Emzirmek Bebek Zekasını Geliştirir Mi?

Özgür - 15.02.18 tarihinde yayınlandı.

Anne sütü içinde birçok vitamin ve mineral değeri bulundurur. Ayrıca hastalıklar koruyucu birçok besin değeri taşımaktadır. Kanserden enfeksiyon hastalıklarına kadar pek çok hastalığa karşı koruyucu etki taşımaktadır. Bunun yanında bebeğin gelişiminde de son derece önemli olup hem bedensel gelişimi hem de zihinsel gelişimi destekler.Emzirmek Bebek Zekasını Geliştirir Mi? Uzun süre anne sütü almış çocuklar daha kısa süre için anne sütüyle beslenmiş ya da hiç anne sütü almamış bireylere göre bedensel olarak daha gelişmiş ve sağlam bir yapıya sahiptir. Anne sütüyle birlikte zihinsel gelişim de desteklenir. Ancak anne sütü bunu tek başına yapmaz. Annenin yediklerinden etkilenen anne sütünün zihinsel açıdan da destekleyici olması için annenin zihin gelişimini destekleyen gıdaları düzenli bir şekilde alması gerekir.

Emzirmek Bebek Zekasını Geliştirir Mi?

Emzirmek Bebek Zekasını Geliştirir Mi?

Anne Sütü İle Zihinsel Gelişim

Anne sütünün zihinsel gelişimini desteklediği yönünde yapılan araştırmaların yanında ayrıca bu ikisi arasındaki ilişkinin olmadığını gösteren araştırmalarda vardır. Ancak anne sütü ilk 6 ay boyunca zorunlu olarak alınması gerekir. Zihinsel gelişimi bu dönem boyunca desteklediği kesindir. Ancak uzun süre anne sütü ile beslenen bebeklerde bu durum henüz açıklığa kavuşmamıştır.

Bebeğin Zihinsel Gelişimi


Bebeğin zihinsel gelişimi
yalnızca anne sütü ile oluşmaz. Anne karnında başlayan bu gelişim annenin terimleriyle ve genlerle ilgili bir durumdur. Beyinin gelişmesini sağlayan bazı gıdaların hamilelik boyunca alınması şüphesiz zihinsel gelişimi destekler. Doğumdan sonrada bebek anneyle anne sütü yoluyla etkileşime girer. Bu durum bebeğin zihinsel gelişiminde annenin bolca beyin gelişimini destekleyen ceviz, et, süt, protein ve benzeri gıdaların almasını gerektiğini gösterir.

Emzirmek

Emzirme yoluyla etkileşime giren bebek anneyle hem duygusal açıdan hem de fiziki açıdan temas sağlar. Bebeğin gelişiminde annenin yalnızca yedikleri değil aynı zamanda ruhsal durumu da çok önemlidir. Bebeğin zihinsel gelişimi ve akıl hastalıklarına yakalanması da anneyle kurduğu ilişkiye göre değişir. Çocuğun gelişiminden sağlıklı ve mutlu bir birey olmasına kadar etki eden anne sütü ve anneyle kurduğu ilişki çok önemli olup bebeğin tüm hayatına etki eder.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?