimse ise gerçekten bir dostluk yapıpta eş olamaz. Sevgi samimiyet ister, güven ister.  Tabi evlenmeden önce Evlilik Nedir, Dinimizde Evlenmenin Hükümleri Nelerdir gibi sorulara yanıt bulmak gerekir. Bu yanıtları da  bir önceki makalemizde okuyarak mutlu bir evlilik yolunda atılması gereken tüm adımları tamamiyle kavrayabiliriz.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (2 Yorum)

    bence eş seçerken güzelligine degil onun eşine ne kadar önem verdiğine ve ona karşı düşkünlüğüne baglıdır bence insanlar görselliğe baktıkça boşanmalar oluyor insan bence gerçekten seviyorsa karşısındakini asla üzmez ve degerini bilir

    her şey karşılıklıdır aslında doğru söylüyorsunuz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?