Reklam Alanı

Emzirme Döneminde Kalsiyumun Önemi

Özgür - 02.03.18 tarihinde yayınlandı.

Emzirme döneminde kalsiyum tüketimi anneler açısından çok önemlidir. Anneler emzirme döneminde hem kendi sağlıklarını hem de bebeklerinin sağlıklarını düşünerek mutlaka günlük 1000 mg kalsiyum almalıdır.
Kalsiyum eksikliği çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. Annelerin bu duruma dikkat etmesi ve günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak adına yeterli ve kaliteli beslenmesi oldukça önemlidir.Emzirme Döneminde Kalsiyumun Önemi

Kalsiyum Yetersizliği Halinde Ne Olur?

Anneler emzirme döneminde uzun süren bir kalsiyum yetersizliği haliyle karşı karşıyaysa kemiklerin bazı kısımlarında çözülmeler meydana gelmesi olasıdır. Tam bir kalsiyum yıkımı olan bu duruma osteoporoz adı da verilmektedir.
Osteoporoz hastalığı kemiklerin sinsi hırsızı olarak da bilinmektedir. Özellikle sık sık doğum yapan ve emzirme döneminde yeterli beslenmeyen kadınlarda osteopoz hastalığının görülmesi muhtemeldir. Kalsiyum tüketimi hem hamilelik hem de emzirme dönemlerinde dikkat edilmesi gereken temel konuların başında gelmektedir.

Emzirme Döneminde Kalsiyumun Önemi

Emzirme Döneminde Kalsiyumun Önemi

Emziren Kadınlarda Kalsiyum ihtiyacı

Emziren bir anne günde ortalama olarak 1000 milime yakın süt üretmektedir. Süt üretimi nedeniyle annenin beslenme açısından kendisine dikkat etmesi gerekir. Emziren annelerde protein, vitamin ve mineral gibi ihtiyaçlarında da önemli oranda artış gözlemlenmektedir.
Anne vücudundaki artan gereksinimler karşılanmazsa sağlık problemlerinin ortaya çıkması muhtemeldir. İyi beslenmeyen ve vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almayan annelerin zayıfladığı ve süt verimliliğinde önemli ölçüde düşme meydana geldiği gözlemlenmektedir. Annelerin az beslenmesi kadar aşırı beslenmesi de bir sorun teşkil edebilmektedir. Aşırı beslenme nedeniyle anne kilo almaya başlar.

Annelerin Kalsiyum İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Annelerin emzirme döneminde kalsiyum ihtiyacını karşılamasının temel yolu bol bol peynir, süt gibi yüksek kalsiyum içeren besinler tüketmesidir. Anneler bu besinlerle kendi sağlıklarını korurken süt kalitesini de önemli ölçüde arttıracaktır. Bebeklerin büyüme sürecinde anne sütü kalitesi çok önemlidir.
Hem gebelikte hem de emzirme döneminde çok önemli bir yere sahip olan minerallerin başında kalsiyum gelmektedir. Annelerin kalsiyum ihtiyaçları yeterli düzeyde karşılanamazsa kemik uçlarındaki değişebilir kalsiyum oranı mobilize olabilir. Annelerin emzirme döneminde kalsiyum ihtiyacını karşılaması için günlük 1000 mg kalsiyum tüketmeye dikkat etmesi ve kalsiyum açısından zengin besinler tüketmesi gerekir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?