Emziren Anne Diyeti

Özgür - 01.03.17 tarihinde yayınlandı.

Emziren Anne Diyeti

Emziren Anne Diyeti, Doğum yapan her kadın sağlıklı bir hamilelik döneminde kilo almaktadır. Kadınlar aldıkları bu kilolardan doğum sonrasında kurtulmak için büyük bir çaba sarf eder. Emzirme döneminde kaliteli bir süt adına sağlıklı ve dengeli beslenmek şarttır. Bu yüzden doğumdan en az en az 6 hafta sonra diyete başlanmalıdır. Bebeğini emziren her anne günlük en az günlük 2 bin kalori almalı, hayvansal ve bitkisel proteinlere de ağırlık vermelidir. 2.5-3 litre düzenli bir biçimde su içmeli, süt yapıcı takviye içecekler de almalıdır. En önemli olay ise hızlı kilo verme adına ağır diyetler uygulanmamalıdır. Öncelik kendisi değil bebeği olmalıdır.

Emziren anne diyeti

Emziren anne ne yemeli nasıl beslenmelidir? 

Bebeklerin en önemli besin kaynağı süttür. Bebeğin gelişimi, beslenmesi, açısından da en önemli gıdadır. Bir bakıma anne ile bebek arasındaki psikolojik bağdır. Emziren annenin beslenirken sütünün yeterli miktarda olması bundan dolayı çok önemlidir. Kilolardan kurtulmak uğruna bebeğin beslenmesini ihmal etmemelidir.

Her şeye rağmen emziren anne kilolarından nasıl kurtulur?

Emzirme dönemi boyunca bir ideal olan bir annenin iki kilo civarı vermesidir. Beslenmede protein ağırlıklı olmalıdır. Hayvansal gıdalarla birlikte bitkilere de ağırlık verilmelidir. Haftanın bir ya da iki öğününde mutlaka balık tüketilmelidir. Vitamin ve mineral bakımından zengin meyveler yenilmelidir. Emziren annelerin sigara ve alkolden uzak durması şiddetle tavsiye edilmektedir.
Tabii sağlıklı bir diyette en önemli şey spor yapmaktır. Günde en az 10 bin adım atılmalıdır. Ayrıca akupunktur da yaptırılabilir. Emziren bir annenin günlük 600-750 kalori fazladan alması gerekmektedir. Bu de en az 2 bin ile 2 bin 200 kaloriye denk gelmektedir. Bir diyette kesinlikle bol miktarda sıvı tüketilmelidir.
Emziren anneler vücutlarındaki demir miktarına da baktırmalıdır. Bu hem bebeğin gelişimi hem de annenin sağlığı için önemlidir.
Hızlı kilo verme uğruna sağlıksız yapılan bir diyet, bebeğin sağlığı ve süt kalitesi bakımından çok sakıncalıdır. Düzenli fiziksel egzersizler ve yağsız gıdalarla haftada en az yarım kilo vermek sağlıklı olandır. Çünkü, temel prensip önce bebek olmalıdır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?